Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

MENEKŞE’den Önce

Gündem

MENEKŞE’den Önce

SonerYalçın’ın yönetmenliğinde hazırlanan “Menekse’den Önce” adlı belgesel film  2 temmuz 2012 Pazartesi  günü bir özel gösterimle izleyici karşısına çıkıyor. Bu belgeselin müzikleri daha önce de Sivas Katliamı için birçok kez duyarlık gösteren dünyaca ünlü besteci ve piyanis Fazıl Say’a ait.

Dersimnews.com
– 20 yıl önce Sivas’ta yaşanan insanlık dramını beyaz perdeye yansıtan  “Menekşeden Önce” filminin gösterimi 2 Temmuz’da yapılacak. 

Bir ACI Film!

MENEKŞE’DEN ÖNCE

Yönetmen:SONER YAÇIN

Müzik:FAZIL SAY

 

“İnsanlığın en büyük ve tehlikeli hastaliği bellek kaybıdır. Unutturmamak bir gazetecinin görevleri arasındadır.
Madımak katliamını hafizalardan sildirmeyeceğiz. Unutturarak rahata ermek isteyenlere bu firsatı vermeyeceğiz.
Menekse’den Önce bu amaçla hayata geçirildi. Ne yazik ki tam bitiremeden Silivri Cezaevine atıldım.Şaşırmıyorum,   Madımak gibi bi vahşeti yapanlar tarihin her döneminde düşüncenin düşmanı olmuşlardır.Bu büyük yolculuğumuzu sürdürmeye devam edeceğiz.Tek üzüntüm, belgeselimin son halini  görememek.
Ama sevgili dostlarim bu bayragi benden aldilar ve daha yükseğe cektiler; hepsine teşekkür ederim.
Herkesi 2 temmuz’da MKM’ye bekliyoruz; benim yerime de seyredin lütfen.” (Soner Yalçın)

SonerYalçın’ın yönetmenliğinde hazırlanan “Menekse’den Önce” adlı belgesel film  2 temmuz 2012 Pazartesi  günü bir özel gösterimle izleyici karşısına çıkıyor. Bu belgeselin müzikleri daha önce de Sivas Katliamı için birçok kez duyarlık gösteren dünyaca ünlü besteci ve piyanis Fazıl Say’a ait.

Film kendisi henüz doğmamışken 14 yaşındaki ablası Menekşe’yi ve 12 yaşındaki ağabeyi Koray’ı kaybeden Menekşe’nin gözünden 2 temmuz 1993 tarihli Sivas Madımak vahşetini  ve ardından yaşananları  aktarıyor.  15 yaşindaki Menekşe; Sivas’ta çocuklarını kaybeden aileleri ve ölümden dönenleri tek tek arayarak  Madımak’ın izlerini sürüyor.

Soner Yalçın’ın Odatv davası kapsamında tutuklanıp Silivri cezaevine koyulmadan önce çekimlerini ve kurgusunu bitirdiği ancak yarım kalan belgesel filmini yakın arkadasları tamamladı.

2 temmuz 2012 tarihinde saat 19:30 da Beşiktaş Belediyesi MKM Kültür Merkezi’nde CHP Istanbul İl Örgütü’nün ev sahipliğinde gerçekleşecek ilk gösterime CHP Genel Baskanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak. “Menekse’den Once”  ilk kez seyirci karşısına bu özel gösterimle çıkacak.

Belgesel  6 Temmuz günü Ankara’da yapılacak kabristan ziyaretinin ardından Sivas Katliamı şehit aileleri ve alevi örgütleri ile birlikte Ankara’lılara ulaşacak.

1 yıldan fazla süredir düşünceleri ve yazıları nedeniyle Silivri Cezaevinde bulunan tutuklu gazeteci SonerYalçın filminin son halini seyredemedi!

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Gündem

To Top