Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Hüseyin Aygün’den Aleviliğe Bakış

Alevilik

Hüseyin Aygün’den Aleviliğe Bakış

Herhalde  yakın zamanlarda çok az milletvekili, yaptığı tek bir açıklamayla ülke gündemi üzerinde Tunceli CHP Milletvekili Hüseyin Aygün ölçüsünde sarsıcı bir etki yapabilmiştir.

SEDAT ERGİN- Hürriyet

Türkiye, günlerdir Aygün’ün Zaman gazetesine Dersim katliamıyla ilgili olarak verdiği mülakatı konuşuyor. Bu açıklamalar CHP içinde de büyük bir sıkıntıya yol açarken, tartışmaların yarattığı en önemli sonuç Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Dersim olaylarını bir “katliam” olarak nitelendirip, devlet adına özür dilemesiydi.

ÇÖZME İRADESİ ORTAYA KONDU AMA…
Bu sarsıntının bir diğer sonucu, Dersim’in ağırlıklı olarak  Alevilerin yoğun yaşadığı bir yer olması nedeniyle Alevilikle ilgili tartışmaları da beraberinde getirmesiydi.
Hüseyin Aygün, Alevilik konusunda da önemli çalışmaları olan, Alevilerin sorunlarını her platformda gündeme getiren bir milletvekili. Aygün, bu amaçla bundan bir süre önce hazırladığı bir raporda Ak Parti’nin Aleviliğe dönük politikalarının ayrıntılı bir analizini yaptı ve basınla paylaştı.
Aygün’ün 21 sayfa tutan bu çalışması “Uzlaşma Arayışından Meydanlarda Yuhalatmaya” başlığını taşıyor. Tunceli milletvekili, raporda, ana tez olarak AK Parti’nin Cumhuriyet tarihinde bir ilk olarak “Alevi sorununu ciddiye alan, çözme iradesini ortaya koyan” parti görüntüsünü verdiği, bu çerçevede açılım ve çalıştay sürecini başlattığını, ancak Kürt açılımında olduğu gibi sonradan “inkar ve dışlama” çizgisine girdiğini ileri sürüyor.

DİN KİTAPLARINDAKİ DEĞİŞİKLİKLERDE HATA VAR
CHP Milletvekili, Alevilerin karşılaştıkları sorunları 3 başlık altında irdeliyor. Birinci başlıkta AİHM kararı çerçevesinde zorunlu din kültürü derslerinin müfredatında yapılan değişiklikler yer alıyor. Aygün, burada kitaplara Alevilikle ilgili eklenen metinleri “göstermelik” olarak nitelendiriyor, “değişikliklerin kimler tarafından nasıl hazırlandığını hiçbir Alevi örgütünün bilmediğini” ileri sürüyor, hükümeti “kendi Aleviliğini üretme çabası içinde olmakla” suçluyor.
Hüseyin Aygün, 5’inci sınıfta okutulan kitaptan başlayarak 12’nci sınıfa kadar okutulan din kültürü dersleri kitapların her birini tek tek büyüteç altına yatırıyor. Temel eleştirisi, bu değişikliklerde “Aleviliğin Sünni anlayış içinde anlatılması”. Bir diğer eleştiri, Alevilerin “ibadet yeri” olarak gördüğü ritüellerin kitaplarda “gelenek” olarak tanımlanmış olmasıdır.
Aygün, eklemelerde pek çok maddi hata bulunduğunu belirterek, bunları da tek tek sıralıyor. Milletvekilinin hatalı gördüğünü belirttiği saptamaları yaklaşık 6 sayfa tutuyor.

