Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Gezi Parkı Konusunda Yargı Kararı Beklenecek

Gündem

Gezi Parkı Konusunda Yargı Kararı Beklenecek

Gezi Parkı kampanyasını yürüten Taksim Dayanışma Platformu’nun temsilcileri ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’daki görüşmesi üç buçuk saat sürdü.

Toplantının ardından ilk açıklama hükümet sözcüsü Hüseyin Çelik’ten geldi.

Çelik “Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk dışında bir işlem yapmamız söz konusu değildir. Gezi Parkı konusunda bir yargı kararı vardır. Elbette hükümet bu yargı kararını uygulamakta yükümlüdür. Temyiz süreci başlatılmıştır. Yargı süreci bitinceye kadar Gezi Parkı ile herhangi bir tasarrufta bulunulmayacaktır” dedi.

Çelik, yapılacak halk oylamasının sonucu belli oluncaya kadar park ile ilgili hiçbir tasarrufta bulunulmayacağını belirtti ve “İstanbul halkının vereceği karar bizim için saygıdeğerdir. Orantısız güç kullanan polislerle ilgili inceleme başlatılmıştır. Gezi Parkı şu anda parktır. Yarı kararı çıkıncaya kadar halk oylamasının sonucu belli oluncaya kadar bir tasarrufa gidilmeyecektir. Ancak Gezi Parkı belli bir grubun yaşadığı park olmaktan çıkmalıdır. Gezi Parkı eylemcileri bu saatten sonra eylemlerine son vermeliler” dedi.

Ankara’da sert müdahale

Başbakan Erdoğan’ın sekiz sanatçı ile Gezi Parkı eyleminin organizatörlerinden Taksim Dayanışma’dan sekiz kişiyle Ankara’da görüştüğü sırada, kentte polis Gezi Parkı ile bağlantılı protestolara sert bir şekilde müdahale etti.

Polis, Kennedy Caddesi’ndeki eylemcilere TOMA ve akrep adlı araçlarla müdahale etti.

NTV Kennedy Caddesi’ndeki müdahale sırasında 5 kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Polisin Bestekar sokaktaki göstericilere karşı gaz bombaları kullanarak Kuğulupark’a kadar geri çekilmelerini sağladığı da gelen haberler arasında.

CNN Türk, polisin saldırıdan önce basın mensuplarını da yaralanabilecekleri konusunda uyardığını söyledi.

Kuğulu Park’taki eylem ise devam ediyor.

Şenlik değil anma olacak

Hüseyin Çelik’in açıklamaları ardından toplantıya katılan sanatçılar ve Taksim platformu da bir açıklama yaptı.

Sanatçılar adına konuşan Halit Ergenç, “Bu süreç içerisinde sanatçılar olarak neler yaşadığımızı, süreci nasıl gördüğümüzü, kaygılarımızı ve çözüm önerilerimizi dile getirdik. Öncelikle yargı sürecine saygılı olduklarını bize söylediler ve tekrarladılar. Yargı kararına uyacaklarını söylediler” dedi.

Taksim Platformu adına konuşan TMMOB Şehir Planlamacıları İstanbul Şube Başkanı Tayfun Kahraman “Başbakan Erdoğan’ın “Yargı nihaî kararını verinceye kadar Gezi Parkı konusunda herhangi bir tasarrufta bulunulmayacağını açıklaması bu geceden çıkan olumlu sonuçtur” dedi.

Taksim Platformu, Ankara’daki bu toplantıdan çıkan sonucun yarın İstanbul’da Gezi Parkı’nda değerlendirileceğini belirtti. Ankara’da aldıkları olumlu işaretlerin Gezi Parkı’nda da olumlu değerlendirilmesinin beklendiğini ifade eden Taksim Platformu, bu konudaki nihaî kararı halkın kendisinin vereceğini vurguladı.

İstanbul’da düzenlenecek etkinliğin bir şenlik olmayacağını belirten Platform yetkilileri, bunun yaşamını yitiren dört kişiyi anma ve yaralananlarla dayanışma etkinliği olarak düzenlendiğini belirttiler.

Annelerden destek

Gezi Parkı’nı korumak için eylemde bulunan gençlerin anneleri de dün akşam parka giderek çocuklarına destek vermişlerdi.

Gezi Parkı’nın etrafında el ele tutuşarak bir insan zinciri oluşturan yüzlerce anne, çocuklarını korumak için orada olduklarını söylediler.

“Her yer anne her yer direniş”, “Abdullah Cömert Çocuğumuzdur” sloganları atan anneler alkışlarla desteklenirken kol kola giren anneler AKM önünde toplanan polislerin önünden geçtikten sonra dağıldılar.

Müdahale olursa KESK iş bırakacak

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Gezi Parkı’na bir polis müdahalesi düzenlenmesi durumunda 240 bin üyesiyle iş bırakacaklarını ve Türkiye genelinde meydanlara yürüyeceklerini açıkladı.

KESK Yürütme Kurulu toplantısının ardından kamuoyuna yapılan açıklamada ise Türkiye’de 17 gündür süren bir direniş yaşandığı belirtilerek “Direnişin başından bu yana halkın yanında ve parçası olan KESK, tarihsel sorumluluğunun gereklerini yerine getirmekte tereddüt etmeyecektir” denildi.

Açıklama şu sözlerle bitirildi: “Bu kapsamda KESK; tüm kamu emekçilerini başta İstanbul olmak üzere tüm illerde Saat 21.00 itibariyle başlayacak eylemlerde direnişin aktif bir parçası olmaya çağırmaktadır.

Yine bu gece Gezi Parkına müdahale edilmesi halinde yarın sabah itibariyle işyerlerine giderek tüm kamu emekçilerini direnişi sahiplenmeye çağıracak ve iş bırakarak şehirlerin merkezi meydanlarına yürüyecektir. Bu kararımız sadece bu gece için değil, Gezi Parkına saldırı yaşandığı an itibariyle de geçerli olacaktır.

KESK olarak; eşit, özgür ve demokratik bir Türkiye’nin kurulması mücadelesinde kamu emekçilerini, işçileri, gençleri, kadınları ve tüm halkımızı direnişin parçası olmaya ve mücadeleyi büyütmek için bir adım daha öne çıkmaya çağırıyoruz.”

(BBC Türkçe)

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Gündem

To Top