Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Ma ve xer di zone mıno delali

Haberler

Ma ve xer di zone mıno delali

Ewru to rê serva roza zone mua nusen. Na heşti de her dulgerê dina de mılet yeno pêyser ki na roz bımbarek keno

HÜSEYİN AYGÜN

Ewru to rê serva roza zone mua nusen. Na heşti de her dulgerê dina de mılet yeno pêyser ki na roz bımbarek keno. Leto jêde mılete Awrupa guman keno ke, her zon riyê dina de zu rengo, zu famo, zu çımo, zu boa. İson her zon de zovina huyeno, berveno, borzal keno, zırçeno. Thomê her zon yê huyo. Jü zon ki merd, gomê dina zu reng u feme vind keno.

Mı se ke çımê ho kerd ra, niada ke tu her cae de tometa. Ne zuzagu de, ne mektevu de, ne radon de, ne dairê hukmat de çina. Hata mektev de malimi vatene ke, sıma zonê huyê khanu ho virra bıkerê ki Tırki rew bımişe, eke nê mısnaenê sıma beno senik. Ni maylım ma raê vi, nu ki çiyo de zaf tamase vi. U waxt kasete yasax viye, oncia ma to eve dıjdiya gos denê. Zu ki zerrê çêi de kokımu tı qesey kerdenê. Khalıkê mına kamıl ve deka mına baqıl eve tu ma rê mesela khanu berdevam ardene zon. Yi vişt serru ra avê şi rest Heqiya ho, endi bınê bonu de tu jê sanıka khana. Na serrune peyenu de tı taê universite u mektevu de koti çever, hama oncia asimilasyona gıran u inkâr kerdena oncia to seroa.

Ma çınay rê, serva koti dame pıro zona, her mılet dustê qanunu de têdust vo. Hetê koku, hetê fıkıru, hetê itiqatu, hetê zonu ra, her ison idarekaru ra hurmet bıvino. İsoni, eve heq u huququ têdust amo dina, kês besenêkeno ke ni hequ eve zordariye bıjêro inu dest. Eve na usil raê ho rameme.

Ewru tu zu serra daina bi pil. Caê tı, hurendia zovina zonu ra jê dinu zaf berzo. Her ki şi, iyê namê tu dekerneno beno jêdin. Wazeme ke her caê de namê tuya rındek bımorê.

Tı, Tırki, Kurdki, Aravki, Hermeniki, Lazki, Farski ve zone binu wes ve, mejilê sıma derg vo..

***
Merhaba sevgili anadilim,

Bugün sana anadil günü için yazıyorum. Bu hafta dünyanın her ülkesinde insanlar anadil gününü kutlamak için toplanıyor. Bilhassa Avrupa ulusları her dilin ayrı bir renk, bir akıl, bir göz ve bir koku olduğunda birleşiyor. İnsan her dilde başka güler, ağlar, düşünür ve inler. Her dil kendi tadındandır. Bir dil öldüğünde, dünya üstünde bir renk ve bir akıl ölmüş demektir.

Gözümü açar açmaz senin her yerde yasaklı olduğunu gördüm. Ne sokakta, ne okulda, ne radyoda, ne resmi dairede yoktun. Okullardaki öğretmenler bize, siz anadilinizi unutun ki Türkçe’yi erken öğrenesiniz, aksi halde öğrenme süreciniz yavaşlar demişlerdi. Bu öğretmenler Zazaca bilirlerdi, bu da bize çok acı verirdi. O zaman yasak kasetlerdeydin, yine de ve gizlice seni dinlerdik. Bir de ev içlerinde yaşlılar seni konuşurdu. Kamil dedem ve akıl küpü ninem seninle dolu eski meseleleri durmadan anlatırlardı. Onlar Hakka yürüyeli tam yirmi yıl oldu, sen şimdi bir eski zaman masalısın. Son yıllarda bazı üniversite ve okullara kabul edildin, ama yine de üstündeki asimilasyon ağırlığınca sürüyor.

Ne için ve nereye varmak adına dövüşüyoruz biliyor musun, her insan kanun önünde eşit olmalıdır. Irk, düşünce, inanç ve dil yönünden ayrım olmamalıdır, insanlar yöneticilerden saygı görmelidir. İnsanlar hak ve özgürlükler yönünden dünyaya eşit gelir, hiç kimse bu hakları onlardan zorla alamaz. İşte bu perspektifle yolumuza devam ediyoruz.

Bugün bir yaş daha büyüdün. Yerin diğer diller içinde tıpkı onlar kadar yüksektir. Her gün seni konuşanlar artıyor. Dileğimiz adının her yerde anılmasıdır.

Sen, Türkçe, Kürtçe, Arapça, Ermenice, Farsça ve diğerleri var olasınız, ömrünüz uzun olsun..

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top