Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Okullarda Seçmeli Zazaca Dersi için son tarih 24 Şubat

Haberler

Okullarda Seçmeli Zazaca Dersi için son tarih 24 Şubat

 

İlkokul ve ortaokullarda okuyan öğrencilerin Seçmeli Zazaca Dersi alabilmeleri için 24 Şubat’a kadar dilekçe ile okula başvurmaları gerekiyor. 

Dersimnews.comÇocuklarının Zazaca öğrenmesini isteyen velilerin, Seçmeli Zazaca Dersi için 24 Şubat‘a kadar okullara dilekçe ile başvurmalı gerekiyor.  5, 6, 7 ve 8. sınıfta okuyan öğrenciler seçmeli dersler için Zazaca’yı seçebilir.

frankfurt-de-zazaki

ÇOCUKLARIMIZA ZAZACA’YI SEÇTİRELİM

Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümünde Öğretim Elemanı olan Hatip Erdoğmuş, okullarda  seçmeli derslerin son tarihi olan 24 Şubattan önce velilere, çocuklarına Zazacayı da seçmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Konu hakkında Dersimnews’e bilgi veren Erdoğmuş’un açıklaması şöyle:

Türkiyede en çok konuşulan üçüncü dil olma özelliğine sahip Zazacanın UNESCO’nun da 2009 yılında dikkat çektiği gibi kaybolma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Dilin kaybolmasını önlemenin en temel yolu onu günlük hayatta canlı tutmak, hayatın her alanında sözlü ve de yazılı olarak kullanmaktır. Son yıllarda maalesef Zazaca’nın kullanımı gittikçe gerilemekte. Çocuklarımız, anadilimizden kopmakta ve maalesef bizim de ihmalkarlığımızdan dolayı da anadilimizi öğrenememekte. Türkiye’de son yıllarda atılan en önemli adımlardan biri de kuşkusuz  Yaşayan Diller adı altında Zazaca’nın da okullara seçmeli ders olarak girmesi olmuştur.

5, 6, 7 ve 8. Sınıfta okuyan öğrenciler seçmeli dersler içerisinde Zazaca’yı da seçebilmektedir. Milli Eğitim Müsteşarı Yusuf Tekin imzasıyla 19.01.2016 tarihinde yayımlanan bir yazıda; okullarda en az 10 öğrencinin aynı dersi seçmesi durumunda ilgili seçmeli dersin okutulabileceğini, ilgili alanda öğretmen yokluğu gerekçesiyle okul yönetimlerince öğrenciler ve veliler belirli derslere yönlendirilmeyeceğini, öğretmen eksikliği durumunda başka okuldan ek ders karşılığında öğretmen  temin edileceğini eğer  yoksa ücretli öğretmen tutulmak suretiyle bu derslerin okutulacağını belirtmiştir.

SON TARİH 24 ŞUBAT

Dolayısıyla  bu derslerin tercihi ve okutulması noktasında hiçbir sıkıntının olmadığını görmekteyiz. Ancak böyle bir imkana rağmen Zazaca’ya olan talebin beklentinin çok altında kaldığını üzülerek belirtmek isterim. Velilerimiz, maalesef çocuklarının anadillerini öğrenmeleri konusunda gerektiği kadar duyarlı davranamamakta. Çocuklarımızın dillerine yabancı kalmaları, kültürel mirasımızın da yarınlarda yok oluşuna neden olabilir. Bunu bir nebze de olsa engelleyebilmek için mutlaka çocuklarımıza anadilimiz olan Zazaca dersini seçtirelim. Bu konuda daha hassas olmamız gerekmekte. 24 Şubata kadar seçmeli dersleri tercih edebiliriz. Bu tarihe kadar çocuklarımızın okudukları  okullara birer dilekçe ile seçmeli derslerimizi seçelim. Bu dersin tercihi noktasında ısrarcı olalım. Okul idarecilerimizin de bu konuda daha hassas davranmalarını, bu  dersin seçilmesi konusunda da veli ve öğrencilerimize yardımcı olmalarını  rica ediyorum.

Halihazırda çalışmakta olan Zazaca öğretmenlerimiz varsa da bu sayının yetersiz olduğunu ve  artması gerektiğini düşünüyorum.  Maalesef son yapılacak olan öğretmen alımında da  Zazaca için sadece bir kontenjan ayrılmış. Bu sayı daha fazla olabilirdi. Belki arz talep dengesinden dolayı böyle olmuştur. Ancak şöyle şikayetler de gelmekte ” Bazı okullar, bu dersi okutacak öğretmen olmadığı için dersi seçtirmemekted.” Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atamalarında Zazaların yoğun olarak yaşadıkları illere (Bingöl, Dersim Diyarbakır, Elazığ) daha fazla sayıda öğretmen atayarak bunu engelleyebilir. Bu dersi verebilmek için öğretmen sıkıntısı da yok. Bu alanda yetişmiş, umutla  atanmayı bekleyen birçok gencimiz de var.

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top