Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Cihaner’e Yargılama İzni Avukatına Men Davası

Gündem

Cihaner’e Yargılama İzni Avukatına Men Davası

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’ndan (HSYK), eski Erzincan Başsavcısı ve CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner hakkında, yargılama izni çıktı. Cihaner’in avukatı Turgut Kazan’ın ise ‘meslekten men’i isteniyor. Kazan’ın davası bugün başlıyor.

İlhan Cihaner, Erzincan’daki Ergenekon soruşturması kapsamında 17 Şubat 2010’da cezaevine konulduktan sonra, 23 Şubat 2010’da kendisine İbrahim Gezer adlı bir kişiden mektup gelmişti. İzmir’de ‘silahlı yağma’ suçundan tutuklu bulunan Gezer, mektubunda, Erzurum’daki Risale-i Nur Dershanesi’ne gittiğini, burada Cihaner’i tutuklatan eski Erzurum Özel Yetkili Savcısı Osman Şanal’ı ve iki savcıyı gördüğünü, savcıların ‘memur dersi’ adı verilen bir ders aldığını ileri sürdü. Gezer, Cihaner’in yakınındaki bir polisin de orada bulunduğunu ve Başsavcı’ya yönelik bir plandan bahsedildiğini öne sürdü. Kazan, bu mektubu 1 Mart 2010’da Erzurum Başsavcılığı’na sundu. Bir işlem yapılmadı. Kazan 27 Nisan’da ikinci kez savcılığa başvurdu.

Erzurum Özel Yetkili Savcılığı, aynı gün İbrahim Gezer’in ifadesini aldı. Gezer, iddiasını tekrar etti. 19 Temmuz’daki ikinci ifadesi de aynıydı. Fakat Gezer’in iddiaları diğer tanık ifadeleri ve telefonunun kaydıyla örtüşmeyince ‘adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs’ iddiasıyla yargılandı ve 2 yıl 3 ay hapse çarptırıldı.
Avukat Kazan ise mektubu 7 Mayıs’taki duruşmada yeniden gündeme getirdi. Kazan, adliye çıkışında gazetecilerin sorusu üzerine, İbrahim Gezer’in iddiası hakkında soruşturma başlatılmamasını eleştirdi.
Bu açıklama üzerine Kazan’a, ‘yargı mensuplarını terör örgütlerine hedef gösterdiği’ iddiasıyla dava açıldı. Kazan için üç yıla kadar hapis ve avukatlık mesleği dahil, bütün kamu haklarından mahrumiyeti talep ediliyor. Davanın ilk duruşması, bugün Erzurum Özel Yetkili 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
Avukat Turgut Kazan, “Uslu duracak, boyun eğecek, ihlallere karşı suskun kalacak bir avukat yaratma arayışının bir ürünüdür. Çünkü Erzurum’daki o duruşma açık görüldü. Olanların açıklanması diye bir suç olamaz. Herkesin savcı ihlallerini eleştirme hakkı vardır” dedi.
Bugünkü davada Türkiye Barolar Birliği ile çok sayıda baro ve avukat örgütü Kazan’a destek verecek.

HSYK Cihaner dosyasını Tunceli’ye yolladı 
HSYK 2. Dairesi, İlhan Cihaner hakkında ‘kovuşturma’ izni vererek dosyayı en yakın ağır ceza mahkemesi olan Tunceli’ye gönderdi. Karara Ali Suat Ertosun ve Ziya Özcan muhalif kaldı. Cihaner ve 14 kişi hakkında ‘İrtica ile Mücadele Planı’nı Erzincan’da uygulamaya koydukları iddiasıyla dava açılmıştı. Yargıtay, birinci sınıf savcı olan Cihaner hakkında soruşturma yapılması için HSYK’nın izni gerektiğine hükmetmişti.
(radikal)

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

sixteen − 5 =

More in Gündem

To Top