Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Polis Şahbaz Silahını Çekip Saldırdı

Gündem

Polis Şahbaz Silahını Çekip Saldırdı

Ethem Sarısülük’ü vuran polis Ahmet Şahbaz’ın daha göstericilerin yanına gitmeden silahını çektiği ve yerdeki eylemciyi tekmelerken silahının mekanizmasını kurduğu ortaya çıktı. Şahbaz “Korktum silahımı çektim” demişti.

Ankara’daki direnişçi Ethem Sarısülük’ü vuran polis Ahmet Şahbaz’ın ifadesinde söylediği “Linçten korktum, silaha sarıldım” şeklindeki savunması bilirkişi raporuyla yalanlandı.

Şahbaz, daha göstericilerin üzerine koşmaya başladığında silahını çekip eline alıyor, yerdeki göstericiyi tekmeledikten sonra da silahının mekanizmasını kuruyor.

Ayrıca rapora göre, olay sırasında polis Şahbaz’ın üzerine hiç taş isabet etmiyor. Şahbaz, savunmasında, vücuduna çarpan taşlar nedeniyle silahının yön değiştirdiğini, Sarısülük’ün bu nedenle vurulduğunu ileri sürmüştü.

Avukat Kazım Bayraktar, “Polis Şahbaz’ın meşru müdafaa savunmasının da böylelikle çöktüğünü, silahını kasten ateşlediğinin raporla belirlendiğini” söyledi.

Görüntüler kare kare incelendi

Ethem Sarısülük’ün kardeşi Mustafa Sarısülük’ün 11 Temmuz tarihli başvurusuyla Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Sevilay Çelenk Özen ile Öğretim Görevlisi Enver Özüstün imzalı bir bilirkişi raporu hazırlandı.

Bilirkişi raporu için MOBESE kamerası kayıtları ve gazetecilerin çektiği görüntüler özel programlarla kare kare ayrılarak izlendi, “Sarısülük’ün vurulma anı ve ateş eden polisin pozisyonu, atılan taşların polise isabet edip etmediği” incelendi.

İncelemeye göre, polis Şahbaz elinde silahıyla öne doğru çıkarak yerde yatan göstericiye doğru ilerledi, göstericiye tekme attı, daha sonra silahının mekanizmasını kurdu, ateş açtı ve kaçtı.

Mahkeme ne dedi, gerçek ne?

Polis Şahbaz’ın ifadesinde, polis tutanağında ve mahkeme kararındaki olay anlatımları bilirkişi raporuyla çelişiyor.

Şahbaz, savcılıktaki ifadesinde “Linç edilmekten korktum, silahımı çektim” dedi. Sevk edildiği mahkemece serbest kaldı. Mahkeme kararında olay şöyle anlatıldı:

“Şüphelinin, göstericiler tarafından prefabrik bir kulübe arkasında sıkıştırıldığı, kalabalık bir grup tarafından yoğun şekilde taşlamaya maruz kaldığı, bu sırada belinden tabancasını çıkardığı ve havaya doğru üç el ateş ettiği, bu esnada maktül Ethem Sarısülük’ün aniden yere düştüğü, şüphelinin arkasını dönerek grubun aksi yönüne koşmaya devam ettiği, bu sırada beline ve sırtına atılan taşların isabet etmeye devam ettiği, havaya ateş etme sırasında şüphelinin eyleminin meşru müdafaa sınırları dahilinde kalma olasılığının bulunduğu anlaşılmıştır.”

Kaçmaya çalışırken vuruldu

Polis tutanağında da Şahbaz’a “39 taşın isabet ettiği” yazıyor.

Ancak bilirkişi raporuna göre, Şahbaz polislerin grup halinde bulunduğu yerden tek başına öne fırlıyor, yerdeki göstericinin üzerine koşuyor. Koşarken elinde silahını çekmiş olduğu fotoğrafa yansıyor.

Şahbaz, elinde silahı olduğu halde yerdeki göstericinin yüzünü tekmeliyor, yerdeki gösterici ayağa kalkıp kaçmaya çalışırken, polis Şahbaz silahının mekanizmasını kuruyor, ateşlemeye hazır hale getiriyor.

Şahbaz silahını havaya kaldırınca göstericiler kaçmaya yelteniyor. Havaya iki el ateş ediyor, bu sırada göstericiler de kaçmaya çalışıyor ve savunma pozisyonu alarak başlarını korumaya çalışıyorlar. Ethem Sarısülük de kaçmaya çalışanlardan.

Polis Şahbaz bu sırada üçüncü kez ateş ediyor ve Sarısülük başından vuruluyor. Rapora göre, polis silahını üçüncü kez ateşlediğinde vücudu halen göstericilere dönük.

Yine rapora göre, iddia edildiğinin aksine, olay sırasında göstericilerin polise attığı taşlardan hiçbiri Şahbaz’ın vücuduna isabet etmiyor.

Ayça Söylemez – Bianet

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Gündem

To Top