Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Şırnak Uludere’de 35 Köylü Katledildi!

Gündem

Şırnak Uludere’de 35 Köylü Katledildi!

Şırnak’ın Uludere  İlçesi’ne bağlı Ortasu  Köyü’nde TSK’ya ait savaş uçaklarının bombardımanı sonucu  35 köylü öldürüldü

Dersim News/Dersim – TSK’ya ait savaş uçakları dün gece Irak sınırında PKK’ya yönelik hava operasyonu gerçekleştirdi ancak sivilleri vurdu. Olayda 35 kişi öldü, 1 kişi de yaralandı.

PKK kamplarına yönelik hava operasyonlarından birinin dün gece gerçekleştirildiği açıklandı ancak operasyon bir facia ile sonuçlandı. İnsansız Hava Araçları (İHA) ve termal kameralar Şırnak’ın Uludere İlçesi’ne bağlı Ortasu Köyü’nün karşısında kalabalık bir grubu saptayınca, savaş uçakları havalandı. Bombardımanda 35 kişinin öldüğü, 1 kişinin de yaralandığı açıklandı ancak vurulanlar PKK’liler değil sivillerdi!

Dün gece 23.00 sularında başlayan bombardımanın ardından, ölen kişilerin PKK’li değil, mazot kaçakçılığı yapan Ortasu köyünden 18-20 yaşlarındaki gençler olduğu ifade edildi.

Bombardıman bölgesinde hayatını kaybeden 35 kişiden 32 kişinin Gülyazı köyündeki cesedi, otopsi için ambulanslara Uludere ilçesine götürüldü. Şırnak Devlet Hastanesindeki 3 kişinin cesedinin de otopsi için Uludere’ye götürüleceği bildirildi.

Ölenlerin otopsi işleminin Uludere Devlet Hastanesinde yapılması için Malatya ve Diyarbakır Adli Tıp Kurumlarından uzmanların, helikopterle ilçeye getirileceği öğrenildi. Bu arada, Şırnak’a gelen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, olayda ölen 3 kişinin Şırnak Devlet Hastanesi önünde bekleyen yakınlarıyla görüştü.


Katledilen 35  köylüler traktörlerle taşındı.

AKP SÖZCÜSÜ ÇELİK: İSTİHBARAT HATASI, OPERASYON KAZASI

Konuyla ilgili açıklama yapan AKP sözcüsü Hüseyin Çelik’in  35 köylünün katledilmesini  “istihbarat hatası, operasyon kazası” olarak değerlendirdi.

Çelik açıklamasında; “Şırnak’ta gerçekleşen olay son derece üzücüdür. Sinat Haftanin bölgesinde hava kuvvetleri tarafından bir saldırı düzenlenmiştir. Sonuçta 35 vatandaş hayatını kaybetmiştir. Ben hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet diliyorum ailelerine baş sağlığı diliyorum. İlk etapta terörist oldukları zannı ile saldırı yapılmıştır. Ancak mahalli idarelerden ve ilk giden devlet görevlilerinden bu şahısların büyük çapta sigara kaçakçıları oldukları kimlikleri açıklanmadan tespit edilmiştir. Haklarındaki bilgilere araştırmalar sonucu ulaşılacaktır.” dedi.

Hüseyin Çelik, “Şırnak Valiliği’nden ve oraya intikal etmiş devlet görevlilerinden ilk aldığımız bilgilere göre bu insanların büyük çapta sigara kaçakçılığı ile uğraşan insanlar olduğu tespiti vardır. Ama bu insanların kimliği ve orada bulunma amaçları ile ilgili olarak kesin ve net bilgilere yapılan idari ve adli soruşturmalar sonucunda ulaşacağız. Dolayısıyla bu aşamada ileri ifadeler kullanılması doğru olmayacaktır.
Türkiye bir hukuk devletidir. Eğer yapılan bir hata, bir yanlış ve bir kusur varsa hukuk devleti mantığı içerisinde bu tespit edilecektir ve şüphesiz ki bunun gereği neyse yapılacaktır. Ama altını tekrar çizmek istiyorum bu insanların ilk gelen bilgilere göre terörist olmadıkları kaçakçılık yaptıkları tespit edilmiştir” diye konuştu.

BDP 3 GÜNLÜK YAS İLAN ETTİ

35  Kürt köylüsünün savaş uçaklarının bombardımanı sonucu ölmesine tepkiler çığ gibi büyüyor.
BDP  3 günlük yas ilan etti. Katliamı tepki gösteren Kürtler sokaklara döküldü. Sivil toplum örgütleri katliamdan hüküeti sorumlu tuttu.

“ASIL TERÖRİST DEVLET”

“Masum insanların bu şekilde öldürülmesi asla kabul edilemez” diyen Kürkçü, “Bu olayı kaza olarak görmüyoruz. 38 insanı kaza ile öldürmenin açıklaması var mıdır? Genelkurmay Başkanı, İçişleri Bakanı ve Başbakan bütün olanlardan sorumludur. Çünkü savaşın kapısını açan ölümün kapısını açar” diye konuştu. Kürkçü, “Bence bu olayda bir tek terörist var. O da devlettir” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
1 Comment

1 Comment

 1. cemo dersim

  30/12/2011 at 10:58

  daha cocuk onlar, yaslari 13 ve 20 arasi cocuklar…..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Gündem

To Top