Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevilerin Can ve Mal Güvenliğinden Endişeliyiz

Alevilik

Alevilerin Can ve Mal Güvenliğinden Endişeliyiz

Fransa Alevileri Birlikleri Federasyonu, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne mektup göndererek, Alevilerin can ve mal güvenliklerinin olmadığını dile getirdi.

Dersim News/Fransa – Adıyaman’da Alevilerin evlerinin işaretlenmesine Alevilerin tepkisi devam ediyor. Alevileri ayağa kaldıran olayı Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu (FUAF) Avrupa gündemine taşıdı.

Son günlerde Alevilerin hedef tahtasına konulması ve Adıyaman’da Alevilerin evlerinin  işaretlenmesi üzerine Fransa Alevi Birlikleri Federasyonu; Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Birliği ile Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne  (AİHM) mektup göndererek kaygılarını dile getirdi.

İşte o mektup:

Avrupa Parlementosu’na, Avrupa Konseyi’ne, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne, Birleşmiş Milletler’e, Basın Mensupları’na, Sivil Toplum Kuruluşlarına ve Kamuoyu’na :

Türkiye’de yaşayan yirmi milyonluk Alevi nüfusunun can ve mal güvenliğinden büyük endişe duyduğumuzu sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Dersim, Zini, Maraş, Çorum, Sivas, İstanbul-Gazi şehirlerinde Alevilere karşı geçmişte düzenlenen planlı katliamlarla binlerce yaşlı, genç, erkek, kadın, çocuk ve annelerinin karnındaki bebeklerin öldürülmeleri henüz hafızalarımızda tap taze duruyor. Özellikle Çorum’da ve Maraş’ta Alevi ailelerin oturdukları evler bir gecede işaretlenip ertesi gün ise toplu katliamlar gerçekleştirilmiştir.

‘Tek din, tek ırk’ siyasetiyle, Anadolu’yu tektipleştirmek isteyen zihniyetin bugünkü temsilcisi Başbabakan Recep Tayyip Erdoğan ve partisi AKP’nin Türkiye’yi adım adım bir iç savaşa doğru sürüklediğine tanık oluyoruz. Her fırsatta Alevileri hedef gösteren konuşmalarıyla, Sünni dindar nesil yetiştireceklerine dair açıklamalarını hayretle izliyoruz. Farklılıklarıyla birlikte bin yıldır yaşayan Anadolu halkı arasına kin ve nefret eken bir Başkbakan’ı şaşkınlıkla izliyoruz.

Adıyaman’lı Alevi aileler, evlerinin duvarları gece boya ile işaretlenmiş olarak dün sabah uyandılar. Daha önce de aynı yöntemle katliamların yapıldığını hemen hatırlayan Aleviler, doğal olarak büyük bir endişe ve korkuya kapıldılar. Onlar adına aynı endişe ve korkuları Avrupa’da yaşayan bir milyon Alevi olarak bizler de yaşıyoruz.

Bu endişemizi paylaşırken, Başbakan Erdoğan’ı derhal sorumluluğa çağırıyor, Adıyaman ve Türkiye’nin tüm illerinde ortaya çıkabilecek Alevi katliamına karşı, gerekli tedbirleri acilen almaya davet ediyoruz. Aksi taktirde, doğabilecek bir şiddet sonucu, can ve mal kayıbından birinci derecede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti sorumlu olacaktır.

Ayrıca, biz Avrupa vatandaşı bir milyon nüfusa sahip olan Alevi’ler, Avrupalı kurum ve kuruluşları bu konuda duyarlı olmaya çağırıyor, gerekli yaptırımların çok acilen uygulanmasını önemsiyor ve bekliyoruz.

Saygılarımla.

Durak ARSLAN
Genel Başkan.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten − six =

More in Alevilik

To Top