Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Erzincan Cemevi’nde Utandıran Manzaralar

Gündem

Erzincan Cemevi’nde Utandıran Manzaralar

Hacı Bektaş’ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan Şubesi tarafından Erzincan Cemevi’nde düzenlenen Aşure etkinliğinde utandıran manzaralar yaşandı. Alevileri tanımayan devletin bürokratları el üstünde tutuldu Alevi Canlar saatlerce kuyrukta bekledi. 

Dersimnews.com/Erzincan Alevilerin Matem ayı olan Muharrem Oruçlarının sona ermesi nedeniyle dağıtılan aşure gününde Erzincan’da  Hacı Bektaş’ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan  Şubesi tarafından Cemevinde   dün (27 Kasım Salı) aşure programı düzenlendi.

Erzincan Merkez Cemevinde düzenlenen aşure gününde yaklaşık 8 bin kişiye aşure ve etli pilav dağıtıldı.

Aşure etkinliğine Vali Selman Yenigün, Belediye Başkanı Yüksel Çakır, Erzincan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlyas Çapoğlu, Erzincan İl Müftüsü Burhan İşleyen, AKP Erzincan İl Başkanı Cemallettin Başsoy davet edildi.

Buraya kadar her şey normal ancak Erzincan Cemevi’nde  protokole ayrı Alevi Canlara ayrı muamele yapıldı. Hacı Bektaş’ı Veli Anadolu Kültür Vakfı Erzincan  Şube Başkanı Sadık Düzgün ve Cemevi yönetiminin devletin bürokratlarına karşı yaptığı yağcılık vatandaşların tepkisine neden oldu.

Alevi inancına göre herkesin eşit olması gerektiği cemevinde ne yazık ki Alevi yol erkanı çiğnendi. Alevileri tanımayan devletin, valisin, müftüsü, rektörüve AKP’li belediye başkanı ve AKP il başkanı el üstünde tutuldu. Yağcılıl ve yalakalıkta sınır tanınmadı. Herkesin  Cemevi yönetimi devlet erkanı için ayrı yemek masaları kurdu. Beyaz örtüyle kaplı masalara servis tabakları konuldu. Bürokratların rahat oturması için yumuşacık koltuklarda ihmal edilmedi.

Aşure etkinliğine katılan vatandaşlar ise saatlerce sırada bekledi. Tabldot tabaklarda yemek yedi plastik sandalyelere oturdu.

İşte kare kare Erzincan Cemevi’nde yaşanan o görüntüler:


Devlet erkanı için özel hazırlanan yemek masaları ve servis


Bu da vatandaşlar için hazırlanan masa


Vali gelmeden her şey  hazırlandı.


Valiye özel muamele… 


Alevi canlar kuyrukta bekliyor…


vali, belediye başkanı, rektör, müftü  ve protokol masasındakilere özel servis…


ayakta durmakta zorluk çeken bu yaşlı dede yemek sırasına girip yemeğini kendisi aldı…


vakıf başkanı Sadık Düzgün (ortada)  Erzincan Valisi Selman Yenigün ile özel ilgilendi…


AKP’li kadınlarada protokolde yer ayrıldı… 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
5 Comments

5 Comments

 1. cevo

  28/11/2012 at 17:02

  Chp’liler yillardan beridir ayni muameleyi goruyor, H.Bektas etkinliklerine bakin yeter.

 2. savaş

  29/11/2012 at 12:11

  aleviler bu düzen düşkünlerinden yagcılıktan kemalistlikten kurtulmalıdırlar.

