Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Milletvekillerinin Çoğu ‘Biyolojik Alevi’

Alevilik

Alevi Milletvekillerinin Çoğu ‘Biyolojik Alevi’

Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, Kayseri’nin Sarız İlçesi Çağşak Köyü’ndeki Cemevi açılışında Alevi milletvekillerinin büyük bölümünün ‘Biyolojik Alevi’ olduğunu söyledi.

 

Dersimnews.com – Aygün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ‘ın, Gezi Parkı eylemlerini ardından, daha önce rafa kaldırdığı ‘Alevilik açılımını’ yeniden ülke gündemine taşıdığını bildirerek, “Gezi’nin içine Aleviler öyle bir katıldı ki, Tayyip Erdoğan’ın feleği şaştı. Sonra, Alevi dosyasını yeniden açtı” dedi.

CAMİ-CEMEVİ PROJESİ KABUL EDİLEMEZ!

CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün ile Durdu Özbolat, Kayseri’nin Sarız İlçesi’ne bağlı Çağşak Köyü’nde İngiltere ve Almanya’daki Alevilerin destekleri ile yapımı tamamlanan Çağşak Köyü Kültür ve Cemevi‘nin açılışına katıldı. Cemevi açılışını köyün yaşlıları yaparken, etkinlikler kapsamında düzenlenen ‘Demokrasi ve Barış’ konulu panele gelenlere seslenen CHP Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün, Fethullah Gülen cemaatinin desteği ile Cem Vakfı Genel Başkanı İzzettin Doğan‘ın ‘Cami-cemevi’ projesini uygulamaya geçirmeye çalıştığını savunarak, bu duruma tepki gösterdi. Cami-cemevi projesiyle camilerin asıl ibadethane, cemevinin ise camilere bağlı bir renk olarak gösterilmeye çalışıldığını dile getiren Aygün, şöyle dedi:

huseyin_aygun

Hüseyin Aygün

“Mutlaka kardeşlik olmalıdır. Ama mevcut statüko; cemevlerini, camilere ekleyerek asimile etmeye çalışıyor. Yarın bu proje hayata geçirildiğinde Aleviler’e, ‘Gelin, farkımız yok camide ibadet edin’ denilecektir. Bu baskının yapılacağı açıktır. Bütün Aleviler bu projeyi reddetmelidir.

“ERDOĞAN’IN FELEĞİ ŞAŞTI”

Aleviler’in hiçbir siyasi hareketin gölgesine girmemesi gerektiğini ifade eden Aygün, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, son Gezi Parkı eylemlerinin ardından tozlu raflara kaldırdığı ‘Alevilik açılımını’ yeniden ülke gündemine taşıdığını anlatırken, şunları söyledi: “Çünkü Gezi’nin içine Aleviler öyle bir katıldı ki, Tayyip Erdoğan’ın feleği şaştı. Sonra Alevi dosyasını yeniden açtı. Gezi olaylarında ölen, yaralanan, sakatlananlar, gözaltına alınanların önemli bölümü Aleviydi. Ama, bu bir Alevi isyanı olarak algılanmamalıdır. Böyle algılarsak Gezi’nin ruhuna da ters laf etmiş oluruz. Ama en önde yer alan ve 19 yaşındaki çocuklarını vahşice bir cinayete kurban veren Alevi topluluğu var.”
Paneldeki konuşmasında sorulan bir soru üzerine çeşitli siyasi partilerde bulunan bazı Alevi milletvekillerine ‘Biyolojik Alevi’ benzetmesi de yapan Aygün, “Bunu üzülerek söylüyorum ama çoğu ‘Biyolojik Alevidir.’ Sadece Alevi bir anne ve babadan doğmuşlardır, Alevilik bilinci ölüdür. Ama ben yüzde 90’ı Alevi olan bir ilin milletvekiliyim. Bu nedenle Alevi hassasiyetlerini dile getirmek görevim” dedi.

“ERDOĞAN YAPIYORSA, KILIÇDAROĞLU DA YAPMALIDIR”

Aygün, panelde kendisine yöneltilen, “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıdaroğlu, neden Alevi kimliğini ön plana çıkarmıyor?” sorusuna şu karşılığı verdi:

“Ben etnik ya da sadece inanç kimliğiyle siyaset yapılmasına karşıyım, ancak Recep Tayyip Erdoğan gibi faşist bir diktatör, imam hatiplerle yatıp, imam hatiplerle kalkıyorsa, ‘En iyi nesil imam hatiplerdir, dindar, kindar nesil kuracağım’ diyorsa, Kılıçdaroğlu da, Hacı Bektaş’la övünmelidir. Bunu muhakkak söylemelidir. Yani Erdoğan yapıyorsa, Kılıçdaroğlu da yapmalıdır.”

