Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim, Tunceli Haber, Dersim Haber Sitesi, Dersim Haberleri, Tunceli Haberleri,Dersim 38, Kırmancki, Zazaca, Dersimce, Alevi Haberleri, Pülümür, Hozat, Ovacık, Mazgirt, Nazımiye, Çemişgezek, Haber,Alevi Haber, Alevi Haberleri,

Yeni Zazaca Albüm: Dara Hêni

Haberler

Yeni Zazaca Albüm: Dara Hêni

Bingöllü müzisyen Mücahit Göker’in “Dara Hêni” albümü Lizge Müzik’ten çıktı…

Dersimnews.com – Lizge müzik yapım, Bingöllü müzisyen Mücahit Göker’in ilk albümü “Dara Hêni”yi ilginize sunuyor. Emekli bir öğretmen olan Mücahit Göker , yıllardan beri anadili Zazaca’da şarkı sözleri, şiirler yazıyor ve bunları besteliyor.

dara-heni

Bilindiği gibi Zazaca, Dersim’den ve hatta Koçgiri’den başlayarak, Fırat ve Dicle havzaları boyunca konuşulmaktadır. Divriği, Koçgiri, Dersim, Erzincan, Hınıs, Varto gibi ağırlıklı olarak Alevilerin yaşadığı bölgelerde, Bingöl, Palu, Piran, Lice, Diyarbakır ve Urfa’nın Siverek ilçesine kadar uzanan hatta,  farklı yerel ağızlarla kendini göstermektedir.

Mücahit Göker’in şarkıları bize aynı zamanda, Zazaca’nın Bingöl’deki kullanış biçimi ve farklılıklarına dair örnekler sunuyor. Bu şarkılarda hem geleneğe dayanan güçlü bir kaynakla karşılaşıyoruz, hem de, karşımızda kentli bir ozanın yorumu var.

Mücahit Göker’in çalışması, Anadolu’da konuşulan onlarca dilden biri olan Zazaca’ya kalıcı bir katkı olacaktır.

 Mücahit Göker – Her Çı Biyo Vıla

Sanatçının Kendi Kaleminden Özgeçmişi

1962 Dara Hênî-Çewlik (Genç-Bingöl) doğumluyum. İlkokulu Dara Hênî, orta okul ve liseyi Çewlik’te, sınıf öğretmenliğini Van’da okudum. Kayseri, Adıyaman, Bingöl-Genç ve Mersin‘de 25 yıl öğretmenlikten (yaklaşık 5 yıl müzik öğretmenliği, diğer yıllar sınıf öğretmenliği) sonra 2009’da emekli oldum. Müzikle, bağlamayla ilk gençlik yıllarımdan beri uğraşmama rağmen, son 4-5 yılda  yoğunlaşan beste çalışmalarım, konserler ve ardından albüm fikri oluştu. Bu albümün hazırlanmasında, düzenlenmesinde, müzisyen Serdar Keskin’in emek ve çabası oldukça önemlidir.

Yeni beste çalışmalarımın yanı sıra, Dara Hêni ve çevresinde söylenegelmiş deyir-kılamları, gecikmiş de olsa gün yüzüne çıkarma ve yarına aktarma çabalarım devam edecek.

Orkestra 

Bağlama,cura: Mücahit Göker, Aranjör, gitarlar, geri vokal: Serdar Keskin, Bas gitar: Aziz Şahin Keman:Gökçe Coşkun, Çello: Barış Güvenenler,  Ud: Sebahattin Yıldız, Kanun: Zeki Giray, Perküsyon düzenleme: Cafer İşleyen, Ney: Mübin Dünen, Kayıt Stüdyo: Alekka(İstanbul)-Erdem&Home(Diyarbakır), Mix-Mastering:Ali Ekber Kayış

İletişim bilgileri:  

Umut Kahraman: 05053961512, umutkahraman62@hotmail.com

Mücahit Göker: 05072278217, mgoker_@windowslive.com

 

Sosyal medyada paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

More in Haberler

To Top