Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

CHP’deki Ulusalcılar Kılıçdaroğlu’nun İstifasını İstedi

Siyaset

CHP’deki Ulusalcılar Kılıçdaroğlu’nun İstifasını İstedi

Cumhurbaşkanı seçiminin ardından harekete geçen CHP içindeki ulusalcılar, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’a istifa çağrısı yaptı.

Dersimnews.com – Her fırsatta Kemal Kılıçdaroğlu‘nu CHP’nin Genel Başkanlığı’ndan indirmek isteyen CHP içindeki ulusalcı milletvekilleri yine harekete geçti.

Dersim ve Alevi düşmanlığıyla tanınan CHP içindeki ulusalcılar, Cumhurbaşkanlığı seçimini de fırsata çevirme niyetinde.

chp-ulusalcilar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin (MHP) çatı aday olarak desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yüzde 38.4 oy alması ana muhalefet partisindeki ulusalcı vekilleri harekete geçirdi.

Başını CHP Milletvekilleri Emine Ülker Tarhan, Nur Serter ve Süheyl Batum‘un çektiği ulusalcı vekiller basın toplantısı düzenledi.

Açıklamayı yapan Emine Ülker Tarhan, Kılıçdaroğlu’na istifa çağrısı yaparak kurultay çağrısında bulundu.

Tarhan’ın açıklamasından satır başları şöyle:

“2. tura taşıyabileceğimiz bir seçimi ilk turda kaybettik. Dünyada başka bir parti yoktur ki sonuçlar açıklanmadan havlu atsın. Partilerin kendi görüşlerini anlatarak kitlesini artırmak gibi görevleri olduğu unutulmuştu bu dönem. Gerçek yoktu bir kurgu vardı karşımızda

“Girdiğimiz her kabın şeklini alacağız derken o kaba girerseniz ki bu çok tehlikeli… Biz Erdoğan’ın zihniyetini kullanarak kazanmak istemedik, onun yaptıklarını yapmak istemedik. Kendinizce CHP algısı değiştirilmeye çalışılıyor diyebilirsiniz, ama bu algının içine girmek isteyenler olmaz mı? 14 partinin desteğini alan bir adayın aldığı oyun Erdoğan’dan az oy almasını başarı olarak nitelemek CHP’nin aklıyla alay etmektir bence

“İçinizdeki itiraz ruhuna itiraz edin dendi. Kendinizi tutun dediler. Bu adayı kimin önerdiğini sorgulamamız bile yasaklandı.

“CHP’yi bu hale getirenler mutlu mu? Muhafazakar değerlerle buluşmak muhafazarlaşarak olmazdı. Bir şeyin aslı varken kimse suretine oy vermezdi ki.

“Baştan bu yarışın galibi Erdoğan sayılırdı zaten, çok üzgünüz. Bu şekilde kaybetmekten çok üzgünüz. Biz uyardık, söyledik ama tehditlerle karşılaştık. Böyle giderse sözde başkanlık, hanedanlık sistemine bu anlayışla engel olunmayacağı aşikardır.

“Yeni bir modele dayalı toplumsal muhalefet dinamiği oluşturmak lazımdır. Tüm alanlarda bir restorasyon inşaatına girmek gerekir. Zor şartlar güçlü kadroları bulur çıkartır. CHP’nin programından sürekli ödün verilerek sürdürülen anlayışın sonlanması gerekir. CHP başkası gibi olmak istedi ve kaybetti. Ya kendini kaybedecek ve değişecektir.

“Genel Başkan ve ekibi sadece seçmeni suçlamaktan vazgeçmeli. Makamdan çekilme erdemliğini göstermesi gerekir. Biz sakinleştirici istemiyoruz. Bu seçim sonucu partimizin varlık yoklu sürecine getirdiğini gösterir. Kurultay delegelerimi partimizin geleceğine sahip çımaya çağırıyoruz.”

CHP’DEN ULUSALCILARA YANIT: TABAN KURULTAY İSTEMİYOR

Emine Ülker Tarhan’a parti yönetiminden ilk yanıt ise CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan’dan geldi.

Tezcan, “586 imzayı toplayabilirlerse Kurultay yapılabilir. Parti tabanı Kurultay istemiyor” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × five =

More in Siyaset

To Top