Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dedelere Maaşa ‘Tekke’ Koşulu

Alevilik

Dedelere Maaşa ‘Tekke’ Koşulu

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Alevi dedelerine bu adla maaş bağlanabilmesi için Tekke ve Zaviyeler Yasası’nın tartışılması gerektiğini söyledi.
Dersimnews.com – Alevilerin yasal haklarını vermemek için her türlü kurnazlığı yapan AKP iktidarı, adım atmak yerine sürekli yeni engeller çıkarmaya devam ediyor.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, önceki gün bir televizyon kanalında Alevi açılımına ilişkin soruları yanıtladı.

AKP’NİN “TEKKE” KURNAZLIĞI

Dedelere maaşkonusunda anayasaylakorumaya alınan Tekke ve Zaviyeler Yasası’na dikkat çeken Bozdağ, şöylekonuştu:  “Bu kanun üzerindeki tartışmayı Türkiye’nin sağlıkla birşekilde yapması lazım. Bu kanun burada dururken, maaş gene de verilebilir. Önerilen şey, dedenin başka bir isim altında nitelendirilerek bir imkân sağlanması yönündeki esasında Aleviliğin özüne bir müdahale gibi geliyor bana. Dedenin adını değiştirmeden versek kötü mü olur, iyi olur. Şu anda yasaklanan ne kadar tarikat varsa hepsi faaliyette. Türbeler yasak diyor, açık olmayan türbe var mı?”

‘Yavuz Selim Değişmez Diye Dural yok’

Sabiha Gökçen Havalimanı ile 3. köprünün Yavuz Selim olarak belirlenen adının değiştirilmesi gerektiğine ilişkin değerlendirmelerin anımsatılması üzerine Bozdağ sözlerini şöyle sürdürdü: Yavuz Sultan Selim ismini oraya verirken hiç kimse bu ‘Yavuz Sultan Selim devri iktidarında Alevi kardeşlerimize şunu yapmıştır, böyle etmiştir’düşüncesiyle o ismi kimse vermedi. İsimler değişmez diye bir kural yok.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three − 2 =

More in Alevilik

To Top