Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Belediyesi'nde bütçe tartışması: 15 milyon açık verdi

Haberler

Dersim Belediyesi'nde bütçe tartışması: 15 milyon açık verdi

Belediye bütçesindeki 15 milyon TL’lik açık tartışmalara neden oldu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   

Dersim Belediyesi’nin bütçesi 15 milyon TL açık verdi. Belediye yönetimi, 15 milyon TL’lik yeni bir bütçe planı hazırlayarak belediye meclisine sundu. HDP’li Meclis Üyesi Seyit Ali Bulut, “Bu bütçe nasıl bu kadar açık verdi? Bu bütçe nereye gitti” diye sordu.

Dersim Belediyesi’nin ekim ayı meclis toplantısı gerçekleştirildi. Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu’nun rahatsızlığı nedeniyle meclise Emek Partili Meclis Üyesi Yaşar Çiçek başkanlık etti. Meclis gündeminin ilk maddesi ise bütçe açığı oldu. Belediye bütçesindeki 15 milyon TL’lik açık tartışmalara neden oldu.

55 MİLYONLUK BÜTÇE YETMEDİ

İlk olarak söz alan Mali Hizmetler Müdürü Metin Duymaz, “55 milyonluk gider bütçesinin yetmediği anlaşıldı. Bu nedenle 15 milyonluk ek gider bütçesi meclise sunduk. 14 milyonu İller Bankası gelir payı, 500 bin lirası arsa satışları, 500 bin lirası ise oto park gelirlerinden artış şeklinde olacak” dedi.

Meclis toplantısında başkanlık eden Emek Partili Meclis Üyesi Yaşar Çiçek ise “Böyle bir şeye neden ihtiyaç duydunuz?” diye sordu.Metin Duymaz ise, “Bugün itibariyle yaklaşık olarak 51 milyon liralık bir giderimiz var. 55 milyon ise toplam bütçe var. Personel giderleri ise aylık 4-5 milyonu aşacak. Yıl sonuna kadar 65-70 milyonu aşan bir gider olacak. Bu haliyle bütçe yetmiyor” diye cevap verdi.

BU BÜTÇE NEREYE GİTTİ?

HDP’li Meclis Üyesi Seyit Ali Bulut ise bütçede yüzde 27 şaşma olduğunu ifade ederek, “Bu bütçenin hangi kaleminden bu kadar gider gitti de bu bütçe bu kadar şaştı. Normalde memur maaşı işçi maaşı bellidir. Diğer giderler de bellidir yaklaşık olarak. Bu kadar fark hangi kalemden çıktı. Bu kadar açık nereden çıktı. Bizler bunu elbette tartışacağız. Niye buraya geldik?” dedi.

ENFLASYONUN DURUMU ORTADA

Başkan Yardımcısı Canan Ay ise, “Enflasyon oranına bağlı olarak bir çok kalemdeki artışın sebepleri ortada. Birçok alanda planlananın dışında bir gider oluştu. Dolayısıyla bütçenin yetmemesi doğal bir durum. Normal şartlarda en basitinden bir asfalt malzemesinin bile 1 ay farkla 2 ay farkla ne kadara alındığını arkadaşlar size sunabilir. Sonuçta enflasyon oranına bağlı olarak gider tablosu ortadadır. Burası bir kamu kurumudur. Alım yaptığınız her şey vergilere bağlı olan bir süreç. Tartışmayı net bir şekilde kalem kalem yapabiliriz” dedi.

15 milyonluk ek bütçe talebi bir sonraki ay tartışılmak üzere komisyona havale edildi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three − 2 =

More in Haberler

To Top