Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Almanya’dan Cemevlerine Destek

Alevilik

Almanya’dan Cemevlerine Destek

Almanya’nın Hamburg eyaletindeki Sünni Müslümanlar ve Alevilerle eyalet arasında bir devlet anlaşması imzalanacak. Sadece camilere değil cemevi yapımlarına da devlet garantisi veren anlaşmanın “Türkiye’de Aleviliği inkâr eden anlayışa ağır bir darbe olacağı” savunuluyor.

 

Yurt Gazetesin’de yer alan habere göre yaklaşık 4.5 milyon Müslüman’ın yaşadığı Almanya’da bir ilk yaşandı ve Hamburg eyaletindeki Sünni Müslümanlar ve Alevilerle eyalet yönetimi arasında bir devlet anlaşması imzalanacağı açıklandı.

Eyalet Parlamentosu’nca önümüzdeki ay onaylanacak anlaşmanın tarafları arasında 130 bin kişilik Sünni ve 50 bin kişilik Alevi toplumu temsilcilerinin birlikte yer alması dikkat çekiyor.

Alevi toplumu temsilcileri “Türkiye’nin tanımadığı” bir inanç topluluğunun Almanya’da böyle muhatap kabul edilmesinin çok anlamlı olduğunu ifade ediyor.

CAMİ DE CEMEVİ DE YAPILACAK

Hamburg’da “Sünni grupların da damgasını taşıyan” bu adımın Türkiye’de Aleviliği inkâr eden anlayışa ağır bir darbe olacağı savunuluyor. Anlaşmayla sadece camilere değil cemevi yapımlarına da devlet garantisi verilmiş oldu.

ANLAŞMA SONBAHARDA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Hamburg Eyalet ve Belediye Başbakanı Olaf Scholz, “Normal olanı yaptık. Bu anlaşmayla ortak yaşam yasalarla düzenlenmiş olacak. Tüm inanç grupları eşit hale getirilmiş olacaktır” dedi. Anlaşmanın güz aylarından itibaren yürürlüğe girmesi bekleniyor.

“DIŞLAMIYORUZ”

Hamburg Başbakanı Olaf Scholz, bu anlaşmayla İslamın Hamburg eyalet yönetimince de resmen tanındığını ve Müslümanların kendi haklarından yararlanabileceğini kaydederken, İslama ait bayramların ve özel günlerin, cami ve cemevi yapımlarının, okulların ve ayrıca yaşlılar evinin, çocuk yuvalarının, hastanelerin ve cezaevlerinin de bu düzenlemeler çerçevesinde ele alınacağını hatırlattı.

Okullarda isteyen öğrencilerin dini bayramlarda tatil yapabileceğini, bunun çalışma yaşamına da yansıyacağını bildiren Scholz, “Elbette anlaşmaya taraf olan inanç grupları, kadın-erkek eşitliği ve özgürlüğü, dinsel özgürlükler, insanların dinleri, dilleri, ırkları ve cinsel seçimleri nedeniyle dışlanmaması gibi konularda da bütün bunların toplumumuzun ortak değerleri olduğunu kabul ediyorlar”dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Yusuf

    18/08/2012 at 21:30

    Elbetteki asirlar boyu yok sayilan Osmanlinin devami olan TC nin inkar ve asimile Politikasindan kurtulamayan Aleviler icin önemli bir gelisme.Alevi Kurumlari bu saatten sonra bir cati altinda toplanarak ve Türkiyedeki Demokrasi blogu ile beraber bir calisma icerisine girerse inaniyorumki yasam sartlarini , sosyal,inancsal ve kurumsal anlamda daha belirgin ve mücadeleci hale dönüstürecektir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eleven − 7 =

More in Alevilik

To Top