Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Harvard’da Abdullah Gül’ü Kızdıran Soru – VİDEO

Siyaset

Harvard’da Abdullah Gül’ü Kızdıran Soru – VİDEO

Harvard Üniversitesi’nde bir panele katılan Abdullah Gül‘e Türk bir dinleyici ‘Türkiye ’de insanlar ölürken geceleri nasıl uyuyorsunuz’ şeklinde tepki gösterdi.

abdullah-gul-harvard

‘Burada Demokrasi Dersi Vermeye Utanmıyor musunuz?’

 

Dersimnews.com – Harvard Üniversitesi’nde bir panele katılan Abdullah Gül’e Türk bir dinleyici ‘Türkiye ’de insanlar ölürken geceleri nasıl uyuyorsunuz’ şeklinde tepki gösterdi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , oğlu Mehmet Emre ‘nin mezuniyet töreni için bulunduğu Harvard Üniversitesi’nde katıldığı “Güncel Bölgesel Konular ve Geleceğe Bakış” başlıklı panelde dinleyiciler arasında bulunan Harvard Tıp Merkezi’nden Dr. Emre Altındiş ‘in sert soruları ile karşılaştı. Altındiş’in Roboski katliaimı, Gezi Parkı direnişine hayatını kaybedenleri hatırlamasının ardından yönelttiği “Siz böyle bir devletin başında olmaktan utanmıyor musunuz? Nasıl bize burada demokrasi yalanları söylüyorsunuz?” sorusunu Gül, “kimse sana böyle soru sorma hakkı vermez” şeklinde cevapladı.

Cumhurbaşkanı Gül’e “Türkiye ’de insanlar ölürken geceleri nasıl uyuyorsunuz” diyen Dr. Altındış, Türkçe olarak sorduğu sorunun, ısrarla İngilizceye çevrilmesini istedi. Dr. Altındış, Gül’ün tepki göstermesi üzerine “Türkiye’de bu soruyu sorsaydım beni tutuklardı” şeklinde konuştu. Gül, soruyu dinlerken, Türk korumalardan “Sen insan değilsin” sözleri yükseldi.

Dr. Altındiş’in sorusu salondaki 150 kadar dinleyiciye tercüme edildikten sonra Cımhurbaşkanı Gül; ‘’Söylediğin sözler doğru değil. Bir başkası olsaydı sana bu soruyu sordurmazdı. Bu olaylar başka ülkelerde de oluyor. Gezi parkında sağduyulu bir hareketle başlayan eylem, ilk başta doğru bir şekilde kontrol edilemeyince yasadışı örgütler bunlara katıldı. Bunlar tabii ki çok üzücü’’ yanıtını verdi.

Dr. Emre Altındiş şöyle konuştu:

“Bildiğiniz gibi şu an Gezi olaylarının yıldönümündeyiz. Geçen sene Nobel ödüllü meslektaşlarımızla Science (Bilim) dergisinde bir makale yayınladık. Sizin başında olduğunuz Türkiye Cumhuriyeti devletini 8 vatandaşını öldürdüğü, 90 insanımıza kafa travması yaşattığı, 9 insanın gözünü yitirdiği, binlerce insanı gaza boğdu için protesto ettik. Fakat Türkiye’de şiddet devam ediyor. Günde 3 kadın öldürülüyor. 4 işçi iş kazalarında katlediliyor. Roboski katliamında sizin başında olduğunuz ordu 34 kişi öldürdü. 17’si çocuktu. Siz Ankara ’da yaşıyorsunuz. Kızılay’da Ethem Sarısülük başından kurşunla vuruldu. Katili dışarda. Siz böyle bir devletin başında olmaktan utanmıyor musunuz? Nasıl bize burada demokrasi yalanları söylüyorsunuz? Geceleri nasıl uyuyorsunuz? Belkin Elvan 14 yaşındaydı. Sizin başbakanınız 14 yaşındaki çocuk için teröristdiyor. Lütfen sorum tercüme edilsin..”

Gül, Dr. Altındiş’in sorusunun tercüme edilmesi üzerine “Şimdi beni sen dinle. Kimse sana böyle soru sorma hakkı vermez”’ dedi. Altındış ise; Türkiye’de dayak yerdim” cevap verdi.

GÜL, PROTESTO EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Boston’daki Harvard Kennedy School önünde bir grup Türk vatandaşı tarafından protesto edildi. ‘Boston Gezi’ isimli bir grup, Cumhurbaşkanı Gül’ü konuşma yapacağı okulun önünde protesto etti. Soma’da yaşanan faciayı hatırlatan grup sözcüsü Dr. Emrah Altındiş, Gül’ün oğlunun diploma töreninde gururlandığını, ama Soma’daki işçilerin ailelerinin ağladığını ifade etti. Çeşitli pankartlar açan göstericilere polis müdahale etmedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 + fourteen =

More in Siyaset

To Top