Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

TUSGİD Yüzünü Dersim’e Çevirdi

Yaşam

TUSGİD Yüzünü Dersim’e Çevirdi

Tunceli Sanayici ve Girişimciler Derneği  (TUSGİD) Dersim’e tatil köyü yapacak.

HIDIR ULAĞ / Dersim News – İstanbul Dersimli İş Adamları, Yeni Türk Ticaret kanunu ile ilgili Profesör Dr. Doğan Argun’un gerçekleştirdiği bilgilendirme toplantısında buluştu. Yeni Türk Ticaret Kanunun 01.07.2012 günü yürürlüğe gireceğini hatırlatan Profesör Argun, “Yeni kanunda ki en önemli risk kanuna ayak uyduramamak olacaktır. Onun için şirketlerde yetişmiş eleman gücü ve çok iyi bir AR-GE departmanı kurulmalıdır” dedi.

TUSGİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Bulut’ da “Önümüzdeki Yıllarda Tunceli için Turizm, Hayvancılık ve organik tarımda başarı sağlamak istiyoruz, TUSGİD olarak sadece yatırım değil aynı zamanda kültürel ve sosyal projelerde gerçekleştireceğiz ” derken, Munzur Su AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Kaya: “Ayakkabı giyiyoruz diye, çarık giydiğimiz günleri unutmayacağız” hatırlatmasında bulundu.

Merkezi İstanbul Beşiktaş’ta olan Tunceli Sanayici ve Girişimciler Derneği (TUSGİD) Üyeleri ve misafirleri için düzenlediği toplantılar devam ediyor. 2012 Ocak ayı içinde Fırat Kalkınma Ajansı ile Beşiktaş’taki dernek merkezinde, “Tunceli’ye yatırım fırsatları” konulu sunum gerçekleştiren dernek, 18 Şubat 2012 Cumartesi günü Florya Konağı Otel’de de Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Argun’un, “Küresel ekonomik şartların işletmeler üzerindeki etkileri ve işletmeler tarafından geliştirilecek stratejiler ” ve “Yeni Türk Ticaret Kanunundaki değişiklikler hakkında” konularını içeren geniş bir bilgilendirme gerçekleştirildi. Toplantıya; Kadın Girişimciler Fidan Aydın, Nurten Süslü, Müret Hayır, Munzur Su A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Kaya ve çok sayıda işadamı, Tuncelili akademisyenlerden Prof. Dr. Ali Tutay, Prof. Dr. Murat Aslan, Öğretim Üyesi Barış Binay, TUSGİD Yönetim Kurulu Üyelerinin yanı sıra şirket sahipleri ve misafir katılımcılar katıldı.

Başkan Musa Bulut: “Önümüzdeki Yıllarda Tunceli için Turizm, Hayvancılık ve organik tarımda başarı sağlamak istiyoruz”

Açılış konuşmasını yapan ve derneğin gelişiminden ve gerçekleştirdiği girişimlerden bahseden TUSGİD Yönetim Kurulu Başkanı Musa Bulut şunları söyledi; “Derneğimiz çok yeni olmasına rağmen 4. Etkinliğimizi düzenliyoruz ve ileriki zamanlarda devam edeceğiz. Bölgemizde Tarım ve Sanayi yok denecek kadar azdır. Önümüzdeki yıllarda Tunceli için turizm, hayvancılık, organik tarım ve balıkçılık konusunda TUSGİD’in önderliğinde bazı projeleri hayata geçirmek istiyoruz. Bu vesile ile yurt içi ve yurt dışındaki işadamlarımıza seslenmek istiyoruz, “Gelin projelerimize ortak olun, bir tuğlada siz koyun, TUSGİD çatısı altında örgütlenelim”

“TUSGİD olarak sadece yatırım değil aynı zamanda kültürel ve sosyal projelerde gerçekleştireceğiz”

“TUSGİD olarak sadece yatırım değil aynı zamanda kültürel ve sosyal projelerde gerçekleştireceğiz. Örneğin ilimizde Müze yoktur. Konuyla ilgili önümüzdeki günlerde İl Kültür Müdürlüğü, Tunceli Valiliği ve Kültür Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunacağız. Dersim kültürünü yansıtacak bir Etnografya müzesi ve yok olmaya yüz tutan tarihi mezar taşları, tarihi yazıtlar, höyüklerde bulunan araç ve gereçlerin sergilendiği bir Arkeoloji müzesinin kurulması şarttır. Bu konuda Akademisyenlerimize büyük bir görev düşmektedir. Hâlihazırda yeri belirli, kazısı yapılmamış 6,7 adet höyük beklemektedir. Bu konuda özelikle Tunceli Üniversitesi ile işbirliği yapacağız dedi. Konuyla ilgili Sayın Profesör Doğan Argun hocamıza bu katkılarından ötürü teşekkür ediyoruz” diyerek yeniden buluşmayı diledi.

