Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Murathan Mungan’dan Dersim Seçkisi

Haberler

Murathan Mungan’dan Dersim Seçkisi

Murathan Mungan, hayatları ellerinden alınmışlara hayat kazandırmak, tarihi edebiyatla güncellemek için hazırladı bu seçkiyi. “

Dersimnews.com – Yazar  Murathan Mungan’ın seçtiği  ve 24 yazarın öyküsünden oluşan “Bir Dersim Hikayesi” kitabı Metis Yayınları’ndan çıktı.

Yazarların Dersimi

Yazar ve şair  Murathan Mungan‘ın seçtiği  ve 24 yazarın öyküsünden oluşan “Bir Dersim Hikayesi” kitabı çıktı.  Kitap aralarında Haydar Karataş, Murat Uyurkulak ve Sema Kaygusuz gibi isimlerinde olduğu 24 yazarın Dersim üzerine yazdığı öykülerden oluşuyor. Murathan Mungan’ın Dersim özel seçkisi Dersim’e  edebiyat dünyasının penceresinden bakmamızı sağlıyor.

Murathan Mungan, hayatları ellerinden alınmışlara hayat kazandırmak, tarihi edebiyatla güncellemek için hazırladı bu seçkiyi. “Kendisi farkında olsun ya da olmasın bu ülkede herkesin bir Dersim hikayesi vardır” diyerek… Ve seçtiği yazarlardan bu konuda birer öykü anlatmalarını istedi. Böylece ortaya “Bir Dersim Hikayesi” çıktı.

“Onca uygarlığın kurulduğu, dağıldığı, el değiştirdiği; onca dilin, dinin, inancın, kültürün yaşadığı, çatıştığı, iç içe geçtiği zorlu bir coğrafya burası.Ve her geçen gün biraz daha öğreniyoruz bu topraklarda her inkârın ardında yakın ya da uzak tarihli bir toplu mezarın yattığını… Toprağa yalnızca ölülerin değil, hakikatlerin, dillerin, kültürlerin, kelimelerin gömüldüğünü…

“Kendisi farkında olsun ya da olmasın bu ülkede herkesin bir Dersim hikâyesi vardır. İlle de içinde olmaları gerekmez.
Bazen bir ucunun kendisine değdiğini bile bilmeden yaşayıp gitmişlerdir. Ben de bu kitap için yazarlardan bunu istedim:
Bir Dersim hikâyesi anlatmalarını…” —Murathan Mungan

Seçkide, Ahmet Büke, Yalçın Tosun, Ayhan Geçgin, Cemil Kavukçu, Behçet Çelik, Ayfer Tunç, Burhan Sönmez, Hatice Meryem, Şule Gürbüz, Hakan Günday, Ayşegül Çelik, Haydar Karataş, Murat Yalçın, Karin Karakaşlı, Murat Uyurkulak, Gaye Boralıoğlu, Sema Kaygusuz, Yavuz Ekinci, Seray Şahiner, Murat Özyaşar, Jaklin Çelik, Gönül Kıvılcım ve Barış Bıçakçı’nın birer öyküsü yer alıyor.

Metis Yayınları’ndan çıkan “Bir Dersim Hİkayesi” 17 Mayıs’ta kitapçılarda olacak.

YAZAR HAKKINDA
Murathan Mungan 21 Nisan 1955 İstanbul doğumlu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. İlkin çeşitli dergi ve gazetelerde yazıları ve şiirleriyle görünen yazarın ilk kitabı 1980’de yayımlanan Mahmud ile Yezida’dır. Daha çok şiirleri, hikâyeleri, roman ve oyunlarıyla tanınan Murathan Mungan aynı zamanda radyo oyunu, film senaryosu ve şarkı sözü yazdı. 2011’in ilk yarısında Kibrit Çöpleri ve Şairin Romanı, 2012’de Doğu Sarayı yayımlandı.

Metis Yayınları, yazarın kitaplaştırdığı bütün çalışmaları bir külliyat olarak yayımlamaktadır.
METİS’TEKİ DEĞER SEÇKİLERİ:
Büyümenin Türkçe Tarihi, Çocuklar ve Büyükleri, Erkeklerin Hikayeleri, Kadınlığın 21 Hikayesi, Ressamın İkinci Sözleşmesi, Yabancı Hayvanlar, Yazıhane.

*Metis Yayınlarının web sitesi:  www.metiskitap.com
*Murathan Mungan’ın web sitesi: www.murathanmungan.com

 

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
2 Comments

2 Comments

 1. SEYDUNA

  01/06/2012 at 08:33

  YENİ ÇALIŞMALAR VEDE BİZLERİ DİKKATE ALACAĞINIZ UMUDUYLA …hak biziz diye ortaya çıkanlar ne kadar temsil ediyor ? heryanına kadar kire bulaşmış insansılarda birde bunların edebiyatını eden sinan yağmur , elif şafak ve ortodoks şekilciler hakka giden yolda romantizm , tasavvuf diye yola koyulmuşlar . Zaten zahiri ortodokslara bişey anlatmak zor gibi fakat bütünün geneline hitap etmenizi beklemek çokmu ?Edebiyatınızı önemsiyorum vede kendimce bir yol öneririm gibi . Alın bunların ellerinden tasavvufu gerçekliği , farklı anlamlar katarak geliştirmek kabiliyetiniz var . Hani mevlanamı , hacı bektaşmı daha kadim bahsinde olduğu gibi gerçek nasıl aydınlanacak ? bu toprakların kadim irfan geleneği , geçmiş uygarlıkların bize bıraktıkları bu kadarmı yani elif şafaklar , sinan yağmurlarmı temsil ediyor bizleri yoksam sizler bizleri tartarak bu yanlış anlatımlara son vererek evrensel yaşanmışlıkları okuyucunuzla buluşturacakmısınız ? belkide bazı çokbilmiş saray tarihçileri murat bardakçılara , ilber ortaylara yanıt olur … bu toprakların has kültürleri ortaya çıkarmı ?ülkede murathan bey şahsında önemsediğim yazarlar var dünyada önemsediğim , takip ettiğim birkaç yazar var onlardanda istemlerim olacak özellikle bu devlet , saray , sistem yazarlarına , yaptıklarına bir yanıt beklemek çok olmaz sanırım meramımı anlatabildimmi ? yada tamamlarsınız artık ! iyi niyetli olduğum kesin , herkesin bir tarzı var amenna benim hayal ettiğim tarzda bu eksik , fazla ama bozulmamış , yitirilmememiş bir istem …Bizler hep ardınızda olacağız , bizleri diptekileri temsil ettiniz kanımca selam , sevgi , saygı sizleri çok seven kardeşin seyduna

 2. Pingback: Murathan Mungan | Blogdan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top