Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

“Cami-Cemevi” Projesine Tepki İstifası

Alevilik

“Cami-Cemevi” Projesine Tepki İstifası

Cem Vakfı Ankara Şubesi Gençlik Kolları, Gülen Cemaatiyle “cami-cemevi” projesi yapan Cem Vakfı Başkanı İzzettin Doğan’a tepki göstererek toplu şekilde istifa ettiler.

 

Ekim 2009’dan bu yana Cem Vakfı Ankara Şubesi çatısı altında Gençlik Kolları olarak Alevi inanç öğretisinin, felsefi ve toplumsal değerlerinin genç kuşaklara aktarılması; gençlerin maddi manevi sıkıntılarına kendimizce bir çözüm getirilmesi, bu alanda dinamik ve disiplinli bir organizasyonda bulunulması gayretiyle bir yığın etkinlik gerçekleştirdik. Bunların içerisinde yer teşkil eden sayısız toplantılar, söyleşiler, sohbetler, eğitimler, paneller, geziler, geleneksel müzik konserleri, bildiriler, semah kursları, bağlama kursları gibi faaliyetler gençlerin emeğiyle ve özverisiyle bir araya getirildi, sistemli bir hale büründürüldü. Üniversite öğrencilerine tahsis edilen burslarla da gençliğin maddi problemlerine elimizden geldiğince kaynak yaratmaya ve yardımlaşma ruhunu etkin kılmaya çalıştık. Cem Vakfı’nın elliden fazla şubesinin içerisinde en aktif ve en başarılı gençlik yapılanmalarından biri olmayı başardık. Bunların hepsini “Yol”a ve insanlığa hizmet bilinciyle üşenmeden ve yılmadan gerçekleştirmeye gayret ettik. Cem Vakfı Ankara Şubesi yönetimi de mümkün olduğunca bu süreçte el uzattı, fırsat yarattı. Dolayısıyla onlara özellikle mevcut Şube başkanı Şahin Akıncı’ya, daha önceki yönetim ve yöneticilere teşekkür etmek bizim borcumuzdur. Şube’de hizmet edenlerle hiçbir sorunumuz bulunmamaktadır, bilakis Şube Başkanı’na, Yönetimine, dedelerimize ve çalışanlarına büyük saygı duymaktayız.

Yaklaşık bir haftadır yaşadıklarımızı, yaşananları, yapılan açıklamaları ve bize gelen mesajları dikkatle inceledik. Kamuoyundan sabır bekledik çünkü bu süreçte doğruları yanlışları akli biçimde soğukkanlılıkla değerlendirip aramızda istişareler ettik. Gidişatımızı öngörmek üzere bir yol haritası çizmeye çalıştık da denilebilir. Yalnızca ve yalnızca doğruyu icra etmek adına birkaç gün gibi bir süre içerisinde gerçekçi bir açıklama yapma ve kesin karar alma sürecini tamamladık. Bu gençlik son derece onurludur ve “Yol”un tüm değerlerine de içtenlikle bağlıdır, öncelikle bunun bilinmesini isteriz. Bu kamuoyu açıklaması da duygu, düşünce ve nihayetinde alınmış kararımızı bildirmektedir.

Burs amaçlı düzenlenen, Tolga Sağ&Gani Pekşen’in katılması planlanan 3.Gençlik Konseri’nin iptalinin sebebi, son zamanlarda cereyan eden olayların, özellikle de “cami-cemevi-aşevi” projesinin bizlere getirdiği, gençliğin ve birçok organın iradesi dışında alınmış bir inşaat kararıdır . Sanatçı dostlarımızın katılmama kararını saygıyla karşılıyoruz. Bu hadise ile birlikte yaşanan durumdan birinci derece etkilenmiş bulunmaktayız. Sanatçı dostlarımız Tolga Sağ ve Gani Pekşen’den de bu iptal sebebinin gençliğin zaafı olmadığını ifade etmelerini bekliyoruz.

Söz edilen proje ile ilgili görüşümüz ise gayet açıktır. Asıl kutsiyet bütün kainatta olmakla birlikte kilise, sinagog, cami, cemevi vb. bütün ibadethaneler bizim gözümüzde saygı duyulması; hassas yaklaşılması gereken mekanlardır. Burada halkın tepkisine yol açan ayrıntının, projenin fikir sahibinin Alevilerin neredeyse hiçbir alanda aynı fikri paylaşmadığı uluslararası bir grup oluşudur. Biz gençlik olarak bu projenin hiçbir tarafında olmadık, tepkimizi de kurum içerisinde belirttik. Halk da bu doğrultuda refleks verdi. Gösterilen tepki kanaatimizce haklıdır, biz de bu proje sahipleriyle aynı sofraya dahi oturmak istemeyiz.

Yukarıda değindiğimiz sebeplerden ötürü yıllarca severek çalıştığımız, emek verdiğimiz, çokça mesai harcadığımız Cem Vakfı’nda çalışma olanağımız kalmamıştır. Biz gençler olarak son zamanlarda gelişen bu olayların özellikle de cami-aşevi-cem evi projesinin akılcı olmadığını düşünüyoruz. Bu şartlar altında da bizden beklenen ve yapmamız gereken tek şey görevi bırakmaktır. Biz de bugün tepkimizi saygı çerçevesinde ifade etmek ve istifamızı duyurmak üzere bu yazıyı kaleme almış bulunuyoruz. İstifa kararımızı, Cem Vakfı Ankara Şubesi Gençlik Kolları yönetimi olarak fikir birliğiyle aldığımızı ifade ederiz. 7 Eylül 2013 Cumartesi günü resmi olarak istifamızı Ankara Şube yönetimine iletmiş olduğumuzu duyurur ve Cem Vakfı Ankara Şubesindeki çok sevdiğimiz dostlardan ve kamuoyundan hoşgörü ve anlayış bekleriz. Bundan sonra da ekip olarak dağılmayıp Çağdaş Alevi Gençlik ve Eğitim Platformu (ÇAGEP) ismini verdiğimiz bağımsız bir gençlik platformu içerisinde eğitim faaliyetlerinde bulunmaya ve mücadele etmeye devam edeceğimizi ilan ederiz.
Saygılarımızla…

CEM VAKFI ANKARA ŞUBESİ GENÇLİK KOLLARI

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 + 18 =

More in Alevilik

To Top