Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

ABF Yeniden Yapılanıyor

Alevilik

ABF Yeniden Yapılanıyor

Alevi kurumları 29 Ekim Cumartesi Ankara’da Alevi Bektaşi Federasyonu Danışma Kurulu toplantısı için bir araya geldiler. Toplantıdan ABF’nin yeniden yapılanması gerektiği görüşüne varıldı.

Danışma Kurulu toplantısına Alevi Kültür Dernekleri ve Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri olmak üzere, ABF bileşenlerinin katıldığı toplantı Alevi hareketinin mevcut durumu ve günün ihtiyaçlarına cevap verebilecek şekilde yeninde yapılanması üzerine değerlendirmeler yapıldı.

Toplantıdan Alevilerin yeni anayasa tartışmalarında Alevilerin taleplerinin yer alması için 17 Aralık 2011 tarihinde bir Anayasa konferansının düzenlenmesi kararı çıktı.

Toplantıda şu kararlar alındı:

Van depremi:
Van depremi kapsamında ABF adına Antalya’dan gönderilen yardımların yanı sıra toplanan diğer yardımların önümüzdeki hafta içinde Van Belediyesi’ne ulaştırılmasına karar verildi.

Anayasa Konferansı:
Yeni Anayasa tartışmalarında Alevilerin yaklaşımını ortaya koymak için 17 Aralık 2011 tarihinde bir Anayasa Konferansı düzenlenmesine karar verildi.

 Maraş Katliamı:
Maraş katliamının 33.yıldönümünde Maraş’taki Alevi örgütlenmelerinin tümü başta olmak üzere bütün Alevi örgütlenmeleri ve demokratik örgütlenmelerinin katılımı ile Maraş’ta anma törenlerinin yapılmasına karar verildi.

Yeniden Yapılanma:
ABF’nin ve bir bütün olarak Alevi hareketinin yeni dönem ihtiyaçlarına uygun olarak yeniden yapılandırılması ve ortak hareket alanının geliştirilmesine yönelik tartışmaların sürdürülmesi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 2 =

More in Alevilik

To Top