DERGAHLARIN MALVARLIĞI İADE EDİLSİN
Aygün, ikinci başlıkta, “İade Edilmesi Zorunlu Malvarlıkları” dosyasını açıyor ve Alevilere ait olan dergah ve tekkelerin Cumhuriyet’in ilk döneminde el konulan malvarlıklarının iadesi talebini dile getiriyor. CHP Milletvekili, bu noktada Gayri Müslimlerin el konulan malvarlıklarının iadesine karar verilmesindeki yolun Aleviler için de emsal alınmasını öneriyor. Aygün, bu çerçevede hükümetin öncelikle Alevi malvarlığıyla ilgili resmi arşivi açmasını istiyor.
Milletvekili, tam 7 sayfada iade talebinde bulunduğu Alevilere ait dergah ve tekkelerin listelerini veriyor. Bu bölümde, çoğu İstanbul’da olmak üzere 18 dergah ve Türkiye’nin dört bir tarafına dağılmış 167 tekkenin isimleri tek tek sıralanıyor.
Raporda, üçüncü sorunlu alan olarak AK Partili hükümet üyeleri, siyasetçi ve belediye başkanlarının “Alevilerin inanışlarına siyasi ve felsefi fikirlerine dönük ayrımcı, aşağılayıcı ve ötekileştirici konuşmaları” değerlendiriliyor. Bu bölümde çarpıcı örneklerden biri olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in “Alevi olduğunu bildiğim halde nikahını kıydım” sözü dikkat çekiyor. Bu bölüm, Alevilerle ilgili söylem ve dile de dikkat edilmesi talebini içeriyor.
Aygün, raporunun sonunda “AK Parti’nin uzlaşma arayışından meydanlarda Alevileri yuhalatma noktasına geldiğini” belirterek. “Alevileri önümüzdeki dönemde daha zor zamanların beklediğini söylemek ne yazık ki kehanet olmayacaktır” diyor.
Bu haliyle oldukça karamsar bir finalle son buluyor Tunceli Milletvekili’nin raporu.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. ALEVI HALK PARTISI

  14/08/2013 at 16:34

  HAYDAR ISIK,BESE HOZAT,MUNZUR CEM DERSIM RUHUNA SAYGISIZLAR !

  Isiksiz Haydar yillar önce “Dersime Kürdistan dedirtmem”diyen bir Alevi kültür merkezi baskaninin“ sari Tuncelili sen düskün birisin „demesinin piskolijik etkisinden halan kurtulmus degildir.

  Heydo ile Bese Hozat Kemal Burkayin ,Hüseyin Yildirim,Elif Orhan,Selim ve Aysel Cürükkayalarin, Evim Cicek Aybar,Dursun Kücük Ali ve sayisiz Apocular ve kürtcülerin PKK nin ic yüzünü yasamis simdi Kürdistan-Aktuell.org da yazi kaleme alanlarin kinini Dersimin Halkvekillerine saldirarak kendilerini tatmin etmektedirler.

  Alevileri ,Alevistligin varligini,zazacilari`da kabul görmek gerektigininde farkindalar. sorunlu olan kendileriyle barisik olmamalaridir.

  Hüseyin Aygün bulundugu SKYTÜRK360 Programinda kendini tanimlamasi Kizilbas kimligini (Alevi ) söylemesi ve idolojik egilim fikrinin Sosyalist oldugunu aciklamasi yani“önce kizilbasim sonra Sosyalistim“demesi AKP ile APO hatirina özellikle Heydonun zoruna gitmis.

  Kizilbas millet son yüzyilda Alevi olarak adlandirilan Alevi ulusunun Kapitalizm öncesi tarihsel etniside baglantili ulusal üst kimliktir.Devleti Osmani Aliye TC Devleti oldu. Osmanli sürecinde Kizilbas denilen millete cagimizda Alevi milleti deniliyor.
  Iste „Marao(bizden) „olgusuda tamda burada bir hakikata dikkat cekiyor „Marao „demek milletimizden anlamindadir yani Alevidir.

  Hüseyin Aygün „Büyüklerimiz biz ne Türküz ne Kürdüz Aleviyiz dediler „demis bu tartismasiz bir gercektir.
  Heydonun amaci tüm Dersimlilere iftira edip bunun böyle olmadigini ispatlamaya calismak Tayyip Erdoganin hatipce söyledikleriyle Dersimi dersimliyi vurmaktir.
  Yavuz Selim`in Bitlis-i idrisi`nin dinbaz kindar mirasi Derebeyligin ilhlak ahlakiyla musrulastirmak AKP ya yaranmaktir.

  Hüseyin Aygün sözünün adamidir.atalarin kimdir diye sorulurmu bu dersime hakaretle es anlamli cehalet danizkanligidir.
  Dersim Atakizilbasi Seyit Riza ne demisti;“ben sizin hillelerinizle bas edemedim bu bana dert oldu.ama bende sizin önünüzde diz cökmedim buda size dert olsun.“

  Kizilbasin millet olmama,halk olmamaislami olma,adina kültür dedikleri hic olma,Mozaik dedikleri hayalet olma fermanini yazan,cizen her soven ve revizyonist var olma hakkimizin önünde bir engeldir.
  Tarihsel mirasimizin anlam kazanmasi icin sahip cikmamiz gereken öz gücümüze ,ruhisekillenme durusumuza yakisir olmasi kaydiyla konusabildigimiz tüm dillere,kültürel geleneklere,mülki topraklarimiza,Ana-baba vatani Jaru -Dijar Kizilbas mezarligi olan Anadolunun asli sahibi oldugumuzdur.

