Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevilik Dersleri Veren İngiliz Öğretmene Ödül

Alevilik

Alevilik Dersleri Veren İngiliz Öğretmene Ödül

Türkiye’de yok sayılan ”Alevilik” İngiltere Parlamenterleri tarafından ödüle layık görüldü.

Dersimnews.com/Londra – Aleviliği İngiltere eğitim sistemi içinde, tüm diğer inançlar gibi temel bilgi olarak verilsin diye ”inanç dersleri” arasına aldırmak için İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi ile birlikte çalışma yürüten Dr. Celia Jenkins ve İAKM ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil hizmetleri karşılığı olarak toplumsal başarı ödülü aldılar.

ingiltere-odul-toreni

Alevilik için Türkiye de mücadele veren Hüseyin Aygün‘de ödül törenine katıldı. Westminster Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanlığı yapan Dr Celia Jenkins ve Başkan İsrafil Erbil ödüllerini çok sayıda parlamenterin olduğu gurupta İngiltere Sağlık Bakanı Jeremy Hunt’dan aldı. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı törende çok sayıda İngiliz milletvekilleri ve Türkiye parlementerleri Binnaz Toprak, Aykan Erdemir, Hüseyin Aygün, Galip Ensarioğlu, Dengir Mir Mehmet Fırat, gazeteci ve yazarlar Cengiz Çandar, Ali Bayramoğlu gibi isimler vardı. Türkiye de yok sayılan Aleviliğin Türkiye milletvekilleri şahitliğinde mükafatlandırılması Türkiye ye ders niteliğinde bir görüntü oluşturdu.

celia-jenkins
Dr. Celia Jenkins ve Hüseyin Aygün YOL TV’ye konuştu…

Ödül töreniyle ilgili konuşan İAKM ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil “Buradan da anlıyoruzki, güneş balçıkla sıvanmaz ve Alevilik Türkiye de yasaklanmakla bitirilemez.” dedi.

 Haber ve fotoğraflar: Süleyman Topal

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine + four =

More in Alevilik

To Top