Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İngiltere AKM’den Panel

Alevilik

İngiltere AKM’den Panel

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (İAKM ve Cemevi) düzenlediği 17’nci Hünkar Hacı Bektaşi Veli Gençlik Şenliği kapsamındaki düzenlenen “Türkiye’de Aleviler, Kürtler ve Sosyalisler” başlıklı panele BDP Ertuğrul Kürkçü ve CHP milletvekili Hüseyin Aygün ile akademisyen Zeynep Altıok konuşmacı olarak katıldı.

İAKM ve Cemevi’nde 3 Kasım akşamı yapılan paneli 500’e yakın konuk izledi.


Panel devrim şehitleri ve Sivas Madımak’ta yanan canlar anısına saygı duruşuyla başladı

ALEVİLERİN SAFINI BELİRLEMELİ

İAKM ve Cemevi’nin ve Başkan İsrafil Erbil’in yönettiği panelde konuşan BDP Milletvekili Kürkçü, Türkiye gündemini özetleyerek çatı partisi çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kürkçü AKP’nin Türkiye’deki 30 ve 40’lardaki tek parti iktidarını anımsattığı fakat Kürtleri ve Alevileri bastırmak için halkın rızasını alır göründüğünü söyledi. AKP’nin emperyalizmin bölgesel gücü olarak önündeki engelleri süreç içinde temizlemeye çalıştığını belirten Kürkçü, iktidarın toplumun dinamik ve muhalif gücü Alevi ve Kürtleri de birbirlerinden ayrı tutmaya, Kürtleri herkesten uzak tutmaya çalıştığını öne sürdü.

Kürkçü, Kürt özgürlük hareketi ve sosyalistlerin 12 Haziran seçimlerinde bir blok oluşturarak seçim başarısı elde ettiklerini vurgulayarak Halkların Demokratik Kongresi çatısında sivil toplum örgütleri ve sendikaların da katılımıyla parlemento dışında muhalefetin yükseltilmeye çalışıldığını söyledi.

Aleviler’in de Kongre’de yerini almalarını isteyen Kürkçü, Alevilerin kendilerini kontrol altına almak isteyen Türk-İslam sentezine karşı mücadele yükseltmelerini istedi.


İAKM ve Cemevi’ndeki panelde 500’ün üzerinde izleyici vardı

YÜZLEŞMEMİZ GEREKİR

Madımak Katliamı’nda babası Metin Altıok’u yitiren Zeynep Altıok, 18 yıl önce yapılan ortaçağ katliamı davasının Aralık’ta zamanaşımına uğrama olasılığı bulunduğunu belirterek, “Ne yazık ki 15 bin saldırgandan yalnızca 160’ı yargılandı. Yalnızca 33’ü ceza aldı ve bunların 8’i de halen firarda. Zaman aşımı ile firardaki sanıkların olayın perde arkasını anlatma şansları da ortadan kaldırılacaktır” dedi.

Hiç bir zaman intikam peşinde olmadıklarını belirten Altıok, hukuk, hukukun işletilmesini istedikleri söyledi. Altıok, medyayı da duyarsızlıkla eleştirerek “Yaşanan karanlık olaylarla yüzleşmediğimiz sürece bu tür olayları yeniden yaşayabiliriz…” diye konuştu.

Altıok yeni Anayasada insanlık suçlarında zaman aşımının kaldırılması ve TBMM’de araştırma komisyonu kurulması için mücadele ettiklerini de sözlerine ekledi.

CHP’DE OLUMLU DEĞİŞİM SÖZKONUSU

CHP Tunceli Milletvekili Aygün de CHP’de Kılıçdaroğlu rüzgarıyla olumlu yapısal bir değişişiklik olduğunu belirterek, TBMM’de insan hakları ve Alevilerin talepleri doğrutusunda yaptığı çalışmaları anlattı. TBMM’deki kurul toplantılarının verimsiz geçtiğini belirten Aygün, halkın demokrat sesi olarak komisyonlardaki çalışmalarda sorunlara çözüm aradığını sözlerine ekledi.

açık gazete

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
1 Comment

1 Comment

  1. mazlum dersimi

    08/11/2011 at 09:21

    chp zemzem su ile abdest alsa yinede pak olmaz çünkü chpnin idesi nato kafadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − six =

More in Alevilik

To Top