Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Maraş Valiliği Yeni Katliamlar Peşinde

Alevilik

Maraş Valiliği Yeni Katliamlar Peşinde

Maraş Katliamının 33. yıl dönümünde Maraş’ta anma yapmak isteyen Alevilere devletin kolluk güçleri saldırdı. Aleviler kente sokulmadı.

Dersim News/Maraş -27 kişi gözaltına alındı. 19-24 Aralık 1978 tarihleri arasında Maraş’ta Aleviler’e yönelik katliamın yıldönümünde kentteki anmaya valilik izin vermedi.

Maraş Katliamı’nı protesto etmek amacıyla Narlı İlçesi’ndeki Cemevi önünde bir araya gelerek Maraş merkeze gitmek isteyen binlerce kişi jandarmanın gaz bombalı saldırısına maruz kaldı. 27 kişi gözaltına alındı.

Maraş Katliamının 33. yıl dönümü dolayısıyla Alevi Bektaşi Federasyonu’nun düzenlediği anma programı kapsamında Pazarcık ilçesine bağlı Narlı beldesinde toplanan çok sayıda kişinin Maraş’a gitmesine izin verilmedi.

JANDARMA SALDIRDI

Maraş Valiliği’nin miting başvurusunu “güvenlik gerekçesi” reddetmesine rağmen binlerce  Alevi sabah saatlerinde Pazarcık’a bağlı Narlı Beldesi Cemevi önünde toplandı. Burada yapılan açıklamadan sonra Maraş’a doğru hareket eden otobüsler jandarmanın Antep-Maraş karayolu üzerine kurduğu barikat ile durduruldu. Uzun süre yaşanan tartışmalardan sonra kitle barikata yüklenince Jandarma gaz bombaları ve coplarla saldırdı.

Bunun üzerine yaklaşık iki bin kişilik grup, Maraş’a gitmekte kararlı olduklarını belirterek, yola barikat kurdu. Sık sık “Faşizme karşı omuz omuza” sloganını attı. Jandarma bir süre sonra halkın kurduğu barikata da saldırarak birçok kişiyi gözaltına aldı.

Yaklaşık 2 saat trafiğe kapanan Mmaraş-Narlı karayolu yeniden ulaşıma açılırken, mitinge katılmak için gelenler otobüslerde bekleyişlerini sürdürdü.

OTOBÜSLER ŞEHRE SOKULMADI

Anma için İstanbul, Ankara, İzmir, Kayseri, Adana, Mersin, Malatya, İzmit, Antakya, Şanlı Urfa, Adıyaman’dan gelen otobüslerin yolu Jandarmalar tarafından kesildi. Çevik kuvvet kente girmek isteyen onlarca otobüsün önüne barikat kurdu.

Öte yandan Adana’dan Maraş’a gitmek isteyen bir başka grup da Türkoğlu ilçesinde durduruldu. Kahramanmaraş’a gitmelerine izin verilmeyen grup polise direnince çatışma çıktı. Çevik kuvvet  kitleye saldırdı 27 kişi gözaltına alındı.

ABF SALDIRILARI KINADI

ABF, Maraş Katliamında hayatını kaybeden Canları anmak istemelerine izin vermeyen Maraş Valiliğine tepki gösterdi.Gazetecilere açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel, anma mitinginin yasaklanmasını üzücü ve düşündürücü bulduğunu belirterek, ”Kahramanmaraş’a barış için geldik. Maraş olaylarında kaybettiğimiz canları anmak için toplandık” dedi.

Özel, ”Yasal olarak buraya kadar gelmemize izin verilmesine rağmen buradan çıkış izni verilmiyor. Bunu anlamakta zorluk çekiyorum. Bugüne kadar yapılan etkinliklerimizde kavga çıkmamıştır, barıştan yana olunmuştur” diye konuştu.

 VALİLİK ÖNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI

Valiliğin mitinge izin vermemesi ve Alevileri kente sokmaması üzerine kent merkezine giden 30 kişilik ABF heyeti valiliğin önünde basın açıklaması yaptı.
Burada yapılan basın açıklamasında; “33 yıl önce Alevileri katledenleri koruyan devlet bugün burada anma yapmamıza izin vermiyor. Maraş’a girmemize izin verilmiyor. Maraş yasak bölge mi? Anmaya izin vermeyerek yeni provakasyonlar peşinde olan K.Maraş Valisini kınıyoruz. 33 yıldır katilleri koruyan devlet canlarımızı anmamıza izin vermiyor bu nasıl bir mantıktır? ” denildi.

FOTO GALERİ

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. İbrahim

    24/12/2011 at 16:34

    Haberi yayınlamanızı takdir ediyorum ki bende sosyal platformda paylaştım, fakat jandarma saldırdı diye başlık atmanızı yanlış buluyorum,burada asıl sorunlu bu vatandaşlarımızın buna tepki göstereceğini bile bile askeri halkın karşısına çıkaran Maraş valisi ve İç işleri Bakanıdır, Yani Hükümettir…! Tekrar teşekkür ediyorum

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 × 3 =

More in Alevilik

To Top