Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

SİVAS’IN IŞIĞI SÖNMEYECEK!

Alevilik

SİVAS’IN IŞIĞI SÖNMEYECEK!

Madımak Oteli’nde 35  kişinin yakılarak katledildiği dava 19 sene sonra tarihe kara bir leke olarak geçti. Sivas Davası “zamanaşımı”ndan düştü.


Dersimnews.com/Ankara
– Sivas katliamının zamanaşımına uğramaması için, aydınlarımızı katledenleri, katliamların faillerini ve onlara yardım edenlerin hak ettikleri cezaları almaları için bugün tarihi bir gündü. Ancak mahkemenin verdiği karar utanç vericiydi.  Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi davanın zaman aşımından düşmesine karar verdi.

MAHKEME: İNSANLIK SUÇU SİVİLLERE SERBET

Sivas’ta, 2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nin yakılması ve 33 CAN’ın ölümüne ilişkin ana davadan dosyaları ayrılan 7 sanık hakkındaki davanın, 2 sanık yönünden ölmeleri, 5 sanık yönünden ise zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine karar verildi.

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada, avukatların son beyanlarının dinlenmesinin ardından karar açıklandı.

Mahkeme, sanıklar Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağ’ın ölmeleri; Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu yönünden ise zaman aşımı nedeniyle kamu davasının düşürülmesine karar verdi.

İŞTE MAHKEMENİN KARARI

Hakim Dündar Örsdemir kararında ‘İnsanlık suçunda zaman aşımı olmaz ancak bu suçu işleyenler kamu görevlisi değil sivil oldukları için davanın düşmesine karar verildi’ dedi.

Kararın ardından adliye çıkışında bazı milletvekilleri ile olaylarda hayatlarını kaybedenlerin yakınları karara tepki gösterdi.

Avukat Şenal Sarıhan, mahkemenin kararını temyize götüreceklerini açıkladı ve ‘Mahkemenin insanlık suçu olarak değerlendirmesi bile bir aşamadır’ dedi.

‘Sevindirici bir karar’ diyen Sarıhan, ‘İnsanlığa dayalı hukuk mücadelesini sürdüreceğiz. 19 yıldır umutla hukuk önünde cezalandırılmalarını bekledik. Onlar gibi oteli yakarak, taş atarak karşılık vermedik’ diye konuştu.

MAHKEMİN KARARI KATLİAMI ONAYLAMAKTIR

Bugün verilen “zamanaşımı” kararı Türkiye için bir utançtır. Sivas davası kararının Türkçesi: İnsanlık suçu sivillere serbesttir.

Bu topraklarda bin yıllardan beri Aleviler katlediliyor. Osmanlı’dan günümüze Şeriatçı Müslümanlar Alevileri onlarca kez katletti.  2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta 33 CANIMIZI katledenler  “müslüman”  diye geçinen insanlık düşmanlarıydılar. O insanlık düşmanlarına avukatlık yapanlar bugün iktidar partisinde milletvekili ve bakan olarak görev yapıyorlar. Adaletin sadece isminin olduğu bu ülkede savcılar ve hakimlerde  Yezit rolünü oynamaktadır. Kerbela’da Hz. Hüseyin ve yoldaşlarını katleden Yezit’in torunları bugün Sivas Davası’nda zamanaşımı kararı verdiler.

Bu zalim Yezitler bilmelidir ki; Zalimin talim ettiği yola minnet etmeyeceğiz!

Yürü bre Hızır Paşa/ Senin de çarkın kırılır/ Güvendiğin padişahın/ O da bir gün devrilir!(PİR SULTAN ABDAL)

Dersimnews.com
Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × 5 =

More in Alevilik

To Top