  Dersim,Kocgiri,Maras Kizilbas (Alevi)soykirimlari Corum, Malatya,Madimak,Gazi katliamlari,zindanlar,daragaclari,kursunlar faili mechul ve tek tarafli zulüm,inkar,ilhak bize cok sey ögretmesi gerekir.Pir`im bir gercege parmak basmistir Aleviler ulustur ayri millettir.

  Alevi Ulusunun aydin halk önderlerinin görevi Aleviligi örgütlemek icin degil,Alevileri örgütlemek ve kesinlikle sadece kendi öz gücüne güvenerek örgütlenmeleridir.Dersimi ne Kürdistan nede Türk cografyasidir.Millet olarak variz taninmiyoruz,Birden fazla Kizilbas halk inanclarimiz var taninmiyor,Birden fazla dil konusabilirken yasakliyiz.Kültürümüz yasadisi ilan edilmis.Mülki Cografya memleketimiz isgal edilmis.ilhakci fasistlerin cirit attigi yikimin yagmanin alani olmus.Uluslararasi tüm halklara gecen yasal cercevenin biz disindayiz.Azinlik hakkimizi,var olma hakkimizi kullanamiyan halkiz.Hangi Anayasa, Baba yasa varsa disinda olmamizi isteyenlerin siyasi ayak oyunlarinin uydusu olmaktan cikartilamamis.Gücümüzü kendimize yük yapmiyalim.Anadoluda tarihin yazdigi miras bizim icik acilar tarihidir.Devrimcide hakikatcida bizden cikar hatamizin bilincinde olarak cihana haykirmaliyiz bizden baska biz yok olmadigini bilmeliyiz.
  Alevi ulusu ( Kizilbaslar) hic bir zaman zor ve siddet kullanarak toplum adina örgüt olarak komsu halklara karsi intikam kini gütmemistir.Nefsi müdafaya gectigi süreclerde akli selim bariscil olmayi yeglemistir.Alevi Ulusu kim kendini nasil hissediyorsa kim kendi kaderini nasil tayin ediyorsa Evrensel platformlarada birlikten ve baristan yanadir.Cogulcu fikir olarak bütün halklara esit demokrasi ve özgürlük hakkini taninmasina özveri ile katkida bulunur.Alevi ulusunun varligini inkar eden bilinc bulandiran kendi siyasi amaclari dogrultusunda amaclarina arac eden zorba teori ve eylemlerle kindar olanlar bizzat halklarin kardesliginin ve Devrimin düsmanidirlar.

