Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

AKP – CHP Koalisyon Görüşmeleri Olumsuz Sonuçlandı

Siyaset

AKP – CHP Koalisyon Görüşmeleri Olumsuz Sonuçlandı

AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu koalisyon görüşmesi olumsuz sonuçlandı. Hükümet kurulamadı. 

Dersimnews.com – AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu koalisyon görüşmesi için Ankara Palas Devlet Konukevi’nde son kez görüştü. Görüşmeden koalisyon için olumlu sonuç çıkmadı.

akp-chp

Reuters’a konuşan CHP’li bir üst düzey yetkili, AKP ile koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlandığını söyledi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu koalisyon görüşmesi için bugün son kez bir araya gelmişlerdi.

KILIÇDAROĞLU: İLKELERİMİZDEN VAZGEÇMEDİK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu görüşme sonrası açıklama yaptı:

“Türkiye’de nasıl bir koalisyon olmalı ateş çemberinden çıkan bir Türkiye nasıl huzura kavuşacak bunun çalışmasını yaptık. 14 madde halinde temel ilkelerimizi belirledik ve bu ilkeleri kamuoyu ile paylaştık. Bu ilkeler aslında evrensel ilkelerdir, itirazı olan varsa çıksın dedik. Bugüne kadar bize “Şu ilke yanlıştır” diye itiraz eden olmadı.”

“Davutoğlu ile oldukça güzel bir görüşmemiz oldu ve ona ilettik. Bir yüksek profilli bir hükümetin kurulması lazım. Yani parlamentoda reform ağırlığı olan gerekirse Anayasa’yı değiştirecek bir hükümet kurulması lazım. Türkiye ekonomik açıdan, sosyal açıdan ciddi sorunlarla karşı karşıya. O nedenle kurulacak hükümetin 4 yıllık olması lazım. Kurulacak koalisyonunun ortaklarının samimi olması lazım. Bizim için önemli olan CHP değil, Türkiye. Biz Türkiye’nin çıkarları için, bu ülkenin insanlarının herhangi bir sorunla karşılaşmaması için elimizi taşın altına koymaya hazırız dedik.”

Kılıçdaroğlu: Bize seçim hükümeti veya CHP destekli AKP azınlık hükümeti teklif edildi

Kılıçdaroğlu: “Bize şu ana kadar bir koalisyon önerisi gelmiş değildir. Davutoğlu bize iki öneri getirdi; kısa süreli bir seçim hükümeti veya CHP destekli AKP azınlık hükümeti. Bu bizim merkez Yönetim Kurulu’nun aldığı karara uygun değildir. Milli irade bir siyasal partiyi tek başına iktidara getirmemişse, liderlere düşen Milli iradeye saygı göstermektir. Tarihi bir fırsatı kaçırdığımızı düşünüyorum.”

DAVUTOĞLU: ERKEN SEÇİM İHTİMAL

Ahmet Davutoğlu:

“Tüm yollar denendikten sonra milli iradeye tekrarbaşvurma tek ihtimal haline gelmiştir. Erken seçim önümüzde görünen güçlü bir ihtimaldir. Gerektiğinde Türkiye’yi güvenlik ortamı içerisinde erken seçime götürmek sorumluluğumuzdur.”

Dış politika ve eğitimde derin görüş ayrılıkları oldu

“İlk görüşmemizden bu yana tam bir ay geçti. Sayın Kılıçdaroğlu’na ve heyetine belirlenen ilkelere riayetinden dolayı teşekkür ediyorum. Görüşmeler açık, ilkeli ve şeffaf yürümüştür. Çok farklı iki siyasi akımlardan gelen partiler olarak derin görüş farklılıklarımızın olduğu bir vakadır. Ancak başta dış politika ve eğitim olmak üzere bazı alanlarda derin görüş ayrılıkları olduğu, bunun da doğal olduğu aşikar.”

“Bazı derin görüş ayrılıkları dolayısıyla uzun dönemli bir koalisyonda doğabilecek sıkıntılar göz önüne alınarak, CHP’ye süreli bir reform hükümeti kurularak seçimleri de göz önünde bulunduran bir yaklaşımla çalışma yapmayı, ülkeyi seçim öncesinde hükümetsiz bırakmama yönünde teklifte bulunduk. Bütün bu uzun seanslar sonrasında karşılıklı güven arttı.”

“Kılıçdaroğlu uzun dönemli koalisyon konusunda daha olumlu, kısa dönemli koalisyon konusundaki kaygılarını ifade etti.”

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Siyaset

To Top