Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Diyarbakır’da Kız Öğrencilerin Taciz İsyanı

Kadın

Diyarbakır’da Kız Öğrencilerin Taciz İsyanı

Diyarbakır’da üniversite ve yurt arasındaki yolda tacize uğradıklarını belirten kız öğrenciler eylem yaptı. “Tacize uğramak istemiyoruz” şeklinde slogan atan öğrenciler, yetkilileri yeterli önlem almamakla suçladı.

Diyarbakır’da, Dicle Üniversitesi Yerleşkesi’nde Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na (YURTKUR) bağlı Ziya Gökalp ve Selahattin Eyyübi yurtlarında kalan kız öğrenciler ile kent merkezindeki Mehmet Akif Ersoy yurdunda kalan erkek öğrenciler eylem yaptı.

Ziya Gökalp kız yurdunun önünde toplanan öğrenciler adına konuşan Kadriye Öztürk, 3 senedir aynı olayların yaşandığını, tecavüze uğrayan kızların canına kıydığını savundu.

Yetkilileri taciz olaylarına duyarsız kalmakla suçlayan Öztürk, “Kız öğrenciler yerleşkedeki yurtlar ile fakülte binaları arasındaki yolda sözlü ve fiziki tacize uğramaktadır. Tecavüz ve tacize uğrayan arkadaşlarımıza dilekçe vermeleri öneriliyor. Bizler tecavüz ve tacize uğradıktan sonra dilekçe yazmanın mantığı nedir? Taciz ve tecavüzü dile getirdiğimiz için siyaset yapmakla suçlanıyoruz. Taciz ne zamandan beri siyaset sayılmaktadır” dedi

Kız öğrenciler, “Tacize uğramak istemiyoruz”, “Dicle uyuma onuruna sahip çık” ve “Uyuyan müdür istemiyoruz” şeklinde slogan attı.

Yaklaşık 3 saat süren eylemin ardından kız öğrenciler yurtlarına, erkek öğrenciler ise polis eşliğinde şehir merkezine kadar yürüdü.

ntvmsnbc

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 − nine =

More in Kadın

To Top