  Daha bir ay olmadi Dersimin 140 Dernegi Siviltoplum örgütleri Dersimden mkp,tikko,pkk vs.cikin gidin dediler duymiyan varmi duyurun.
  Kamer Genc Nazmiyede Munzur Doga ve Kültür Festivali sirasinda Maocu zurnacilara” Saygili olun beni Dersimliler 7 kez secti ben mecliste AKP e Firavunlara karsi meydan okurken onlarda sizin gibi bagirip cagiriyorlar niye yoksunuz” dedigini duymiyanda kalmamali.
  Kiliclaroglu gelin bu Partiyi devrimci yapalim ben Aleviyim, Kureysan`liyim,Dersim`li olmakla gurur duyuyorum” .Duzgi Bave dan baris icin destur isterim,Evliyasina egildi mum yakti duymiyana duyuracagiz ve unutturmiyacagiz.
  Secim öncesi Adiyaman`da Sirri Süreyya Öndere bir Alevi Dedesinin söyledigi gibi “Siz bizden ne istiyorsununz bosuna ugrasiyorsunuz, biz Alevi Basbakan olmasini istedigimiz icin bosuna zaman harcamayin bir tek oy bile yok ” gidin diyerek kovulduklarinin itiraflarini TV10 acik acik söyledi duymiyan varsa duyurtacagiz.
  1952 de yazilmis ve 1973 Suriya Afrin`de ölümünden sonra Teskilati Mahsusu Ajani ciftlikci Collik Mehmet Nuri`nin kitabini dikme Alevi Bayrak Memo 40 yil sonra Bedirhanlilarin yazdigi yalan yazilarini okuttuk diye kürtlere yalakalikla Dersim tarihi yazildi bitti`mi zannediyorsunuz.Karerli Mehmet Efendi tanidigi Collik Nuri icin o bir alcakti diyerek vede kürtlerin secim sürecinde Bingöl`de 1940 li yillarda ” Mehmed Efendi baso baso lakin kizilbaso “dedigini ve hic oy almadigi hatiratimini bilmiyen varsa bunuda duyurturacagiz.
  Osmanl`inin Anadolu tarihi ile Kürt Derbeyi Hamidiyelerin Anadoluda ki tarihi Kizilbaslara karsi intifak ve ilhak tarihidir.
  Türklerin inanc ruhusekillenmesi ile kürtlerinki arasindaki fark ayri tarikat,yalan dünya ,cennet kuyusuna atlama yarisi kin kusma tassavufudur.Baska bir özel ayricaligi yoktur.Biz biliriz müslüman kardeslerin düyme sorunu,kusak sorunu ,kuyu arama sorunu bi sekil özel Napolyon hastaligi paradigmasidir.Cok kadin alma,köle kullanma,yalakalik tasavvufu inisin ucunda dilenci kul olma,Ehl-i Sünne olma hazimet dizanidir.Böylesi de Dersim Raa-Haq kulti icin be helaldir.
  Dersim Vekiline nasil sosyalist olur demek .Devrim,sosyalizim nedir bilen cok uygulayan belki var belki yok ancak sosyal olma terbiyesi Firevun Serokun iti miti sevistirmek projesi kizilbas karsitidir.Islam Bayragi Semsiyesi Pir Sultanci ruha Yunus Fersefesine be haqtir ve anti Desimi`dir,anti Munzur`idir,anti Duzgi`dir.
  Biz Pir Hüseyin Aygünün anlasilmasi icin Kizilbas hafizamizi kaleme dökecek bir kac örnek bizden bir kacta Heydonun anti demokratik cephesinin siyasetcilerinin tarihcilerinin tasavufcularinin hünerlerini sergileyecegiz.
  Birinci örnek;1900 larin basinda Kocan Agasi Kizilbas Idare Ibrahimin durusu; Terbiyenin Dersimlinin Kizilbas halkci sevgisinin ne oldugunu bilen hasta haliyle gelen Pir Süleymani silahsiz karsilayan ve ölürken, “Dersim`in ikrarından, imanından ve adet töresinden vaz gecmeyin“diyerek vasiyet eden İdare Ibrahim
  Baris ricasinda ayaklarina kadar gidilmesini dilenen devlete mesaji “Tamam teslim olacağım, şartım şudur, önce Pirbabımın (pir ile atalar) mezarlarını ziyaret edip kendilerinden helalik isterim demistir.
  Dersimin Kocan yigidi Agam Idare ibrahim üc yil Amed zindaninda Kadi`larin huhukuna itiraz eder kizilbas durusunu destanlastirir.102 yil hapis yer yinede Amed zindani kale surlarindan atliyarak Welat Jaru-Dijar`a gelir Heyderan büyükleri Davul Zurna ile karsilarlar.Savasa devam eder teklif edilen Dersim mebusluğunu”Orada hala Osman`lının kokusunu sezinliyorum ben osman`lının ceşmesinde su icmem“diyerek red eder, bu tavrıyla Seyit Rıza`nın da mebusluğu kabul etmemesine vesile olur.
  Okuyucularimizin bizi anlamasi icin Serefnameden bir parantez acacagiz.
  Idris-i Bitlisi Yavuz Sultan Selime rapor sunarak şöyle dedi: ‘Burada öznel birlikten fazla çokluk vardır. Herkes ‘yalnız ben olayım, benden başkası olmasın’ diyor. Ve kimse kimseye itaat etmiyor. Yüce amaç Kızılbaşlar topluluğu parçalamaya ve birliğini darmadağın etmeye yol açacak tedbirleri almak olduğuna göre; Sultanlık Sarayı’nın adamlarından, bütün Kürt beylerinin itaat edecekleri, boyun eğecekleri birinin tayin edilmesi daha iyi olur; böylece bu iş en hızlı ve en iyi şekilde tamamlanır.”Şerefhan, a.g.e, s. 481
  Bu hal bugünkü danisikli dögüsün gölgesinde AKP ile DTP kualisyonuna benziyor.

