Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aleviler: Hımsi Derhal Sınır Dışı Edilsin

Alevilik

Aleviler: Hımsi Derhal Sınır Dışı Edilsin

Suriye’de yaşayan  Aleviler için ölüm çağrısı yapan Müslüman Kardeşler Örgütünün sorumlularından Memun El Hımsi’ye Aleviler tepki gösterdi. Aleviler, Hatay mülteci kampında kalan Hımsi’nin derhal sınır dışı edilmesini istiyor.

Dersim News/Ankara – Hatay mülteci kampında kalan Müslüman Kardeşler Örgütü sorumlularından Memun El Hımsi’ninSuriye’yi Alevi mezarlığı haline getireceğiz” açıklamasına Alevi  örgütleri sert tepki gösterdi.

Konuyla ilgili Yurt Gazetesine konuşan Alevi Dernek yöneticileri, Hımsi’nin açıklamalarına tepki göstererek, hükümetten Memun El Hımsi’nin sınır dışı edilmesini talep ettiler.

Özel:  “Bu zihniyeti mahkum etmeliyiz”

Selahattin Özel (Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı): “Gazetenizin haberi çok çarpıcı. Bizim aslında yüzlerce yıldır bildiğimiz kinin dışa vurumu. Bu açıklama yalnıza Suriye’deki Alevi kardeşlerimize yönelik değil, bütün Alevilere yönelik. Nasıl böyle katliam çağrısı yapıyorlar, bunu anlamak için şu soruyu cevaplamamız gerekiyor. Bunları buraya kim getirdi? AKP hükümeti bunları buraya getirdi.  Müslüman Kardeşler örgütü gücünü hükümetten alıyor. Yoksa böyle bir tehditi nasıl yaparlar. Böyle bir çağrı bir insanlık suçudur. Her konuda harekete geçen savcılar, bakalım bu konuda hemen hareket geçecekler mi? Eğer bu ülkede biraz hukuk, biraz vicdan varsa, gerekli adım atılır ve bu açıklama cezalandırılır. Devletin güvencesinde birisinin bu tür açıklama yapması cesaretlerinin boyutunu gösteriyor. Biz bu tür açıklamaların son bulması için öncelikle bu zihniyetin mahkum edilmesi  ve cezai yaptırım uygulanması gerekir.”

Bermek: “Suç duyusunda bulunuyorum”

Doğan Bermek (Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı): “Böyle bir haberi gündeme taşımanız çok önemli. Memnun El Hımsi denen kişinin konuşmasına “hakarete layık Aleviler” diye başlaması bile Alevilere yönelik kinin boyutlarını gösteriyor. Kaldı ki, hakaret ve hedef göstermek yalnızca Suriye Alevilere yönelik değil, 25 milyon Aleviyi de kapsıyor. Bu konuda gazeteniz aracılığıyla suç duyurusunda  bulunuyorum. Bunlara bu cüreti verenler,  “gün olur devram döner” söylemini herhalde bilmiyorlar, yada unutmuşlar. ..
Diğer yandan böyle bir söylem, tam bir insanlık suçu olduğu gibi devletler hukukuna da aykırıdır. Türkiye Cumhuriyet’i bu tür insanlık suçu işleyenlere yataklık yapamaz. Bu bizim açımızdan ayıptır. Bu söylemler, çok tedirgin edici, çok tehlikeli, tabiri caizse çok aşağılık…”

Güzelgül: “Bizi sindiremezler”

Hüseyin Güzelgül (Pir Sultan Abdal Dernekleri Genel Başkanı): “Bu kişiler Türkiye’den bu desteği bulamasalar bu tür açıklamalar yapamazlar. Arap Alevilerin en yoğun olduğu yerde bunlara kamp kurduran zihniyet bunları besliyor, Alevilere de göz dağı veriyor.  Bunlar kendileri gibi olmayan herkesi sindirmeye çalışıyorlar. Çünkü Emevi zihniyetini temsil ediyorlar. Bunların tehditleri ve parmak sallamaları bizi sindiremez, bizi korkutamaz. Biz gücümüzü Hz. Ali’den, Hz. Hüseyin’den, Pir Sultan’dan alıyoruz. Hz. Hüseyin’in dediği gibi;  “Biz zalimlerle birlikte, varlık içinde yaşamayı alçaklık; zalime karşı mücadeleyi bir onur” sayarız. Bunlara karşı her düzeyde mücadele etmek gerekir. Alevi kurumları olarak bir araya gelip basın açıklaması yapmayı ve suç duyurusunda bulunmayı düşünüyoruz.