Aile Şirketlerinin Dikkatine: Yeni Türk Ticaret Kanunu 01.07.2012 günü yürürlüğe giriyor

Başkan Musa Bulut’un açılış konuşmasından sonra 3 saate yakın bir sunum gerçekleştiren Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Argun, Küresel ekonomik şartların işletmeler üzerindeki etkileri ve işletmeler tarafından geliştirilecek stratejiler ve Yeni Türk Ticaret Kanunundaki değişiklikler hakkında uzun bir konuşma gerçekleştirdi.

Profesör Doğan Argun: “Yeni kanunda ki en önemli risk kanuna ayak uyduramamak olacaktır. Onun için şirketlerde yetişmiş eleman gücü ve çok iyi bir AR-GE departmanı kurulmalıdır”

Oldukça etkileyici ve anlaşılır bir söyleşi gerçekleştiren Profesör Doğan Argun, 01.07.2012 günü yürürlüğe girmesi beklenen Yeni Türk Ticaret Kanunundaki değişikliklerin oldukça önemli olduğunun altını çizerek, “Yeni Türk Ticaret kanunu ile özellikle aile şirketlerini ilgilendiren çok önemli değişiklikler var. Hukuki, İdari gibi birçok cezalar artacak. Artık Şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin; Üretim, Pazarlama, Muhasebe, Satın alma, AR-GE gibi departmanlardan sorumlu yönetim kurulu üyelikleri oluşturma zorunluluğu olacak. Yani özellikle aile şirketlerinde yönetim kurulu üyelerinin sorumluluklarına ad konulacak, görev tanımı yapılacak. Şirketlerle ilgili İdari ve Hukuki tüm sorumluluklar WEP sitelerinde yayınlanma zorunluluğu getirtilecek. Yeni kanunda ki en önemli risk kanuna ayak uyduramamak olacaktır. Onun için şirketlerde yetişmiş eleman gücü ve çok iyi bir AR-GE departmanı kurulmalıdır” diyerek Araştırma ve Geliştirmenin (AR-GE) önemime dikkat çekti.

Munzur Su AŞ Yön. Krl. Başkanı Haydar Kaya: “Ayakkabı giyiyoruz diye, çarık giydiğimiz günleri unutmayacağız”

Tunceli’nin duayen iş adamlarından Munzur Su A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Haydar Kaya gerçekleştirdiği kısa konuşmasında Munzur Su A.Ş’nin Tunceli’ye ve Ovacık ilçesine kattığı katma değerden bahsederek Tunceli’ye yatırım için güç birliği ve el birliği çağrısında bulundu. Başkan Haydar Kaya, “Türkiye’nin birçok İl’inde Tuncelili sanayici ve iş adamlarımız var. Tunceli’ye yatırım için güç birliği ve el birliği yaparak dayanışmayı güçlendirmeliyiz. İşsizlerimize iş imkânları yaratmalıyız. Hani bir söz vardır, “İnsan aç kalmaya görsün, inançlarını bile yer” diye. Aklıma 1960’lı yıllarda Ankara’da izlediğim bir tiyatro geldi; Urfa’da aç kalan bir vatandaş, günlerce yiyecek bulamadığı için, insanlarımız için kutsal olan “balıklı gölde” balık çalarak yiyor.

Ve tiyatroda bir oyuncu tarafından izleyicilere “İnsan aç kalmaya görsün, inançlarını bile yer” sözleri kulaklara çalınıyor. Evet, maalesef İnsan aç kalmaya görsün, inançlarını bile yer. İnsanımızı aç bırakmamak için iş alanları açmalıyız” dedi. Başkan Haydar Kaya, “Ben de birçok insanımız gibi çoçukken1940’lı yıllarda çarık giyerdim. Babam giydiğim çarık ile koşmamı, oyun oynamamı istemezdi, çarık erken yırtılmasın diye. Şimdi ayakkabı giyiyorum, ama çarık giydiğim günleri de unutmuyorum” dedi.

Karşılıklı soru cevapların oluştuğu sunumda ayrıca konu ile ilgili Baş Denetçi-Yeminli Mali Müşavir Hasan Yüceer, Gümrük Müşaviri ve TUSGİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Dinç, Av. Hıdır Yallı, Av. Cafer Yeşil ve Yaşam Radyo Genel Koordinatörü Mehmet Gözcü, Yeni Türk Ticaret Kanunu hakkında düşüncelerini aktardılar.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 − six =

More in Yaşam

To Top