“SURİYE’DE ‘ALEVİLERİ, KÜRTLERİ ÖLDÜRMEK HELALDİR’ ANONSLARI YAPILIYOR”

Konuşmasında Suriye’nin Halep şehri yakınlarında bulunan Tel Aran ve Tel Hasıl köylerinde Alevi ve Kürt sivillerin öldürüldüğünü ve El Nusra cephesinin cami megafonlarından, “Aleviler’i, Kürtler’i öldürmek ve bunun yanı sıra çocukları, kadınları size helaldir” diye insanlık dışı anonslar yapıldığını iddia eden Aygün, şöyle konuştu:
“Osmanlı’dan 500 yıl sonra değişen bir şey yok. Karşımızda yine barbar, çocuk öldüren, kalp söküp yiyen birileri var. Ama her şeye rağmen Aleviler, kimseye el açmadan ibadetlerini yapmaya devam edecekler ve barıştan yana olacaklardır. Biz hep birlikte kan dökülmesini önlemeliyiz. Savaş ve şiddet asla çözüm değil. Barışa herkes yani toplumun tüm tarafları destek olmalıdır.”

“EN DEMOKRAT VE ÖZGÜR İNANÇ ALEVİLİKTİR”

Panelde konuşan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat ise Aleviliğin dünyadaki en demokrat, en özgür ve kardeşliğin ön planda tutulduğu bir inanç biçimi olduğunu dile getirerek, “Ben inanıyorum ki, Alevilik gerçek manasıyla anlatılırsa, diğer insanlar da ‘keşke ben de Alevi olabilsem’ diyeceklerdir. Çünkü Alevilik insan merkezli bir yaklaşımdır” diye konuştu.

AK Parti iktidarının olaylara mezhepsel bakış açısı ile baktığını ve bunun yanlış olduğunu ifade eden Özbolat, şunları söyledi: ” AKP iktidarı, yakınımızdaki ülkelere mezhepsel bakmaya başladı. Akıl almaz biçimde katliamlara neden olacak bir silahlanmayı gerçekleştirdi ve hedef olarak ortaya koydu. Bu nedenle bu iktidarın açılımlarının bir sonuç getireceğine inanmıyorum. Kendileri de inanmıyor. Susturmak için adı açılım olan işler yapıyorlar.”

(DHA)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. ALEVIST KIZILBASOGLU

  05/08/2013 at 22:46

  Halkimiz bin yildir cenaze kaldiran halkiz bu ne kader!
  Dersim dahil Kizilbas tarihi yeniden yazilmali.Kürt Alevisi,Türk Alevisi diye yazan cizen öten siyasal sahtekarliklarin dilenizmin yalvarislarini bosa cikarilmak icin azimli mücadele etmek var olma hakkimizi kullanmak taviz vermeden gelecek aydinlik umutlarimiza Bayrak tutmaliyiz.

  Biz Aleviler bir millet olarak ayri bir halk olarak cogunluklara karsi azinlik olarak hösgörüyü kendimize görev ve kararlilik prensipi asla yapmamaliyiz. Bizi tanimayan hic bir halki hic bir idolojiyi hic bir siyasi örgütü desteklememeliyiz. Dayanisma göstermemeliyiz bizi en azami ölcüde tahamül edemiyen Palavra meydani devrimcileri sifatlarindan Ulusal sovenist millimizimlerin her türlü rengine ve donuna giren sosyosizim güclere ne sir vermeliyiz nede omuz verip el tutmaliyiz.

