Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

İstanbul’da Ahmet Atakan Eylemine Polis Müdahalesi

Gündem

İstanbul’da Ahmet Atakan Eylemine Polis Müdahalesi

Antakya’da dün gece protesto sırasında polisin attığı gaz bombası nedeniyle  hayatını kaybeden 22 yaşındaki Ahmet Atakan’ı anmak için Taksim’de toplanan binlerce kişiye polis müdahale etti. 

Dersimnews.com/İstanbul-  Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto etmek isteyenlere polis müdahale etti. İstanbul’un birçok noktasında çıkan olaylarda çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Taksim Dayanışması ve çeşitli sivil toplum kuruluşları tarafından sosyal paylaşım siteleri üzerinden yapılan çağrıyla Taksim Meydanı’nda saat 19.00’da Hatay’daki gösterilerde öldürülen Ahmet Atakan için karanfilli anma ve basın açıklaması yapılacağını duyurdu.

Polis saat 18.00’dan itibaren güvenlik önlemi alarak Gezi Parkı, Taksim Meydanı ve Cumhuriyet Anıtı’nı kapattı.

İstiklal Caddesi girişinde de önlem alan polis, ellerinde karanfillerle bekleyen yaklaşık 50 kişilik grubun sloganlar atması üzerine kol kola girerek müdahale etti.

Bu sırada ellerinde “Ahmet Atakan ölümsüzdür. AKP’den hesap soracağız” yazılı pankart taşıyan yaklaşık bin kişilik grup sloganlar eşliğinde İstiklal Caddesi’nden Taksim’e yürümek istedi. Çevik kuvvet grubu biber gazıyla dağıttı. Grup ara sokaklara çekilerek polise direndi.

Ara sokaklara atılan yoğun biber gazı nedeniyle bazı vatandaşların nefes almakta zorlandı.

BAŞINDAN VURULDU

Müdahale sırasında isminin Melih Dalbudak olduğu öğrenilen bir kişi, İnsan Hakları Derneği’nin bulunduğu sokağın yakınlarında polisin attığı gaz fişeğiyle başından vuruldu.

Alman Hastanesi’ne kaldırılan Dalbudak’ın ameliyata alındı.

KADIKÖY’DEN TAKSİM’E GELENLERE SERT MÜDAHALE

Akşam saat 19.00 sıralarında Kadıköy Altıyol’daki Boğa Heykeli önünde toplanan grup sloganlar ve pankartlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Yaklaşık 2 bin kişiden oluşan grup Söğütlüçeşme Caddesi üzerinden Kadıköy İskelesine doğru yürürken, Ahmet Atakan’ın ölümünü protesto sloganları attı. Grup caddede bir müddet yürüdükten sonra kısa bir süre oturma eylemi yaptı.

Oturma eylemi sırasında Hatay’daki gösterilerde hayatını kaybeden Ahmet Atakan ve Gezi Parkı olaylarında ölenlerin isimlerini tek tek okuyup slogan attı. Grup daha sonra yürüyüşe devam edip Kadıköy İskelesine geldi. Grup buradan Taksim’e gitmek üzere vapura bindi, ancak gemi kaptanı gruptakilere geminin yolcu kapasitesini doldurduğunu söyleyerek fazla kişi binmemesini istedi. Buna rağmen gruptakilerden bazıları vapura binmeye devam etti. Tıka basa dolan vapur Karaköy iskelesine doğru hareket etti. Karaköy’e gelen vapurlardan inen eylemciler Taksim’e doğru ürümeye başladı.

Sloganlar atarak ilerleyen eylemcilerin önünü Taksim’e çıkan Refik Saydam Caddesi girişinde çevik kuvvet ekipleri kesti. Eylemcilerin Taksim’e çıkma ısrarının ardından çevik kuvvet ekipler göstericilere gaz bombası atarak müdahalede bulundu.

Çatışmalar özellikle Cihangir’de şiddetli şekilde gece boyu devam etti. Polis Cihangir’de gaz ve ses bombaları, plastik mermiler kullandı. Çok sayıda kişi yaralandı. Onlarca kişi gözaltına alındı.

POLİS KADIKÖY’DE SALDIRDI

Taksim’deki polis saldırısını protesto etmek içi Altıyol’da toplanıp Kadıköy’e yürümek isteyen binlerce kişiye polis gazla saldırdı.  Gruptakiler Kadıköy meydana kadar yürüdükten sonra tekrar Altıyol’a çıkıp Bahariye caddesi üzerinden yürüyüşlerine devam etti.  Eylemciler ise Söğütlüçeşme Caddesi ve ara sokaklarına barikatlar kurarak polis müdahalesine taş atarak karşılık verdi.  Çıkan olaylarda polis 11 kişiyi göz altına aldı.

POLİS GAZETECİLEREİ HEDEF ALDI

Taksim’de yaşanan olaylar sırasında çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Polisin göstericileri gözaltına alması sırasında bazı vatandaşlar gözlatına alınan kişileri polisin elinden almaya çalıştı. Bu sırada görüntü almak isteyen kalabalık bir basın grubuna sivil ve çevik kuvet polisleri müdahale etti. Basın mensupları, fotomuhabirleri ve kameramanlar kalkanlarla uzaklaştırıldı. Arbede sırasında bir basın mensubu kolundan yaralandı. Yaralı gazeteci arkadaşları tarafından hastaneye götürüldü.

GAZİ’DE DİRENİŞ

Hatay’da Ahmet Atakan için yürüyen bir grup, Sultangazi İsmet Paşa Caddesi’nde eylem yaptı. Çöp konteynerlerini devirip barikat kuran ve barikatı ateşe veren kalabalık, Gazi Mahallesi İsmet Paşa Caddesini trafiğe kapattı. Bunun üzerine polis biber gazı ve tazyikli su ile  gruba müdahale etti. Polisin müdahalesine göstericiler  taş ve şişe atarak karşılık verdi. Cadde üzerinde polis-eylemci çatışması gece boyu sürdü.

İstanbul’un çeşitli semtlerinde gece boyu süren olaylarda çok sayıda yaralandı. Gözaltına alınanların kaç kişi olduğu konusunda kesin bir rakam yok.

 

 

İŞTE DÜN AKŞAM TAKSİM VE İSTİKLAL’DE YAŞANANLAR

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × four =

More in Gündem

To Top