Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Aygün’den Başbakana Açlık Grevi Sorusu

Siyaset

Aygün’den Başbakana Açlık Grevi Sorusu

Hüseyin Aygün, Başbakan Erdoğan’a  cezaevlerinde süren açlık grevlerini de sordu.

Dersimnews.com/Ankara
  CHP Dersim milletvekili Hüseyin Aygün,   Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle verdiği soru önergesinde açlık grevlerini sordu. Aygün’ün önergesi şöyle:

Katılmış olduğunuz Çankaya Köşkü’ndeki 29 Ekim Resepsiyonu’nda, açlık grevi eylemlerine ilişkin “Aç kalan falan yok. Adalet Bakanım gitti, aç kalan yok, herkes her şeyi yiyor. Müdahale gerektiğinde yapılır” sözlerini ifade ettiğiniz bilinmektedir.

Bu çerçevede,

 1. “Aç kalan yok, herkes her şeyi yiyor” cümlelerini neye dayanarak ifade ettiniz?
 2. “Herkes her şeyi yiyorsa” neden müdahale edilecektir?
 3. Sizce müdahale kaçıncı günde gereklidir? Yada müdahale gününü neye göre belirleyeceksiniz?
 4. Müdahale şekli nasıl olacaktır?
 5. Müdahaleyi kabul etmeyen mahkûmlar hakkında ne yapmayı düşünüyorsunuz?
 6. Açlık grevinin 49. gününde dahi neden halen gereken girişimlerde bulunulmamaktadır? Ölümler veya kalıcı hasarların oluşması mı beklenmektedir?

AYGÜN, İÇİSLERİ BAKANINA  ULUS OLAYLARINI SORDU

CHP Dersim milletvekili Hüseyin Aygün’ün soru önergesi şöyle:

Aşağıda yer alan sorularımın İçişleri Bakanı Sayın İdris Naim ŞAHİN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için gereğini saygılarımla arz ederim.

Birinci Meclis önünde düzenlenen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında Ulus Meydanı’ndan Anıtkabir’e yürümek isteyen yurttaşlara polis gaz bombası, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale etti. Polis tarafında kullanılan madde ve araçların etkilerine bakıldığında gözlerde ağrı, yanma hissi, aşırı göz yaşarması, gözkapaklarının kapanması, görme problemleri, deride kızarıklık, dermatit, egzema, baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, pulmoner ödem, akut solunum yetmezliği, hipotansiyon ve göğüs ağrısına neden olduğu anlaşılmaktadır.

Bu çerçevede;

 1. Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılmak için Ulus Meydanı’nda toplanan yurttaşlara hangi gerekçe ile gaz bombası, biber gazı ve tazyikli su ile müdahale edildi?
 2. 29 Ekim 2012 tarihinde Ulus Meydanı’nda kaç metreküp gaz bombası, biber gazı ve tazyikli su kullanıldı?
 3. 29 Ekim 2012 tarihinde kullanılan gaz bombası, biber gazı ve tazyikli suyun toplam maliyeti kaç TL’dir?
 4. Kullanılan gaz bombası ve biber gazının toplantı, gösteri ve yürüyüşleri bastırmaya yönelik olarak direkt, açık ve aktif bir şiddet araçı olduğunu düşünüyor musunuz?
 5. Biber gazı ve gaz bombasının kullanımı akabinde oluşan yan etkileri yanısıra uzun süreli olarak etki ve izler bıraktığına dair herhangi bir çalışma yapılmış mıdır?
 6. Yan etkileri bilinmekle beraber polis/güvenlik kuvvetleri tarafında kullanılan gaz bombası ve biber gazının insan sağlığını olumsuz yönde etkilediğini düşünüyor musunuz?

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =

More in Siyaset

To Top