  Ikinci örnek;Heydonun Ejnebi akrabasi bir kurd Serefhanin Şerefnamesinin girişinde Kütlerin kökeni üzerine Emir Şerefin yaptığı alıntıda,kürtler Allahın emrinden öteye kaldırdığı cinlerdir ve su cinler ile Havvanın kızlarından Kürtler doğmuştur.davaminda
  Elciye,Peygamberin cani sikildi ve ondan siddetle nefret etti.Elciye kabilesi ve mensup oldugu soy sorulunca,kürt toplulugundan oldugu cevabi verildi.iste o zaman kürtlere beddua ederek söyle dedi:Yüce Allah bu toplulugu kendi arasinda ittifaka ve birlesmeye muavakkat etmesin;yoksa birlestikleri takdirde,onlarin elleriyle dünya yok olur.Iste o zamandan beri bu topluluk birlesik bir devlet,birlesik bir saltanat kurmaya muaffakat olamamistir.(Şerefname, s. 19)Ahmet Türkün,Demirtasin,Aponun Suriye özgür ordusuna kürtler katilsin cagrisini hatirlayin Rojavayi düsünün.Yunus Emre ne demis Seriyat cinayettir.
  Ücüncü örnek Hz.Mevlana dedikleri „kim olursan ol yine de gel „yalakalik mantigi ;
  Mevlana,tartismada koca Mesnevi’sini ortaya koyunca, Yunus “ete kemiği büründüm / Yunus deyu göründüm” söyleyerek Mevlana’nın aklinı iki küçük dizenin içine sığdırıverir kizilbaslik budur demistir.
  Sultan Veled babasına : “Bu zaman ne güzel bir zamandır, bütün insanlar samimidir inançlıdır. İnkarcılar varsa da güçleri yoktur!”Mevlana, “Bahaaddin neden söylüyorsun bunu?”diye sorunca, Oğlu, “önceki zamanlarda, `Enel hak’ dediği için Hallacı Mansur’u dârağacına çektiler. Onca ulu şeyhi öldürdüler. Tanrıya hamdolsun! Zamanımızda babamız Mevlana her beyitinde `Ben allahım ve tesbih edilmeye, zikredilmeye layığım’ sözü vardır, ama kimse ağzını açıp da bir şey demiyor!”
  Mevlana’nın yanıtı: “Onların makamı aşıklar makamıydı oğlum, aşıklar belalara düşkün olurlar. Bizim makamımız ise maşukluk (sevilmeklik) makamıdır!”
  Hüseyin Aygün Idare Ibrahim`in Sey Qaji`nin Sey Süleyman,Sey Usen`in tornudur.Hüseyin Aygün Pir Sultan`in,Agucanin,Sari Saltuk`in,Düzgi Bave`nin,Kures Bave,Mansur`un kerametinin torunudur,Hüseyin aygün Sey Sabun`un,Dewres Cemalin,Dewres Gewrin,Tujik Bava;Hidir Sultan Bava`nin tornudur.Hüseyin Aygün Munzurun gözeleri Gola Cetu`nun,Fatma Ana`nin tornudur.
  Duyuyormusun Desim halki nasil ilgit ilgit haykiriyor;
  Aliye Mirzê Sili (Pilê aşıra Demenu ra) gül yüzlü cemali ile burda…
  Lazê Civrail Ağay Hesen Ağa (Pilê aşıra Demenu ra) aniyla saniyla yasiyor burda…
  Lazê Qemer Ağay Findik Ağa (Pilê aşıra Wusvu ra) tijja cime mi yasiyor burda…
  Kamer Ağa’nın oğlu (Yusufanlı Fındık ) Mordemo camerd yasiyor burda…
  Wusênê Seydi (Pilê aşıra Kuresizu ra) kerametu itikate ma yasiyor burda…
  Sey Rıza (Pilê aşıra Avasu) Saresur sergerdeligi ile yasiyor burda…
  Lazê Sey Rızay Resik Uşen –( Seyit Rıza’nın oğlu ) lace sergerde saresur yasiyor burda…
  Hesenê Ivraimê Qıji (Pilê aşıra Kuresızu) ceddemi haqe mino yasiyor burda…
  Madimak,Corum,Malatya,Gazi,Taksim,ve de Gezi yasiyor…Diyarbakir Metris zindanlari Ibom ,Mahirim,Denizim,Cevahirim,Mazlumum,Dr.Baranim yasiyor….