 3. erzincan ali

  01/12/2012 at 10:39

  GERÇEK ALEVİLERE MERHABA
  SEVGİLİ CANLAR YUKARIDAKİ HABERİ OKUYUNCA BU HABERİ YAPAN KİŞİNİN ALEVİLİKLE İLGİSİ OLMADIĞINI VE KARALAMA YAPMAKTAN BAŞKA BİR İŞİ OLMAYAN ŞAHSA AİT OLDUĞUNU ÇIKARDIM. NEDEN Mİ ÇÜNKÜ CEM EVİ YÖNETİMİ MUHARREM AYI BOYUNCA HER AKŞAM ENAZ İKİBİN KİŞİYE ORUÇ AÇMA YEMEĞİ VERMİŞ AKABİNDE AŞURE GÜNÜ ALEVİ SÜNNİ AYRIMI YAPMADAN SEKİZBİN KİŞİYE YEMEK VE AŞURE İKRAMI YAPMIŞTIR. ALEVİLİĞİN GEREĞİ MİSAFİR MİHMANDIR MİHMAN ALİDİR DİYE GELEN DEVLET ERKANINA İKRAMDA BULUNULMUŞTUR. ALEVİLİĞİN GEREĞİ AĞIRLAMA YAPMIŞTIR.BU HABERİ YAPAN KİŞİ HER HALDE EVİNE GELEN MİSAFİRE YEMEK İKRAMI YAPARKEN TABAĞI ELİNE VERİP GİT MUTAFAKTAN AL YEMEĞİNİ YE DİYİYOR. CEM EVİ YÖNETİMİNİ KUTLUYORUM ÇÜNKÜ BÖYLE BÜYÜK BİR ORGANİZE YAPARAK ERZİNCAN DA BARIŞI VE HUZURU SAĞLAYARAK KARDEŞLİK GÖREVİNİ ÜSTLENMİŞ VE MİSAFİR NASIL AĞIRLANIR TÜM BİLMEYENLERE GÖSTERMİŞTİR. DEVLETİN ALEVİLERİ TANIMADIĞINDAN BAHSEDİLMİŞ AMA ŞUNU GÖRMEZDEN GELMİŞLER EĞER ALEVİLERİ TANIMASALARDI CEM EVİNE GELMEZLERDİ AYRICA BUNDAN İKİ YIL ÖNCE DEVLETİN TELEVİZYONUNDA TRT DE ERZİNCAN CEM EVİNDEN CANLI CEM İBABETİNİ VEREREK TÜM DÜNYAYA ALEVİLERİN İBABETİNİ GÖSTERMİŞTİR. ERZİNCAN CEM EVİ YÖNETİMİ VE ÇALIŞANLARINA CANI GÖNÜLDEN TEŞŞEKÜR EDİYOR VE DİYİYORUM Kİ KONUŞAN KONUŞSUN BİZ ALEVİLER SİZİN YANINIZDAYIZ.

 4. Alaattin ÖZ

  01/12/2012 at 11:26

  Habere katılırsınız yada katılmazsınız ancak Kemalistlik niye bazı canlarımızı bu kadar rahatsız ediyor anlamakta güçlük çekiyorum. Bizde misafirperverlik her zaman önemlidir. Gelen misafirlerede hürmet göstermek gayet doğal. Bunu ayrımcılık olarak algılamak hiç doğru değil. Benim asıl rahatsız olduğum icraata gelince ortalarda görünmeyen protokol düşkünleri her ne hikmet ise bu tür etkinliklerde ve TV çekimlerinde en ön saflarda yerini almakta gecikmiyor. ancak bir kaç dua ezberlemek bilgilerini artırmak yerine ellerine tutuşturaln kağıttan yarım yamalak okudukları ile temsil ettiğini düşündükleri toplumu mahçup ediyorlar.

 5. Necim Olgun

  02/12/2012 at 11:27

  Sevgili Canlar,Istediyiniz kadar yalaka olun,istediyiniz hizmeti sunun,istediyiniz kadarda yakin durun, bizler, Sunni kesimini memnun etmis deyiliz…Koskoca Hz.Muhammede sabotaj hazirlayan,Hz.Ali´ye saldirip yaralayan ve Hakka ermesine sebeb olan,Oniki Imamlari cölün ortasinda ac-susuz birakanlarin ve Tarihte haddi hesabi olmayan katliamlari gerceklestiren ve enson daha yeni 1993 ´te SIVAS katliamin sebebcilere,henüz yeni,dile getiren Liderleri zaman asimindan memleketimize hayirli olsun diyen bir Zalim Basbakanin, Taraftalara bu kadari hizmet peees dogrusu!

  Sen , Hizmeti Ehli-beytine sahip cikanlara,seninle iyi-kötü günde yaninda durana,senin icin ölümü göze alana sunarsan o zaman HAYIRLI olur. Saygilarimla

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 2 =

More in Gündem

To Top