Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Dersim Milletvekili Önlü, Ayten Günhan’ın Ölümünü Meclis’e Taşıdı

Siyaset

Dersim Milletvekili Önlü, Ayten Günhan’ın Ölümünü Meclis’e Taşıdı

4 Eylül’de Dersim kent merkezinde HPG’liler ile güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmada ağır yaralanarak hayatını kaybeden Ayten Günhan’ın ölümünü Meclis’e taşıdı.

Dersimnews.com – HDP Dersim milletvekili Alican Önlü, TBMM’ye İçişleri Bakanı Selami Altınok’un yazılı yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

alican-onlu-ve-ayten-gunhan

Önlü, soru önergesinde 4 Eylül tarihinde saat 11.30 civarında Dersim şehir merkezinde bulunan Şehit Nahit Bulut Polis KarakolunaHPG’liler tarafından düzenlenen eylem esnasında olay yerinde bulunan Ayten Günhan isimli sivil yurttaşın vurularak yaşamını yitirmesinin ardından Günhan’ın ölümü hakkında herhangi bir incelemenin yapılmadığını savunarak İçişleri Bakanı Selami Altınok’a yazılı cevaplaması talebiyle soru önergesi sundu.

Önlü’nün önergesi şöyle:

“Ayten Günhan’ın vurulmasından sonra olay yerinde inceleme yapılmış mıdır?

Ayten Günhan’ın faillerinin bulunması için herhangi bir girişim başlatılmış mıdır? Görgü tanıkları Ayten Günhan’ın vurulması sonrası polisin olay yerinde delil kararttığını iddia etmektedirler. Bu konuda gerekli önlemler alınmış mıdır?

Olayın yaşandığı gün ve saatte olay yerinde bulunan halkı ve sağlık görevlilerini hedef alan güvenlik güçleri hakkında açılan bir soruşturma var mıdır?

Yaralı Ayten Günhan’a müdahale etmeye gelen ambulansa polisler tarafından güvenlidir, geçip yaralıyı alın dendiği halde, ambulansın taranması sonucu içindeki sağlık görevlisinin kurşunla boynundan aldığı çizikle yaralanmasına neden olan kolluk kuvvetleri hakkında herhangi bir işlem başlatılmış mıdır?

Ağır yaralı olan PKK’lileri almak için olay yerine gelen iki ambulansı tarayan ve sağlık emekçilerine hakaret eden kolluk kuvvetleri hakkında gerekli soruşturma açılmış mıdır? Ağır  yaralı etkisiz hale getirilen  PKK’lileri infaz etmeye yönelik üzerlerine ateş açan(ki görüntüleri basına da yansımıştır.) polis memuru hakkında gerekli incelemelerde bulunulacak mıdır? Tunceli Devlet Hastanesinde ağır yaralı Ayten Günhan’ın durumuna bakmak üzere acil serviste bulunan ve üzerinde 112 kıyafeti bulunan doktoru darp eden, sözlü hakarette bulunan ve gözaltına alınmak üzere polis aracına bindirilen kar maskeli polislerin isimleri belli midir? Bu polisler hakkında gerekli soruşturma başlatılmış mıdır? Dersim de şuanda sayıları 10-15 civarında olan  ve olay günü içerisinden ateş açılan Range Rover araçlar hangi Güvenlik Kurumunun envanterindedir?  Bu araçlar hangi amaca hizmet etmektedir? Yaşamını yitiren polis memuru Murat Savaş Kale’nin cenaze töreninde konuşan Tunceli Emniyet Müdürü Fahrettin Şen,Tunceli halkına yönelik kin ve nefretini ortaya koymuş partimizi, seçilmişleri ve halkımızı hedef göstermiştir. Tunceli Emniyet Müdürü Fahrettin Şen hakkında gerekli soruşturma başlatılmış mıdır? Tunceli Emniyet Müdürü Fahrettin Şen’in Tunceli halkına, seçilmişlerine ve partimize yönelik kamuoyunda da genişçe yer alan hukuk dışı, saldırgan düşmanca, “nefret suçu” niteliğindeki söylemlerinin mevzuatınızdaki karşılığı nedir? Emniyet Müdürü Fahrettin Şen’in görevinden ihracı gerekmez mi?

4 Eylül 2015 günü meydana gelen olayları takip etmek üzere olay mahallinde  bulunan basın emekçileri, başta Valilik ve Emniyet Müdürlüğü olmak üzere bazı basın organları ve sosyal medyada hedef gösterilmişlerdir. Kentte görev yapan basın emekçilerini  hedef gösterenler hakkında gerekli soruşturma başlatılacakmıdır?”

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Siyaset

To Top