Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

“Aleviliği Tartışmak Sizin Haddiniz Değil”

Alevilik

“Aleviliği Tartışmak Sizin Haddiniz Değil”

Meclis’te Cemevi telabine verilen red kararı üzerine Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Kararı sert bir dille eleştirdi.
DersimNews.com – Meclis’te Cemevi telabine verilen red kararı üzerine Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfından yapılan açıklama:

Seçilmişlerin Efendisi; AtanmışlarTBMM’de milletvekili Hüseyin Aygün mecliste Cem evi talebi üzerine Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek, diyanet işleri başkanlığının direktifleri doğrultusun da Aleviliğin bir inanç, Cemevleri’nin de ibadethane olmayac…ağına dair bir açıklama yapmıştır. Hemen ardından bu koroya gözünden yaş hiç eksik olmayan her ortamda halkın değerlerine ve inançlarına saygıdan dem vuran Başbakan yardımcısı Sayın Bülent Arıç ve Bekir Bozdağ’da eklendi. Üstelik Diyanet İşleri Başkanlığı gibi demokratik ve laik rejimlerde varlığı açıkca tartışılan bir kurumun fetva niteliğinde ki açıklamasına dayanarak bunu yaptılar. Demek ki her daim anlatılan halkın değerleri ve inançlarına saygı, seçilmişlerin atanmışlara ezdirilmeyeceği hikâyesi de gözyaşları gibi sahteymiş.

Değişen Hiçbir Şey Yok

Bir zamanlar Başbakan’da Ebussuud’u överek halka gurur duyacakları bir örnek şahsiyet olarak takdim etmişti. Talihsizliğe bakın ki Başbakan bunu 32 yıl önce Alevilerin göz göre göre katledildiği Çorum’da ve Alevilerin gözüne baka baka yapmıştı. Ebussuud Efendi ki bundan 500 yıl önce Alevilerin katledilmesi için fetvalar veriyordu.
Gene aynı başbakan, aynı başbakan yardımcısı ve aynı meclis başkanı daha dün Suriye’yi uyarıyorlardı. “halkın değerlerine sahip çıkmak, sesine kulak vermek zorundasınız” diyorlardı. AKP’liler her fırsatta iktidar gücünü halkının değerlerine ve inançlarına gösterdikleri saygıdan aldıklarını iddia ediyorlar.
Türkiye de yaşayan 20 milyon alevi sizin halkınız değil mi?
Unutmamak lazım ki Osmanlı devleti şeriatla yönetiliyordu ve Şeyhül-İslam yönetim erkinin ayrılmaz bir parçasıydı,  Ama Türkiye cumhuriyeti demokratik ve laik bir hukuk devleti olduğu iddiasındadır. Bu yönetim şeklinde yönetim gücünü halkından alır. Şeyhülislam veya onun tilmizlerinden değil.
Bir Toplumun İnancını Ve Mâbedini Tartışmak Kimsenin Haddi Değildir.
Sözümüz Seçilip de atanmışların emrine girenleredir.  Altından kalkamayacağınız laflar etmeyin! Aleviler sizden bir lütuf beklemiyorlar. Hele iyi niyet asla beklemiyoruz. Bir kez daha bilmenizi istiyoruz ki Alevilerin ibadethaneleri Cemevleri’dir. Dün Aleviler canı pahasına Şeyhül-İslam fetvalarına direndiler, bugünde onun tilmizlerine ve siyasi neferlerine direneceklerdir.
Bizim açımızdan değişen bir şey olmadığı aşikârdır. Bizler gene aynı inanç ve dirençle haykırmaya devam edeceğiz:

ALEVİLER VARDIR ve ALEVİLİK HAKK’TIR.
HACIBEKTAŞ VELİ ANADOLU KÜLTÜR VAKFI YÖNETİM KURULU

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

seventeen − 4 =

More in Alevilik

To Top