Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Yazar Ali Kaya CHP’den Milletvekili Adaylığı için Başvurdu

Siyaset

Yazar Ali Kaya CHP’den Milletvekili Adaylığı için Başvurdu

Tarihçi yazar Ali Kaya, CHP’den kontenjan milletvekilliği için adaylık başvurusu yaptı.

Dersimnews.com – Dersim ve Alevilik üzerine yaptığı araştırmalarla tanınan tarihçi yazar Ali Kaya, CHP’den milletvekili adaylığı için CHP Genel Merkezine başvuru yaptı.
Yazar Ali Kaya, Şah Hatayi'nin heykelinin önünde

Yazar Ali Kaya, Şah Hatayi’nin heykelinin önünde

Kaya, kontenjan milletvekilliği için adaylık başvurusu yaptı.

Tarih, dil, inanç, kültürel değerlerimizle ilgili konularda Dersim tarihi başta olmak üzere 14 yayınlanmış eserin yanı sıra, onlarca defa yurt içi ve yurt dışı (Almanya, Fransa, İsviçre, İngiltere gibi vb. ülkelerde) panel, sunum ve konferanslara katılan Ali Kaya’nın özgeçmişi:
   
Ali KAYA Kimdir?
 
1958 Dersim-Hozat ilçesinde doğdu.
1-Tunceli öğretmen okulu (1976),
2-İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü (1979),
3-Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimler Fakültesi Eğitim Yöneyim ve Teftiş Bölümünde mezun oldu.(1982).
4-Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eğitim Yönetim ve Planlama Yüksek lisans bölümüne devam etti.
5-Anadolu Üniversitesi Tarih bölümü mezunu (1993).
 
1976-2000 yılları arası orta öğretim kurumlarında tarih öğretmenliği yaptı.
Mesleğin yanı sıra, tarih, eğitim ve dil üzerine 14 yayınlanmış eseri mevcuttur. Halen bir eğitimci- tarihçi ve yazar olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

Yurt içi ve yurt dışında panellere katılan Kaya, Türkiye edebiyatçıları ve kültür adamları (bkz. sayfa:2088) ve Türkiye yazarlar ansiklopedilerinde de (bkz. sayfa:570) biyografisi yayınlandı..
SKY Türk, Ulusal Kanal, Meltem Tv, Cem Tv, Barış Tv,Yol Tv, DemTv,TGRT, Kanal On dört ,Kanal On  D Kanalı v.b gibi kanallarda  sunum  ve panellere katıldı.

Cumhuriyetçi Eğitim Vakfı Genel Sekreterliği, Tunceli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu ve  Alevi Bektaşi Eğitim  Ve Kültür Vakfı kuruculuğu, Cemal Süreyya, Çağdaş Esnaf Sanayici ve İşadamları Derneklerinde yönetim kurulu görevlerinde bulundu. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Türkiye Yazarlar Sendikası ve CHP üyesidir.
İstanbul Fatih ve Zeytinburnu Mahalli ve İl kongre delegeliği, Kasım 2002 Genel Seçimlerde CHP milletvekili aday adayı oldu.

Genel Seçimlerinde Cumhuriyet Halk Partisin de propaganda, koordinasyon, sevk ve idare de aktif görev aldı (2002). 2009 yerel seçimlerde İstanbul ili CHP koordinasyon merkezine bağlı koordinatör başkan yardımcısı olarak görev yaptı. Partimizin 2012 tarihin de 5+1 Projesinin uygulanmasıyla birlikte, İstanbul 2. Bölge Eğitim Meslek Grubunun Başkan Yardımcılığı ve CHP 2. Bölge Basın-Medya Halkla İlişkiler yürütme kurul üyelik görevlerinde bulundu. Evli ve 1 çocuk babasıdır.

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Siyaset

To Top