Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aygün’den Başbakana Mektup

Alevilik

Aygün’den Başbakana Mektup

Dersim milletvekili Hüseyin Aygün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a  Alevilerin sorunlarını içeren bir mektup yazdı.
Dersimnews.com – Aygün mektubunda Başbakandan, Alevi yurttaşların temel hak ve özgürlükler alanındaki talepleri olan Cemevlerinin ibadethane sayılması, zorunlu din derslerinin kaldırılması, Alevi mal varlıklarının iade edilmesi, Aşure Günü ve Hızır Orucu gibi bazı günlerin resmi tatil olarak kabul edilmesi vb. taleplerinin yerine getirilmesi hususunda gereğinin yapılmasını istedi.

İşte Aygün’ün mektubu:

Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN

Aleviler, Türkiye Cumhuriyeti Devleti nüfusunun yaklaşık % 20 ile %25’ini oluşturmaktadır. Bu oran birçok araştırma ve çalışma ile ortaya konmakta ve tarihsel süreç içerisinde Anadolu ve yakın çevresinde yürütülmüş olan araştırmalar ile de desteklenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Gayri Safi Milli Hasılası’na en az % 20 oranında katkı sağlayıp, ibadet mekanı olan Cemevleri için dahi % 1 oranında pay almamaları demokrasimizin niteliği ve hukuk devleti olma ilkesi ile bağdaşmamaktadır.

Türkiye’de, din ve inanç temelinde Alevilere yönelik yapılan ayrımcılık, yok sayılma ve asimilasyon politikaları her yıl AB ilerleme raporlarında yer alırken DİB 2009-2010 yılı faaliyet raporları ve 2012-2016 strateji raporunun tehditler bölümünde Aleviler için: “İslami gelenek içinde yer alan kimi görüş ve yorumların subjektif anlayışlar doğrultusunda açıklanmasına yönelik çabalar” denilmektedir. Aleviler açık bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin varlığına yönelik “tehdit unsuru” olarak görülmektedir. DİB faaliyet ve strateji raporlarında Alevilere yönelik olarak yer alan bu ifadeler bir yana dursun son bir yıl içerisinde Türkiye’nin çeşitli illerinde Alevi yurttaşlarının ev ve kapılarına işaretlemeler yapılmış, Cemevi ve okul duvarlarına tehdit içeren ifadeler yazılmıştır. Bir eğlence aracı olarak bildiğimiz davul ve tokmağı artık Alevilere yönelik yapılan tehdit, baskı, tecrit, tahammülsüzlük ve toplumsal baskıda kullanılan şiddet aracına dönüşmüştür.

Türkiye’de yaşayan Alevi yurttaşların can güvenliğinin gittikçe ortadan kaldırıldığı yönünde kaygılar artarken Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde Alevi yurttaşların din ve inanç temelindeki talepleri olumlu karşılanmaktadır. Örneğin, Alevilik Almanya, Danimarka ve Hollanda’daki bazı okullarda seçmeli ders olarak okutulmaktadır. İngiltere’de, 2011 yılından beri Alevilik eğitim müfredatına alınmıştır. Son bir hafta içinde Avusturya’da yaşayan Aleviler için Aşure Günü ve Hızır Orucu gibi bazı günler resmi tatil ilan edilmiş ve İsviçre’nin Basel kantonunda Aleviler resmen bir inanç grubu olarak tanınmıştır. Avrupa’daki Alevi yurttaşların din ve inanç temelli talepler süreci incelendiğinde ilgili devletin hiçbir makam ya da birimi Aleviliği ve Alevileri “tehdit unsuru” olarak değerlendirmediği de anlaşılmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturan ve Gayri Safi Milli Hasılası’nın oluşmasında en az % 20 oranında katkı sağlayan Alevi yurttaşların temel hak ve özgürlükler alanındaki talepleri olan Cemevlerinin ibadethane sayılması, zorunlu din derslerinin kaldırılması, Alevi mal varlıklarının iade edilmesi, Aşure Günü ve Hızır Orucu gibi bazı günlerin resmi tatil olarak kabul edilmesi vb. taleplerinin yerine getirilmesi hususunda gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.
22.10.2012

Hüseyin AYGÜN
Tunceli CHP Milletvekili
TBMM İHİK Üyesi

 

 

 

 

                                                                                                             

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Huseyin Aytac

    28/10/2012 at 03:57

    Sayin Huseyin Aygun.Dersim Inanc merkezini teklestirmek diger yasiyan inanclari yok saymaniz gibi bir tek tiplestirmek gibi bir duyguyu olusturmaya calismaniz beni sahsen uzdu.Dersim cografyasinda cesitli inanc kesimleri yasamistir sizlerin bunlari teklestirmeniz,Dersim cografyasini tek inanc seklini gostermeniz beni hayal kirikligina ugratmistir.Dersim cografi olarak degisik inanc merkezlerine sahip bir yerdir,bir mezebin inancini dayatmaniz suuni devlet mekanizmasi gibi bir istektir.Bir vekilin gorevi her inancin savunmasini yapmak ve devletin dayatmasindan halkin inanclarini savunmaktir.Lutfen buna dikkat ederseniz,Dersimliler sevinirler,bence….Bir vekilin gorevi yeni din adamlari yaratmakmi yoksa her kesimin inanis seklini savunmakmi.onu iyi dusunelim….

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + 16 =

More in Alevilik

To Top