Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aleviler Derneklerinden Adıyaman Protestosu

Alevilik

Aleviler Derneklerinden Adıyaman Protestosu

Adıyaman’da Alevi dernekleri, bazı evlerin işaretlendiği Karapınar Mahallesi’nde miting düzenledi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Karapınar Mahallesi Türmüz yolunda düzenlenen mitingde, Karapınar Mahallesi’nde evleri işaretlediği öne sürülen kişilerin bir an önce yakalanması gerektiğini söyledi. Türkiye’de gerçek anlamda Sünni-Alevi kardeşliğini yaratmaya çalıştıklarını, mücadelelerinin süreceğini ifade eden Güzelgül, “Bakın Şırnak’ta Umut kitap evine saldıranlara ‘iyi çocuklar’ dediler. Hrant Dink’i katledenlere de ‘çocuk’ dediler. Buradaki işaretleri yapanlara da ‘çocuk’ dediler. Bu çocuklar kimdir? Bu çocukların kim olduğunu ve bunu çocuklara yaptıranların bulunmasını istiyoruz. Bunun da Alevi kurum temsilcileri olarak takipçisi olacağız” dedi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez ise Adıyaman’ın bölgede Alevi, Sünni ve Kürtlerin birlikte yaşadığı önemli bir şehir olduğunu ifade etti. “Bu şehirde birileri gövde kaşımak istiyor. Birileri bizi terbiye etmeye çalışıyor. Burada görev Sünni kardeşlerimize düşüyor” diyen Geçmez, bu davanın takipçisi olunması gerektiğini kaydetti.

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel da Karapınar’da yaşanan olayları gerçekleştirenleri bulmanın devletin görevi olduğunu söyledi. Hiçbir zaman kışkırtmaya gelmediklerini ifade eden Özel, “Biz bu kışkırtmalara hiç gelmedik. Hep dediler, ‘dış mihraklar, dış mihraklar’… Biz bugüne kadar tüm mazlumların da yanında sorgusuz yer almışız” diye konuştu. CHP Adıyaman Milletvekili Salih Fırat da Karapınar’da yaşanan olayın Adıyaman’ın huzur ve kardeşliğini bozmak için yapıldığını belirtti.

Olayın faillerinin yakalanması ve onlardan hesap sorulması gerektiğini ifade ettiğini ve bu konuda yetkililerden titiz bir çalışma yapmalarını rica ettiğini dile getiren Fırat, “Her kim yaparsa yapsın, çocuk büyük fark etmez, bu olay Adıyaman’ın huzurunu, kardeşliğini bozmak için yapılmıştır. Bu çirkin bir olaydır. Adıyaman, Türkiye’nin bir mozaiğidir. Adıyaman kardeşliğin ve barışın sembolüdür” diye konuştu.

Fırat, bugün herkesin “Adıyaman’ın bu oyuna gelmeyeceğini” söylediğini belirterek, kardeşliğin bu şekilde gösterilmeye devam edileceğini vurguladı. Çevre illerdeki Alevi derneklerinin de destek verdiği ve polisin geniş güvenlik önlemi aldığı miting, olaysız şekilde sona erdi. (AA)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. ebuzer

  10/03/2012 at 10:46

  YETİMİN AHI

  ” kilise herşeyin başıdır ”
  cahıllar ne bilirsiniz diyen peder XI .asırda
  hocaefendi bılır herşeyi bılır diyen zihniyet XXI .yüzyılda
  ne değişti bugüne değin
  ukalalık , hırs aynı değilmi dostlar
  sadece şartlar , renk değişmedimi
  görmedim rab andına biride önce onlar sonra ben diyen
  hep ben hep bizim cemaat , parti
  yiyesin , tıksırıncaya , şişene kadar
  amma bizim fukara – guraba zöhreyede bir dal ,
  mustazaflara , yetimlerde bir umut ne olur begim , agam
  sadece sizler can , canan bizlere yarabbi şükür değil inşallah !
  öyle şımarıp arsızlaşanların mağlup öyküleriyle doludur geçmiş
  sanmasınlar muhalefet , set yok yeni dünya düzeninde
  müslim , gayri müslim intihar magandaları vardır çok şükür
  marksist , solcu umut çeşmeleri akıyor
  tarihin sonu değil haktan yana tarih yazacak insanlar !
  zalimin zulmü varsa sevenin ahı vardır ….

  ebuzer AVESTA

  10 . 3 . 2012

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + five =

More in Alevilik

To Top