Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aleviler Valinin “Yasak” Kararını Dinlemeyecek!

Alevilik

Aleviler Valinin “Yasak” Kararını Dinlemeyecek!

Maraş Katliamı anmasına izin vermeyen K.Maraş Valisine inat onbinlerce Alevi 24 Aralık’ta Maraş’ta olacak.

Dersim News/Ankara – Maraş katliamının 33. yıldönümünde Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) Kahramanmaraş Valiliği’ne yaptığı miting başvurusunun “güvenlik gerekçesiyle” reddedilmesine rağmen Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF)
24 Aralık’ta Maraş’ta olacak.

Valiliğin “yasak” kararını eleştiren ABF,  “Maraş katliamınını bir kez daha lanetlemek ve orada öldürülen canları anmak, bir insanlık görevidir. Hiç kimse bizim canlarımızı anmamızı engeleyemez, 24 Aralık Cumartesi günü Maraş’ta olacağız” dedi.

ABF’nin açıklamasında; “Alevi Bektaşi Federasyonu, valiliğin mitingi yasaklama kararını derhal kaldırılmasını ve 24 Aralık 2011 Cumartesi günü gerekli güvenlik önlemlerini alarak, katliamı kınamak isteyenlerin barışçıl eylemlerini yapmalarını sağlanmasını talep eder.” denildi.

ABF’nin basın açıklamasının tam metni şöyle:

ABF: 24 Aralık’ta Maraş’ta olacağız, katliamı unutturmayacağız!

19 Aralık 1978’de başlatılan ve 24 Aralık 1978 tarihinde sona eren ve doğrudan Alevileri ve solcuları hedef alan Maraş katliamının üzerinden tam 33 yıl geçti. 33 yıl içinde katliamın gerçek suçluları ortaya çıkartılmadığı gibi, katliama karışan bir çok kişi milletvekili, işadamı, siyasi parti başkanı yapılarak ödüllendirildi.

Bütün katliamların üzerini örtmeyi ve katliama “katliam” bile denmesini engelleyen siyasi iktidarlar, Maraş katliamına da “katliam” diyemedikleri gibi, üzerini örtmeyi de “maharet” saydıkları için, katliamları protesto etkinliklerini de görmek ve göstermek istemiyorlar.

Alevi kuruluşlarının ilk kez geçtiğimiz yıl Maraş merkezinde Maraş katliamına karşı yaptıkları protesto mitingi, kamuoyunda önemli bir ses getirmişti. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) bu yıl da hem katliamda yitirdiği canları anmak, hem de katliam dosyasının yeniden açılmasını sağlamak için Kahramanmaraş Valiliği’ne bir miting başvurusunda bulundu. Bu başvuru “güvenlik” gerekçesiyle valilik tarafından reddedildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu olarak, Kahramanmaraş valiliğinin aldığı bu yasaklama kararının fiili olarak katliamı protesto etmeyi bile kabul etmeme, katliamı unutturma çabası anlamına geldiğini biliyor ve bu yaklaşımı reddediyoruz! Hiçbir gerekçe 2011 Türkiye’sinde katliamları bile anmayı engelleyen bir kararı açıklayamaz. Valiliğin gösterdiği en önemli gerekçe olan “güvenlik” ise bir başka büyük ayıptır. Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde, 400 bin kişinin yaşadığı bir şehir merkezinde son derece barışçıl bir anma eylemini polis “güvenle koruyamayacağını” söylüyorsa, bu aynı zamanda saldırganları daha da güçlendiren utanç verici bir durum değil midir?

Alevi Bektaşi Federasyonu ve bir bütün olarak Alevi kuruluşlarının yıllardır Sivas katliamı başta olmak üzere yaptıkları protesto ve anma etkinliklerinde bir tek “saldırı veya çatışma” yaşanmamışken, Maraş katliamın 33. yılında “güvenlik” sorunundan bahsedenlerin bu süre içinde mağdurları değil, saldırganları besledikleri ve büyüttüklerini söylemek doğru değil midir?

Kahramanmaraş Valiliği, İçişleri Bakanlığı gerekli önlemleri alıp, katliamı protesto etmek isteyenleri engelleyeceğine, şehre sokmayı yasaklayacağına, bu kadar büyük bir katliamdan 33 yıl sonra bile “Burası Maraş, buradan çıkış yok” diyenlere karşı önlem alması, cezai yaptırımda bulunması, insanları birbirlerine karşı kışkırtmadan, nefret suçu işlemlerinden dolayı haklarında dava açmaları gerekmez mİ?

Alevi Bektaşi Federasyonu, valiliğin mitingi yasaklama kararını derhal kaldırılmasını ve 24 Aralık 2011 Cumartesi günü gerekli güvenlik önlemlerini alarak, katliamı kınamak isteyenlerin barışçıl eylemlerini yapmalarını sağlanmasını talep eder.

Bu ülkede katliamlar, ancak ve ancak, ırk, din, dil ayrımı yapmadan, Türklerle Kürtlerin, Ermenilerle Arapların, Alevilerle Sünnilerin, Yahudilerle Süryanilerin birlikte ve ortak kınamalarıyla, önce vicdanlarda, sonra da mahkemeler önünde mahkum olur, bu topraklara barış ve huzur ancak böyle gelir!

Vicdan ve adalet duygusu içine olan herkesi 24 Aralık 2011 Cumartesi günü yasaklara tavır almaya ve Kahramanmaraş’a katliamı lanetlemeye, yitirdiğimiz canları anmaya davet ediyoruz.

ALEVİLER  VALİLİĞİN “YASAK ” KARARINI DİNLEMEYECEK

19-26 Aralık 1978 yılında  Maraş’ta Alevilere yönelik gerçekleştirilen katliamın 33. yıl dönümünde Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Avrupa’dan Alevi örgütleri  yarın (24 Aralık) Maraş’ta olacaklar. 33 yıl önce katledilen Aleviler için anma yapılacak ve katliam bir kez daha protesto edilecek.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu ve Alevi Bektaşi Federasyonu’nun organize ettiği anma mitingi için Aleviler 24 Aralık sabahı Narlı’da buluşup Maraş’a hareket edecek.

SİVAS VALİSİ DE MADIMAK’A İZİN VERMEMİŞTİ!

Kahramanmaraş Valiliğinin anmayı engellemek istemesine tepki gösteren Aleviler,  Valiliğin yasağına rağmen Maraş’ta olacaklar.  Bu yıl 2 Temmuz tarihinde Sivas’ta yapılan Madımak Anmasına da Sivas Valisi izin vermemişti. Ancak yüzbinlerce Alevi 2 Temmuz’da Madımak’ın önüne gelerek Sivas Valiliğinin “yasak” kararını ezip geçmişti.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − five =

More in Alevilik

To Top