Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Zamanaşımı Kararı Türkiye için Bir Utanç Belgesidir!

Alevilik

Zamanaşımı Kararı Türkiye için Bir Utanç Belgesidir!

Alevi Bektaşi Federasyonu: Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Sivas katliamı davasında firari zanlılarla ilgili olarak verdiği zamanaşımı kararı Türkiye için tam bir utanç belgesidir.

 

Dersimnews.com/İstanbul- Sivas katliamı davasının zamanaşımına uğramasına tepkiler sürüyor. Bir tepkide Alevi Bektaşi Federasyonundan geldi. Alevi Bektaşi Federasyonu, Sivas Katliamı davasında firari zanlılarla ilgili olarak verdiği “zamanaşımı” kararını Türkiye için bir utanç belgesi olarak tanımladı. ABF tarafından yapılan açıklamada, mahkeme kararı protesto etti.

İŞTE O AÇIKLAMA:

Zamanaşımı kararı Türkiye için bir utanç belgesidir!

Bu karar, insan haklarına, eşitliğe ve adalet duygusuna vurulmuş bir darbedir.
Bu karar, yalnızca 5 katliam sanığının affedilmesi ile sınırlı değildir.
Bu karar, Madımak Oteli’ni yakmak için 8 saat otel önünde “yakın ula yakın” diye çığlıklar atan, “Cumhuriyet burada kuruldu, burada yıkılacak” diyen binlerce katliam sanığının affedilmesidir! Mahkeme bu karar ile bir kez daha Alevileri yakmış, Madımak’ta canlarımızı yakarak insanlığa karşı suç işlemiş binlerce katliam sanığını cesaretlendirmiştir. Mahkemenin bu kararı, Başbakan ve AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Alevilere yönelik kin ve nefret içeren ayrımcı politikalarının hızından bir şey kaybetmeden devam edeceğini gösteren bir meydan okumadır. Nitekim hem Başbakan Erdoğan’ın karar için “milletimize hayırlı olsun” şeklindeki mesajı, hem de aynı gün, Ankara Adliyesi önünde toplanan binlerce kişiye polisin biber gazı ve tazyikli su ile dört bir yandan saldırması da bu meydan okumaların açık işaretleridir. Madımak Oteli önünde katil sürüsüne bir fiske bile vurmayan ve 35 canımızın yakılmasına fiili olarak izin veren ve sözüm ona bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını korumakla görevli “güvenlik güçleri” karşılarında silahsız, sopasız, yalnızca adalet ve kardeşlik isteyen Alevileri bulunca saldırmayı, kadınlarımızı, kızlarımız, gençlerimizi yaralamayı her ne hikmetse görev edinmektedirler. Geçtiğimiz yıl Sivas ve Maraş’ta yaptığımız anma yürüyüşlerinde ve son olarak Ankara Adliyesi önünde yaşanan saldırıların anlamı budur!

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), bu gelişmelerden sonra Aleviler açısından bir dönemin kapandığının ve AKP’den asla demokrasi beklenmeyeceğinin açıkça farkındadır.

ABF, son aylarda Alevilere yönelik yaşanan kin ve nefret söylemlerinin saldırılara dönüşmeye başladığını, hükümetin Suriye’yi bahane ederek Alevi düşmanlığını daha da tırmandırdığının da farkındadır.

Bu nedenle ABF, yeni dönemde, Türkiyesiyle, Avrupasıyla Alevi hareketinin kendi dünyasındaki birliğini daha da güçlendirmeyi, ayrılıkları değil, aynılıkları öne çıkartan ortak ve güçlü bir duruş sergilemeyi hedeflemektedir.

Diğer yandan, eşitsizliğe ve adaletsizliğe dayanan sorunların çözümünün demokratikleşmeden geçtiğini bilen ABF,  demokrasinin yeniden inşa edilmesi için AKP’nin kendi politikalarını onaylamadığı için saldırdığı, göz altına aldığı, tutukladığı, bütün demokrasi güçleriyle yan yana gelmeyi ve ortak mücadele etmeyi de önüne bir görev olarak koymuştur!

Bu çerçevede ABF, bütün demokrasi güçlerini Sivas katliamı başta olmak üzere, adaletsizliğe, saldırganlığa karşı bütün alanlarda yasal yollardan mücadele etmeye ve siyasal iktidarın kin, nefret ve ayrımcılık üzerine kurgulanmış politikalarının karşısına eşit yurttaşlık talebiyle çıkmaya davet etmektedir!

Ankara, 13 Mart 2012
Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Yönetim Kurulu

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 + 1 =

More in Alevilik

To Top