Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Başbakana Takdir, Kılıçdaroğlu’na Sitem

Dersim

Başbakana Takdir, Kılıçdaroğlu’na Sitem

Başbakanın sözleri Dersimliler’in işitmek istediği sözlerdi, Devlet adına dilemiş olduğu özrü ile bir nebze Dersimli’nin kanayan kızgın yüreğine su serpmiş oldu.
Av. CiHAN SÖYLEMEZ

Milyonlarca insana televizyon kanallarından hitap ederek ; “ Dersim de bir isyanın değil bir katliamın olduğunu”  haykırdı.

Başbakanın sözleri Dersimliler’in işitmek istediği sözlerdi, Devlet adına dilemiş olduğu özrü ile bir nebze Dersimli’nin kanayan kızgın yüreğine su serpmiş oldu.

Peki, KILIÇDAROĞLU ne dedi? Başbakanın Dersimliler’den alkış alan ( bende izlerken alkışladım ) sözlerini yorumladı ve Dersimli’nin yüreğine 1937-38 yıllarında saplanmış olan hançeri oynattı, yarayı kanattıkça kanattı ; “ Sayın Başbakan bir psikologa görünsün” dedi.

Dersim’de görev yapan Avukat Cihan Söylemez Zini Gediği Katliamı’ın dava avukatı

Bu sözünden öte Salı günü yapmış olduğu grup toplantısında “ Ermeni Tehciri ve Kırımını” dahi inkar ederek, Başbakanı ve hükümete göz dağı vermeye çalıştı. Açık bir şekilde “ bak sen Dersim Katliamı dersen yarın öbür gün Ermeni Soykırımını da kabul etmek durumunda kalırsın”  demeye getirerek üstü örtülü tehdit ve konunun tartışılmasının önüne set örmeye çalıştı.

KILIÇDAROĞLU’nun bu nahoş ulusalcı sözlerinden sonra artık “ Yeni CHP “  söyleminin artık gerçekçi olmadığını ve karşımızda Tek Parti Döneminin toplum üzerindeki zulmü ile övünen bir partinin var olduğunu bir kez daha anlıyoruz.

Kılıçdaroğlu’nun Dersimliler’e vaat ettiği tek şey ; “ Ölümü ( Şeriatı ) gösterip sıtmaya ( Kemalizme ) razı etmek” tir. Grup toplantısındaki konuşmasının tek kelime ile manası budur.

Yeni CHP söylemi partinin Dersim Soykırımı konusundaki tutumu vesilesi ile artık sona ermiştir veyahut öyle görünüyor. Bunu kabul etmek gerekir. Tarihle yüzleşmek ve toplumsal barış adına partiye bir fırsat sunan Sayın AYGÜN’ün çabası heba edilmiştir.  Bugün tüm Türkiye Kamuoyu Dersim Milletvekili Hüseyin AYGÜN’ü takdir ediyor. Zira Başbakanın devlet adına özür dilemesi süreci açan kendisi olmuştur. Fakat tam aksi şekilde toplum vicdanı Kılıçdaroğlu CHP’sini vicdanlarda mahkum ediyor. Çünkü Hüseyin AYGÜN’ün sözlerine sahip çıkar bir davranış içerisinde olmamışlardır.

Hüseyin AYGÜN aslında doğru duvarın yıkılmayacağına dost-düşman herkese göstermiş oldu. Fakat Kılıçdaroğlu’nun duvarı çatlamaya başladı. Onu çatırdatan da İncir Ağacı misali Dersim Meselesi oldu.

Çünkü halka yalan söylemeyeceğim diyerek siyasete giren Kılıçdaroğlu Dersim Meselesinde halka doğruları anlatmaya cesaret edemedi.

Çünkü evlatlarını siyasete malzeme ederek onların ruhunda çete faaliyeti yürüterek Mustafa Kemal’i bile çileden çıkaran Kuvay-ı Milliye olduğunu ifade etti.

Çünkü Dersim Katliam’ından Mustafa Kemal’in haberi olduğunu operasyonu bizzat yönettiği gerçeğini halkla paylaşamadı.

Çünkü Yaşanılanların adını koymadı, katliam sözcüğünü hiç telaffuz etmedi ve “ Dersim Olayı” dedi.

Çünkü Tek Parti Dönemi için partisi adına özür dilemedi, Özür dileyen Başbakan’a da doktora gitmesini tavsiye etti.

Çünkü Eşi kadar bile cesaretli olamadı.

Ve Cumhuriyet Halk Partisi tüm parti yönetimi ve tarihle yüzleşmekten korkan kadroları ile Psikiyatri Polikliniğinde tedavisi gereken bir vakaa’ya dönüştü.

Tedavisinin tek bir yolu var; Hakikat ile yüzleşmek, toplum vicdanına kulak vermek, devletin ve yöneticilerin kutsal değil insanların kutsal olduğuna inanmak ve doğru duvarın gölgesinden korkmamak…

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Dersim

To Top