Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Çorum Katliamı Unutulmadı!

Alevilik

Çorum Katliamı Unutulmadı!

27 Mayıs – 10 Temmuz tarihleri arasında Çorum’da meydana gelen, 57 kişinin hayatını kaybettiği, 100’lerce kişinin yaralandığı katliamın 33. yılında Çorum’da anma töreni yapıldı. 

Çorum'daki anmaya binlerce kişi katıldı.

Çorum’daki anmaya binlerce kişi katıldı.

Dersimnews.com – 1980 yılında Çorum’da Alevilere yönelik gerçekleştirilen katliamın 33. yılında kentte anma töreni yapıldı.

Çorum’da 1980 yılında Alevilere yönelik gerçekleştirilen ve 57 kişinin ölümüyle sonuçlanan  Çorum Katliamında hayatını kaybedenler için anma yürüyüşü düzenlendi.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Çorum Şubesi ile Çorum Alevi Kültür Merkezi tarafından düzenlenen program kapsamında Bahabey Caddesi’ndeki eski pazar yerinde toplanan çok sayıda kişi, Gazi Caddesi’ni takip ederek Hürriyet Meydanı’na yürüdü.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, Alevi Bektaşi Federasyonu, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Merkezi, Pir Sultan Abdal Derneği, KESK, CHP İl Başkanı Cengiz Atlas, Merkez İlçe Başkanı Saim Topgül ve yönetim kurulu üyeleri, Halkların Demokratik Kongresi Çorum Meclisi, EMEP, ÖDP, TKP ve köy derneklerinin katılımı ile düzenlenen yürüyüşe binlerce yurttaş katıldı.

“Yaşasın halkların kardeşliği”, “İnadına özgürlük”, “Çorum’u unutma unutturma”, “Gün gelecek devran dönecek, katiller halka hesap verecek” sloganlarını attı.

Anma eyleminde 33 yıl önce hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşu yapıldı.

KATLİAMIN FAİLLERİ HALA YARGILANMADI

Anma töreninde katılımcılar adına açıklama yapan Alevi Kültür Merkezi Başkanı Nurettin Aksoy, 1980 yılındaki askeri müdahale öncesinde Çorum’daki katliamda hayatını kaybeden 57 vatandaşı anmak için bir araya geldiklerini söyledi.

Katliamın faillerinin halen yargılanmadığını söyleyenAksoy, şöyle konuştu:

“Katliamlarla yüzleşilmeden yenileri engellenemez. Kahramanmaraş’ta, Sivas’ta ve Çorum’da yaşananların hafızalardan silinmemesi ve tekrarlanmaması, insanlık onuru açısından önemlidir. Mahkemede bazı kişiler cezalandırılmış ancak Çorumkatliamı tam olarak aydınlatılmamıştır. Dosyalar yeniden açılmalı, failler yeniden yargılanmalıdır. Tüm bu yaşananlara rağmen Aleviler eşit yurttaşlık talebinden, inançlarından ve bildikleri gibi yaşamaktan asla vazgeçmeyecektir.”

BİZİM KÂBEMİZ İNSANDIR

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez de Çorum’da yaşanan katliamı  kınamak için 33 yıl sonra bir araya geldiklerini belirterek, “Biz Aleviler ve Alevilerin dostları sadece yaşadığımız katliamlardan dolayı değil dünyada yaşanan tüm acılara hep karşı çıkmışızdır. Bu nedenle pirimizin dediği gibi, kabemiz insandır” dedi.

Olaylarda babasını kaybeden Naime Nayman ise anma törenine katılanlara teşekkür ederek, “Bugün acımızı paylaşmak için buraya gelen tüm yurttaşlara, tüm yürekli insanlara teşekkür ediyorum. Ben her köşede babamı görüyorum. Eğer babam bedenen yaşasaydı topluma çok güzellikler katacaktı” dedi.

Etkinlikte Avrupa’dan gelen bazı derneklerin temsilcileri de konuşma yaptı. Etkinliğe katılanlar, konuşmaların ardından olaysız dağıldı.

Yürüyüşe Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki sivil toplum örgütlerin temsilcileri ileAlmanya, İngiltere, Fransa, İsveç, İsviçre, İskoçya ve Avusturya’daki Alevi-Bektaşi derneklerinin temsilcileri katıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve − five =

More in Alevilik

To Top