  Diyarbekir`de AKP nin 6 milletvekili DTP nin 5 Urfa`da AKP nin 10 milletvekili var hicte Dersime benziyor hic düsündün mü kurdlar ne halde ? Kizilbas adaylar olmasa Kürdistan Seriyatin kalesi.En gelismis sistem Suudilere benzer.
  Bu ne AKP musk-u besk-i bu ne Hakan Fidan mit aski ne hikmet nasil Cennet gider ayak bu yasinla osmanli sofrasina cömelmeye hazir ve nazirsin.Üzülme maasli bin “Melle`”nin icinde ismin gecmediysede Altan Tan duvalarini hepiniz icin okuyor.Kürdistan`da her taraf “Allah,allah”üc vakit bes vakit Vahihler ucuyor bir ucu Urfa,Amed bir ucu Rojava bir ucu Imrali birde Kandil avuc acanlar hicte azalmiyor.
  Seyh Saidi kayni Cibranli Binbasi Kasim ajanlar sesiniz cikmaz.Hamidiyeci mirasyiyen bir dönem CHP li vekili Ahmet Turk ile Demirtas Amerika ya yaptigi ziyaret dönüsü Suriyedeki kürtler Özgür Suriye Ordusuna katilmali der kürtler hesap sormaz.Terör damgasi yemis Apoyu en az taniyanlarin sadece kürtler oldugunu hatirlatmakta yarar var.Sirri Süreyya Önderin ve Cemil Bayik in da ilk sucu isparta kökenli Nurculuk`tan oldugunuda Alevi Ulusu biliyor.Bir sira Kemal Burkayin donundaydin ne oldu sana? Bir zaman Özgür Politikada yaziyordun simdi ne oldu?
  Rojbas Lac deresinda kemikler üzerinde reklam niyetine Artistlik yapan kafa kol toplayip torbalara dolduran kemiklerimiz üzerinde volta atan dengesiz Ferhat Tunc senin miratcilarindandir.
  Bir zamanlar icinde göründügün bütün asiretin Ariezler Dersimde akraban Kamer Genci secer sen Pirim Hüseyin Aygüne nicin camur atarsin.Hormekanlarin Hamidiye Cibranli Halita beye söyledigi gibi Hizir pasa olmak istersin topladigin kindar Apocu ayetlerlerin seni kurtaracaga hic benzemiyor.Sana kac nefes okunur bilemeyiz emme Dersim`de “Hey Cemaat bu adami nasil tanirdiniz” hayal etmek bile korkunc o toprak sana nasip olacaga benzemiyor…
  Sen kendisini Seladdin Eyübbünün Bitlis-i idrisi`nin Islam bayragina siritan Katil Yavuz Selimin hayrani Munzur Cem gibi düskün hisset.
  Sen kendini cocuklardan ögretmenlerden yoksul köylülerden silah zoruyla ülke topragi isteyen Sor qol kilikli miratlardan hisset.
  Sen asil olmasina yakisamiyacagindan nesli dibe vurmus Dersim kizilbasi olamiyacagindan ejnebi kimliginide acik ve net söyle.
  Sen haddini bilmez Bese Hozat`in “Hüseyin Aygün derin devlettir” cikarcidir da desen kendinide yaksan agzinla kusda tutsan Dersimi inandiramazsin.
  Dersim kizilbasi neyi bilmez demeyin .Apocularin kürdistansiz yol haritasi projesinde önce Orak-cekic tabutlandi.Devrim fikri tasalti edildi ardi sira Fettullah Cemaati duvalandi.Kible dikildi Ramazan-i Serifte duvalarla Savurda saflasiriz Ayetleri ile 21 Mart 2013 Nevruz`unda Diyarbekir`de “Cihada Cagri Cinayet Fetvesi “yankilandi.Müslümanlarin helalaesmesi Vahiler`le mezarindan gecilerek cennete kavusacaginna inanan kürtler ates yakarak eller ayaklar bayraklar ayakta alkisladilar…basiniz sagolsun…
  Dersime Munzuruma birde Pirime dokunma !
  ALEVI HALK PARTISI

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + eleven =

More in Alevilik

To Top