Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

ABF: Maraş’ta Neyin Üstünü Örtmek İstiyorsunuz?

Alevilik

ABF: Maraş’ta Neyin Üstünü Örtmek İstiyorsunuz?

Alevi katliamlarının anılmasından rahatsız olan AKP  hükümetinin valilileri yine iş başında. Maraş Katliamını anmak isteyen ABF’ye,   Maraş Valiliği izin vermedi. 

MARAŞ’TA KATLEDİLENLERİ ANMAK YASAK!


Dersimnews.com/Ankara
– Cumhuriyet tarihinin en karanlık sayfalarından biri olan Maraş Katliamı üzerinden 34 yıl geçmiş olmasına rağmen halen aydınlatılamadı. Maraş’ta katledilenleri anmak isteyen Alevilere yıllardır valilik izin vermiyor. Bu yıl Sivas anmasına izin vermeyen Sivas Valiliği’nin ardından Maraş Valiliği de Maraş Katliamı anmasına izin vermedi.

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) 23 Aralık Pazar günü Maraş’ta yapmak  istediği anmaya Maraş Valiliği yine izin vermedi.  Maraş Valiliği, geçen senede Alevi kurumların Maraş’ta yapmak istediği anmaya izin vermemiş ancak Aleviler yasağa rağmen anmayı gerçekleştirmişti.

Maraş Valiliği’nin “yasak” kararını protesto eden ABF, TBMM önünde basın açıklaması yaptı. ABF Genel Başkanı Selahattin Özel , valiliğin  “yasak” kararının AKP’nin emriyle  gerçekleştirildiğini söyledi.

İşte ABF’nin meclis önünde yaptığı açıklama:

 34 YILDIR BU ACI DİNMEDİ

1978 yılında 19- 24 Aralık tarihleri arasında, derin devletin sivil faşist örgütlenmelerle ittifak yaparak gerçekleştirdiği Kahramanmaraş katliamının üzerinden 34 yıl geçti. Aslında aradan geçen 34 yıl, yüreklerimizde hissettiğimiz toplumsal acının hafiflemesi, Alevilerin toplumsal belleğindeki derin yaraların silinmesi için uzun bir süre sayılabilir ama bizler hala yaralıyız. Her Aralık ayında sanki annelerimizin rahimleri bir kez daha deşiliyor, göğüsleri kesiliyor, yaşlı dedelerimiz, ninelerimiz analarımız baltalarla doğranıyor, kurşunlarla delik deşik ediliyor. Çünkü Maraş acısı tıpkı Çorum, Sivas, Dersim gibi olanca tazeliğiyle yüreğimizde kanayıp duruyor.

 AKP’NİN VALİLERİ ALEVİLERE NEFRETLE BAKIYOR

Kanıyor, çünkü katliamda kaybettiğimiz canlarımızı anmamıza dahi izin verilmiyor. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Maraş valiliği, Alevi Bektaşi Federasyonu’nun anmaya ilişkin başvurusunu reddetti. AKP hükümetinin valileri de, tıpkı AKP’nin Genel Başkanı Recep Tayip Erdoğan gibi Alevilere nefretle bakıyor ve katliamlarda kaybettiğimiz canlarımızı anmamızdan rahatsız oluyor. Bir kente giriş tümden yasaklanıyor. Geçen yıl Sivas’ta ve Maraş’ta katılımcıların üzerine biber gazı sıkan, Madımak Oteli’nin önünü anmalara kapatarak katliamın arka planını gözlerden kaçırmaya çalışan hükümetin, protesto ve yitirdiklerimizi anma hakkımızı engellemesi, hak ve özgürlük ilkeleriyle çelişiyor.

Hükümetin tutumu, ancak ve ancak totaliter rejimlerin uygulamalarıyla izah edilebilir.

Darbelerle ve katliamlarla yüzleştiğini iddia ettiği halde, son 10 yıllık dönemindeki iktidar uygulamalarıyla demokrasiyi bir araç olarak gören AKP’nin insan hak ve özgürlüklerinden anladığı şey, hak ve hukuku kendisi için işletmesi ve kendine Müslüman olmasıdır. Darbeleri 28 Şubat’a indirgeyen Hükümet, Maraş, Çorum, Sivas ve Dersim katliamlarının, onbinlerce faili meçhul cinayetin, binlerce yargısız infazın hesabını sormamaktadır. Çünkü hükümet taraftır, teokrasi özlemleri içindedir.