  Amacimiz Alevi halkinin özgür örgütlü gücü olmali ne Mezhep ne tarikat ne Araplara sahitlik nede Zülfikarin Kalkaniymis gibi Kamberiymis gibi Arap Asiretlerinin Cöl savaslarinin tarihi Efsanelerinin izinde yobazizmin serri senaryolarina kurbanlik kuzu olmamaliyiz.Kimseye sadece kizilbas etnisideden olan Ulu ozanlarimizin felsefesini kültürünü inkar edin demeyiz.kimseye gercekten Ocakzade inanctan gelen gelenek geregi kutsanilmis Evliyalarina saygi duymadigimizida söylemeyiz.Raa-haq inanc tarihin yazdigi ve kerametlendirdigi gibi yola gönül vermislige karsi degiliz.Onun bunun Piri benim Pirim degil ilkesi Hizir itikattidir.Sercesmeye sayginlik Celebi olmanin hakikat inancidir. Paracilik kulluk postu Kizilbas ruhisekillenmeye yakismiyacaginin inancindayim.Dede Baba Projesi Osmanlinin oyun projesiydi. Pir ile Mursitte Arapta ve Kuranda olmiyan soya dayanan Bave Kures ile Mansurun tutugu ele ele verme Nisangesiydi neslinden olana ölene kadar bir hak tek cesit sir sözüydü. Bizi Kizilbas halki (Aleviler) topyekün din mezhep alan tutan satan bize topyekün her etnisideye bölen calan cirpan bizi her türden kültüre sunan itekliyen bizim ruhisekillenmemize komplo trans-ruhla revize etmeye soyunan silahlanan kalem kiran göz yuman her kes inkarcidir. Islami Alevi halk inanclarina referans almak isteyen Esnaf,Kirve,Hemseri,Asiret Aleviciligine dikkat.Kendini inkar edip Avrupa da Islam ici yeni mezhep örgütlenmelerinden tutun Kizilbaslari Türk Alevisi ,Kürt Alevisi kiliflarina sokmak isteyen siyaset kirleten bütün sahtekar inkarci ihanetci ilhakci bilinc bulandirmacilari artik tanimamiz gerekir.Avrupada Hiristian Mursitlerin kuyruguna takilan tarif ve taklit kullananlar nereli olduklarini kimler adina konusturulduklarini unutmus durumda.Kimlik arayisinda degil dinler arasi arayis hastaligi ile kiliseden kiliseye camiden camiye kosanlar var konsolosluklara cicek tasiyanlar var.Diaspora dinin inanc ticareti yapiyor durumunda Emperyalist Devlet temsilcilerinin önünde hazirolda. Ali yi Ökere Apoyu Bülbüle.Hüseyini Selattine Hz.Caferi Izzettin Dogana Mehdi yi Fermani Altuna,geri kalanlarin bir kacini siyaset yazan E.Yildirim ile N.Saraca hediye ediyoruz. Sahip cikmamiz gereken öz gücümüze ,Ruhisekillenme durusumuza yakisir sekilde konusabildigimiz tüm dillere,kültürel geleneklere,mülki topraklarimiz Ana-Baba vatani Jaru -Dijar Kizilbas mezarligi Anadoluya sahip cikmazsak tarihsel mirasimizin anlam kazanmaz. Dersim,Kocgiri,Maras soykirimi Corum,Malatya,Madimak,Gazi katliamlari,zindanlar,Daragaclari,kursunlar faili mechul Kizilbaslar zulüm kann ihanet inkar ilhak bize cok sey ögretmesi gerekirken neden ögrenemiyoruz…
  Alevi halki Aleviligi örgütlemek icin degil Alevileri örgütlemek ve kesinlikle sadace ve sadece kendi öz gücüne güvenerek örgütlenmelidir.Dersimi ne Kürdistan nede Türkistan cografyasidir.Millet olarak variz taninmiyoruz,Birden fazla Kizilbas halk inanclarimiz var taninmiyor,Birden fazla dil konusabilirken yasakliyiz.Kültürümüz yasadisi ilan edilmis.Cografyamiz memleketimiz isgal edilmis.ilhakci fasistlerin cirit attigi yikimin atese vermenin yagmanin alani olmus.Uluslararasi tüm halklara gecen yasal cercevenin biz disindayiz.Azinlik hakkimizi var olma hakkimizi kullanamiyan halkiz.Hangi Anayasa, Babayasa varsa bizim disinda olmamizi isteyenlerin siyasi oyunlarina uydu olmadan kurtulamadik.Gücümüzü kendimize yük yapmiyalim.Anadoluda tarihin yazdigi miras 1000 yildir cenaze kaldiriyoruz kizilbas kizilbasi tutmali Alevi felsefesi kültürü örgütlenmemize yol göstermeli izimlerin dizimlerimlerin bize faydasi yok hakikat sudur ki Devrimde biziz insanda biz.Haklida biziz hakikatcida ve daha ne kadar sürecek ve biz anlamaliyiz bizden baska biz yok…

  DESIMI ALEVIST KIZILBASOGLU

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

13 − five =

More in Alevilik

To Top