Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

‘Barış Süreci’nde Anılmayan Aleviler!

Gündem

‘Barış Süreci’nde Anılmayan Aleviler!

Alevilerin barış sürecinde yer almaması, Alevilerin bir kez daha yalnız ve kendi başlarına bırakılmasına yol açmıştır.

“Barış umudu”nun taşınması için tüm toplumları bir arada tutmanın iradesine bakılmaliydi. Her kesimin sayılması ve Alevilerin barış sürecinde yer almaması, Alevilerin bir kez daha yalnız ve kendi başlarına bırakılmasına yol açmıştır.
Yani dağ fare mi doğurdu?

Barış tüm toplumları bir arada tutacak ve toplumun her kesimini kucaklayacak bir ülkenin yeniden inşasına yol açacaktı ! Barışın sağlanması umutların en büyüğüdür elbet, ama Alevilerin yanlızlaşması da bir kırılmayı beraberinde getirmiştir.
Bir tek yerde bile yer alamayan Alevilerin, kendi başlarının çaresine yine kendileri bakmak zorunda bırakmıştır.

Toplum olarak tüm halkların kurtuluşunda yana olup ülkede barışı, egemen kılmak ve her kesimin hak ve hukukun tüm toplumları kucaklayacak bir biçimde vurgu yapılmasına yol açacaktı.
Yeni anayasada her kesimin yeni bir nefesle ve güven duygusuyla, hayat bulmasına yardımcı olmasını, hakların verilmesi, yaşamları, inançları, kültürleri, özgürlükleri teminat altına alacak bir sözleşmenin garantisini sağlanılması, belki her kesimi daha mutlu kılacaktı.

İslam vurgusu belli kesimleri daha mutlu kılmayi başarmıştır.

Bunca Alevi gençlerinin kürt hareketi içinde hayatlarını kaybetmesi ve Alevi örgütlerinin bu sürece katkı yapması, kürt hareketine karşı ön yargısız davranılmasında yola çıkarak, bir parça haklarının sayılmasını da isteyecek kadar hakk sahipleri olduğunu düşünüyorum..
Barış süreci Erdoğan Efendinin iki dudağı arasında parçalanmış ve Öcalan’ın, ifadesiyle hayat bulmuştur.

Umar ve dileriz ki, devlet tüm halklara karşı davranışını değiştirir, onlara karşı yapmış olduğu bunca katliamla yüzleşip, özür dileme noktasına gelmiş olur. !
Roboski katliamın cevabını vermeyen hükümet devletin içindeki çetelerini koruyan bir yaklaşımla, barışa nasıl bir katkı yaratabilirler ki?

Ayrıca gerillaların yurt dışına çıkmasını önermekle beraber, eli silahlı binlerce korucunun barınması, barışa nasıl bir katkı olabilir?
Yani sorgulanması gereken bunca soru ve sorunlarla tekrar boğuşmamak lazım gelir.
Kıral çıplak ayakta beklememektedir. Bu devlet sistemine güvenmekle veya güvenmemekle önümüzdeki dönemlerde daha çok netlik kazanacaktır.
Her Ne olursa olsun ülkemizde barışın sağlanması tüm kesimlerin yararınadır.
Bu eleştirilerimi yaparken zerre kadar, art niyetle yapılmamıştır. Umar ve dilerim tüm halklar için bir nefestir barış süreci.! Yani yanlış anlaşılmasını istemiyorum.

Saygılarımla.

İPEK BAYRAK (Yazar)

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
4 Comments

4 Comments

 1. kamerakar

  21/03/2013 at 23:59

  oncelikle sorun su aleviler icinde hala sistemle butunlesme var kendini acikca ifade etemeyi bile kendine dusmanlik olan bir bir kesim illaki sisteme usaklik edeckler bence aleviler hic bir sekilde hic bir seyi hak etmiyolar , hem musluman olup hemde utanmadan musluman bir BASBAKANI protesto etemeli cok gulunc , ali muhhamet, kuran diyip hemde yok biz CEM evi istemelride cok gulunc ve migde bulandirici hatta saklabanlik bu , aleviler sadce yaptiklari yalakalik ve arap ALI , VE MUHAMMET, VE ONU ZURIYETINE yakinmak bol bol fetulah gulen gibi goz yasi dokmek var olan gercekleri kisisel cikarlari geregi alevi kurumlarin goz ardi etmesi nasil ne kadar nemalanir derdine dusmeleridir, bu tam bir goz yasi ve KAN tuccarligi, sadce buda olsa iyi her firsata EE ONLAR SAFI kanimiz icseler doymazlar yobazligi ilgin olan da oki kurtlar( saffii kurtlar) tarihte bizat kendilerin iradesi ile yaptiklari tek alevi katliyamida yok

 2. Mehmet

  24/03/2013 at 17:51

  Bana göre İslam’ın da Aleviliğin de bir önemi yok. Ben Kurmanc’im. Bunu bilirim, kendime dine göre tanımlamam, şeyhlere, imamlara ve dedelere güvenmiyorum, onlar bizi geri düşürdüler.

 3. malim

  24/03/2013 at 22:44

  Memet bey önce alevi ve zazalarin haklarini versinler ondan sonra siz neye inaniyorsaniz inanin.

 4. ROJ_GEVERLY

  02/04/2013 at 20:46

  alewi kardeşlerim ben şahsen müslüman değilde zerduşum siz ise alevi gerillaların %90ı ya alewi ya zerduş karışık ben kaldığım için biliyorum demokratik özerk bir kürdistan inşaa edildiğinde kim kimin dini inancına karışır herkes inandığı dinden ibadetini özgürce yapacak kürdistan islami bir yapı olmayacak

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Gündem

To Top