Çiftçi: “Bu zihniyete sessiz kalmak  utanç vericidir”

Zülfikar Çiftçi (Hatay Alevi Değerler Derneği Başkanı): “Kendi ülkesinde kanun kaçağı alan, karanlık zihniyetli bir meczubun Üçte biri Alevi olan Türkiye’nin koynunda korunup kollanması, barındırılması utanç vericidir. Üstelik böyle birinin Hatay gibi çeşitli etnisitelerin barış ve kardeşlik içinde yaşadığı bir şehirde, kin ve nefret duygusuyla katliam çağrısı yapması manidardır. Bu zihniyete sessiz kalanlar açısından ise utanç vericidir.
Aynı zamanda, Suriye’deki terörortamının sorumlusu olan bu örgüt ve temsilcilerinin öteden beri taşıdıkları niyetin dışavurumu olan bu açıklama “insan hakları havarisi” gibi görünen liderlerin de kulaklarına küpe olsun. Biz bu zihniyeti ve zihniyete destek verenleri sadece “insan” olmaya davet ediyoruz. “
Geçmez: “Hemen sınır dışı edilmeli”

Ercan Geçmez (Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı): “Bu çağrı yada tehdit Suriye’de yaşayan Alevilerin katledileceğinin habercisidir. Alevilerin katledilmesi çağrısını yapan bu insanın Türkiye’de yaşıyor olması da düşündürücüdür. Hükümetin yapması gereken şey bu insanı hemen sınır dışı etmektir. Eğer yapmaz ise hükümet olacakların suç ortağıdır.”

Sosyal medyada paylaşın
        
   
6 Comments

6 Comments

 1. İkrar Haber

  02/02/2012 at 19:27

  Memun El Hımsi’nin Türkiye toprakları üzerinden,Suriye’yi Alevi mezarlığı haline getireceğiz açıklamasını esefle karşılıyoruz.
  Ülkemizde yapılan bu açıklamayla,Ateşle oynanmak isteniyor… Doğrusu çok şaşırdım,ülkemizde Hatay kampında kalan bu kişinin bu tip konuşma cürretini gösterebilecek cesareti nerelerden aldığına inanasım gelmiyor.
  Sanırım bu densize bu açıklamalarından dolayı,yetkili merciler gereğini yaparak gereken önlemi alacaktır.
  Türkiye Cumhuriyeti bir bütündür,parçalanamaz…
  Bu tür pravaksiyonlarla oyuna gelmiyecektir…

 2. nesimi

  04/02/2012 at 15:53

  gelin canlar bir olalım ehlilbeyt demek kardeşlik demek paylaşmak hoşgörü demektir

 3. mehmet yılmaz

  06/02/2012 at 18:23

  bu maymun el hımsi denen sürüngenin derhal devlet görevlileri tarafından sınır dışı edilmeli,aksi taktirdeburda yılardır kardeş gibi geçinen halklar arasında tatsız şeylere neden olur.

 4. sixo

  10/02/2012 at 01:13

  bu papagan gibi ,turkiye cumhuriyeti bir butundur lafi,artik mide bulandiriyor.bu lafi sakiz gibi kulananlarin,el himsiden bir farki yok.biri asiri bir dinci ,digeri ,asiri bir irkci,INSANLIK HUMANIZMDIR;KARSILIKLI SAYGI ;KARSILIKLI DOSTLUKTUR;IRKCILIK ;DUN DUSMANLIGI:HAYVANCA;VAHSICE BIR DAVRANISTIR; MEDENI INSANLARA YAKISMIYAN COK AYIP ;COK ADI;COK VAHSI;KISACASI REZILLIK; GERCEKTEN REEEZZZIIILLLLLIK:

 5. Molla

  24/02/2012 at 15:36

  Önemlİ olan bu şerefsizleri kim niye besliyor amaç ne ve biz nereye gidlyoruz buna kim dur diyecek akp cumhuriyeti ve tayip saltanatı istemiyoruz

 6. ADNAN KAYMAN

  24/02/2012 at 16:21

  BU MAYMUN EL HIMSİ DENEN ALÇAK MECZUP HALA TÜRKİYEDE İSE BUNUN SORUMLULUĞUNU KİM ÜSTLENMİŞ ONU,KİMLER KORUYOR BU HADDİNİ BİLMEZE TÜRKİYE CUMHURİYETİ SAHİP ÇIKAMAZ BİZKİ SEVGİ VE HOŞGÖRÜ MEDENİYET ŞEHRİNDE DİNİMİZİN KARDEŞLİK VE SEVGİ BAĞINI ÖNGÖREN ZİHNİYETİYLE BAĞDAŞMAYAN SÖYLEMLERİ TÜMÜYLE KINIYORUZ

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + one =

More in Alevilik

To Top