Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

‘Cami-Cemevi’ Projesi Alevileri Bitirme Projesidir

Alevilik

‘Cami-Cemevi’ Projesi Alevileri Bitirme Projesidir

İngiltere Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Başkanı İsrafil Erbil yazılı bir açıklama yaparak, “İzzettin Doğan ve Fethullah Gülen’in Cami ve Cemevi projesi Alevileri bitirme projesidir” dedi.  
Dersimnews.com – İzzettin Doğan’ın yaptığı bir açıklamaya göre 8 Eylül 2013 tarihinde Ankara’da 12 dönümlük bir arsa üzerine Cami ve Cemevi projesinin temelinin atılacağını aktaran Erbil açıklamasında şunları söyledi:

“Projenin Gülen ve kendisine ait olduğunu söyleyen Doğan ‘teklif Hoca efendiden geldi bende kabul ettim masraflarıda hoca efendinin karşılayacağını açıkladı.

Bu proje şu an AKP’nin, Aleviliği bir kültür kapsamında ama inanç olarakta caminin gölgesinde bırakmak isteyen pilanın bir parçası olarak yürürlüğe konulmaktadır”

Erbil, “Dedelere maaş verme olarak düzenlenen planın ‘ama hangi dedeye maaş’ sorusuna cevap bulma projesidir. İzzettin Doğan ve Fettullah Gülen’in camisinde pardon ‘Cemevi’nde’ görev yapan Dede’ye maaş projedir. Cemevlerini ibadethane olarak değil kamu yararına kullanılan kültür merkezi vakfıdır projesinin bir parçasıdır. Yani Alevilerin cemevlerimiz ibadethanedir mücadelesini yok etme planıdır” dedi.

“Yıllardır Sünnilik anlayışı ve öğretisiyle Aleviliği tarif eden İzzettin Doğan bugüne kadar yapamadığı Aleviliği Sünnileştirme görevini bugün Cami ile Cemevini aynı avluda buluşturarak yapmak istiyor” diyen Erbil, “İnançlar insanların kutsallarıdır ve özeldir. Başka inançlar tarafından uygulaması ya da tarifine müdahale edilmemelidir. İnsan hak ve özgürlükleri bunu gerektirir. Kilise ya da havra gibi hiçbir din için bu ‘iyiliği’ yapmayan Fethullah Gülen Cemevi için neden yapıyor acaba? Bu olay bize kedi ile fare hikayesini hatırlatıyor. Kedinin fareye şu delikten çık bu deliğe gir sana bir kalıp peynir dediğinde fare bile bunun bir tuzak olduğunu anlamış fakat bir ‘profesörün’ bunu bilmiyor olması masum olamaz.” Dedi.

Cemevi geleneğiyle Cami geleneğinin hiçbir ortak noktasının bulunmadığına dikkat çeken Erbil şunları söyledi: “Planlanan şeyin tam anlamıyla Aleviliği değiştirme dönüştürme olduğunu bilmemek aptallıktır.

Örneğin Cemevi’nde yapılan tüm etkinliklerde saz ve semah olacaktır. Fakat Cami cemaatine karşı ayıp olur düşüncesiyle ilk saz ve semah kaldırılacaktır. Sonra sadece erkeklerden oluşan cami cemaati nedeniyle Alevi kadınları söz konusu ‘cemevi’ne ya gelemeyecek ya da ancak başörtülü gelecektir ve sonuç olarak sazsız, semahsız ve kadınsız bir cemevi yaratılacaktır”

Erbil, “Bir adım sonrası zaten kuran-ı kerim ve Arapçadan ibaret bayram cemleri ve diğer namazlı cemler uygulanacaktır. Bu uygulama yüzyıllardır bitirilemeyen Aleviliği Erbakan’ın söylediği gibi kansız olarak bitirecek ve ozanlarımızın kemikleri, vicdanları ve ruhları sızlayacaktır.

Nesimi ‘rızkımı veren hüdadır, yeryüzünün halifesi hünkara minnet eylemem’ demişti ama bugünün hınzır paşaları utanmadan Aleviliği birkaç arsa ya da lokmaya pazarlıyorlar” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × 5 =

More in Alevilik

To Top