Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aleviler 7 Ekim’de Ankara’ya Yürüyecek

Alevilik

Aleviler 7 Ekim’de Ankara’ya Yürüyecek

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen “LAİK DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN EŞİT YURTTAŞLIK MİTİNGİ” 7 Ekim 2012’de Ankara’da Sıhhıye meydanında yapılacak.

Dersimnews.com – Alevi Bektaşi Federasyonu ve Alevi Dernekleri Federasyonu tarafından düzenlenen “LAİK DEMOKRATİK TÜRKİYE İÇİN EŞİT YURTTAŞLIK MİTİNGİ” 7 Ekim 2012’de Ankara’da Sıhhıye meydanında yapılacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu Başkanı Selahattin Özel’in yaptığı değerlendirme şöyle:

Dindar ve kindar bir gençlik yetiştirilmesi amacıyla 4+4+4 sisteminin eğitimde yürürlüğe konulduğunu, bu eğitim sistemiyle çocuk işçilerin ve çocuk gelinlerin artacağı, Alevilerin inanç özgürlüklerinin muhafazakar toplum destekli devlet politikalarıyla hayatın her alanında ihlal edildiğini, Alevilere yönelik asimilasyon politikalarının hızlandırıldığı, Alevilerin ev ve işyerlerine yönelik işaretlemeler, taciz ve saldırıların arttığı, yargı kararlarıyla Aleviliğin yasaklanmaya çalışıldığı bir ortamda bu mitingin yapıldığına dikkat çeken Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel, AKP hükümetinin hem Türkiye içinde hem de dış politikada mezhepçi bir anlayışla hareket ettiğini söyledi. Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın Alevilere yönelik nefret söylemeni her geçen gün daha da ileri bir aşamaya vardırdığını ifade eden Özel, kapı işaretlemelerinin de “çocuk işi” veya “sıradan bir olay” denilerek geçiştirildiğini belirtti.

AKP hükümetinin egemenliği kayıtsız şartsız Diyanet İşleri Başkanlığı’na verdiğini de ifade eden Özel, Suriye’de güdülen mezhep siyasetinin de Türkiye’yi bataklığa sürüklediğini anlattı. “Aleviler tabuta” sloganı atan Suriye muhaliflerinin Türkiye’den giden silahlarla silahlandırıldığını ve Türkiye’nin savaşa sürüklendiğini belirten Özel, Alevilere yönelik inkar, asimilasyon, baskı uygulamalarını protesto etmek ve Alevilerin taleplerini bir kez daha haykırmak için 7 Ekim’de Ankara’da miting yapacaklarını söyledi. Özel, “Tüm Alevileri ve Alevilerin yoldaşı tüm kişi ve kurumları mitingimizde can olmaya çağırıyoruz. Aleviler, laik ve demokratik bir Türkiye için eşit yurttaşlık talebinde bulunacaklar. Bizler,

 

Bu mitingte cemevlerinin yasal statüsünün tanınması, zorunlu cami uygulamalarına son verilmesi, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması, zorunlu din derslerinin kaldırılması, 4+4+4 eğitim sisteminin durdurularak laik ve bilimsel eğitimin başlatılması, Türkiye’de barış ortamının tesis edilmesi, Suriye ile olası bir savaşın önlenmesi için sesimizi yükselteceğiz” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =

More in Alevilik

To Top