 HÜKÜMET KATLİAMLARIN ÜZERİNİ ÖRTÜYOR

Maraş, 1967 yılının haziran ayında Elbistan olaylarını da yaşadı. 11 Haziran’daki Ozanlar gecesinin ertesi günü Elbistan’da yüzlerce Alevinin ev ve işyeri tahrip edildi.Vurun Alevilere” diye bağıran gericiler, yakaladıkları insanları dövdüler, bıyıklarını kestiler, salâvat getirin diye yere yatırdılar. Türkiye Cumhuriyeti döneminde Alevilere sivil güçler tarafından gerçekleştirilen bu ilk saldırının araştırılması için mecliste araştırma önergesi verildiğinde zamanın başbakanı Süleyman Demirel, “Bunların karşısına hükümetin gücü çıkacaktır, yakalarına adaletin eli yapışacaktır” diyordu. Ancak, adalet yerini bulmadı, araştırma önergesi reddedildi.

Aradan 11 yıl geçtikten sonra bir başka vahşet yaşandı. 1978 yılında faşist güçler, Maraş’ı kan deryasına çevirdiler, yüzlerce Alevi’yi insanlık tarihinde zor görülür bir vahşetle katlettiler. Onbinlerce Alevi şehri terk etti, Alevi coğrafyaları insansızlaştırıldı, geride kalan malları mülkleri gasp edildi. Adalet yine tecelli etmedi ve Maraş vahşetini tezgâhlayanlar, yıllarca aynı sokağı, aynı avluyu paylaştıkları komşularını kesen faşist güçler adalet önüne çıkarılmadı.

MARAŞ VAHŞETİ 163 SATIRA SIĞAR MI?

Aslında biz nedenleri biliyoruz. Bu katliamların suç ortakları aynı zihniyeti tarihsel bir süreklilik içinde günümüze kadar getiren ırkçı-dinci zihniyettir. İktidarın, Maraş katliamının anılmasından korkmasının nedeni acaba kendi milletvekili Abdulkadir Aksu’nun, dönemin emniyet mensuplarından biri olması mıdır?

Bilindiği gibi Ecevit’in çekmecesinden çıkan bir bilgi notunda, MİT’in katliamda oynadığı role dikkat çekilmişti. Mademki hükümet bu ülkeye ileri demokrasiyi getirecek, o zaman MİT’i sorgulaması gerekmiyor mu?

Maraş katliamı, 12 Eylül darbesine giden sürecin dönüm noktalarından biridir. Mademki hükümet darbelerle yüzleşmeyi arzu ediyor, o zaman TBMM Darbeleri Araştırma Komisyonu’nda Maraş katliamını niye örtbas etmiştir? Komisyonun gözünde Türkiye tarihinin en büyük vahşetlerinden biri olan Maraş katliamı o kadar değersizdir ki, Maraş katliamı için özel bir başlık bile açılmaya ihtiyaç duyulmamış, katliam sadece ve sadece 163 satırla anlatılmıştır.

Soruyorum sizlere, Maraş vahşeti 163 satıra sığar mı? İnsan, bu komisyon raporunu demokrasi belgesi olarak nitelemekten utanır, sıkılır.

Acaba bu örtbasın altında dönemin ülkü ocakları yöneticilerinden olup da bugün AKP milletvekili olan Naci Bostancı ya da günümüzde demokrasi havarisi kesilen daha kirli geçmişinin hesabını vermeden Alevi çalıştaylarında Alevileri darbecilikle suçlayan Mümtazer Türköne gibi isimleri kurtarma kaygısı mı vardır?

Gerçeği niye gizlemeye çalışıyorsunuz? Maraş ve benzeri katliamların zihni altyapısını hazırlayan ve Alevileri ötekileştiren anlayışların, örnek aldığınızı söylediğiniz Ebusuud fetvalarıyla şekillendiğini dikkatlerimizden kaçıramazsınız. Maraş vahşetinin içinden Ebusuud’lar, İdrisi Bitlisi’ler çıkar.

MARAŞ KATLİAMI İÇİN MECLİS KOMİSYON KURMALI

Maraş’ın üzerine neden bir örtü çekiyorsunuz ve Alevilere yasaklı şehir haline getirmek istiyorsunuz? Madem ki, hedef ileri demokrasidir, o halde açın Maraş katliamı arşivini, sadece bu katliamları araştıracak meclis komisyonları kurun.

Bizler, kaç yıl geçerse geçsin, Maraş’ta kaybettiğimiz canlarımız için adalet arayacağız ve bu karanlığı aydınlatıncaya kadar çaba harcayacağız. Çünkü, bu ülkeye demokrasi, özgürlükler, insan hak ve özgürlükleri gelecekse bunun yolunun Maraş’tan, Sivas’tan geçtiğine inanıyoruz.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × four =

More in Alevilik

To Top