Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Başbakan’ın “Hayırlı Olsun” Sözüne AİHM Yolu Açıldı

Alevilik

Başbakan’ın “Hayırlı Olsun” Sözüne AİHM Yolu Açıldı

13 Mart 2012 tarihli duruşmada, Sivas katliamı davasında 7 firarinin aranması kaldırılarak, davanın zaman aşımına uğramasından sonra Başbakanın ‘ hayırlı olsun’  sözü nedeniyle açılan dava AİHM’e götürülecek.


Dersimnews.com – Sivas Katliamı davasının “zamanaşımı”ndan düşmesiyle ilgili olarak “hayırlı olsun” diyen Başbakan Tayyip Erdoğan’a açılan dava iç hukuk yolları tükendiği için AİHM’e taşındı.

Başbakan Erdoğan’ın “hayırlı olsun” sözüyle yargı sürecine müdahale ettiğini söylenen Madımak Müze Derneği  Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunarak dava açtı.  Aileler adına dava açana  Av. Hüseyin Karababa,  iç hukuk yolları tükendiği için yarın (17 Ocak) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracak.

 Konuyla ilgili Madımak Müze Derneği Başkanı Av. Hüseyin Karababa’nın yaptığı açıklama şöyle:

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’da yaşatılan toplu katliamda 35 can yakılarak katledilmiş, üzerinden geçen yirmi yıla rağmen, yangın toplumun belleğinde silinmek yerine daha da alevlenerek devam etmiştir.

13 Mart 2013 tarihinde katliamda aranan 7 firarinin aranması kaldırılarak dava zaman aşımına sokulmuştur. Aynı gün Başbakan verdiği demeçte ‘Hayırlı olsun’ cümlesini kullanarak katliamcılara taraf olmuş, onları cesaretlendirmiş ve Yargıtay’a gidecek olan davaya müdahale etmiştir. Yangında öldürülenlere karşı nefret suçu işlemiş, başbakan olarak tarafsızlık ilkesini çiğnemiştir.

Biz aileleri olarak 12 Nisan 2012 tarihinde Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunarak dava açtık.  Davamız aileler adına Hüseyin Karababa tarafından açılmış olup, dava iç hukuk yollarını tamamlamıştır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine gitmeye hak kazanmıştır.   17 Ocak 2013 (Perşembe) tarihinde saat 11.00’de İzmir Adliyesi önünde bir basın açıklaması yapılarak dava AİHM’e gönderilecektir. Bu etkinliğe katılmanızı talep ediyoruz.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

seventeen + 10 =

More in Alevilik

To Top