Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevilere Bölmek İsteyenlere Karşı Medet Ya Turna!

Alevilik

Alevilere Bölmek İsteyenlere Karşı Medet Ya Turna!

Bir yandan devlet bir yandan şer odakları Alevileri bölmek parçalamak için sinsi planlar yapıyor. Alevileri bölüp parçalamak isteyenlere inat bugün hepimiz bir Turna olmalıyız. 

Dersimnews.com Alevilerin “TÜRK, KÜRT, ARAP” gibi yapay isimlerle ayrıştırılmaya çalışıldığı bir dönemde, Balıkesir’den Dersim’e Alevilerin ortak sembolü Turna kuşu ile ilgili çok anlamlı bir belgesel çalışması…

Doğa Derneği’nin yapmış olduğu araştırmaya göre 2008 yılında varlığı keşfedilen Anadolu dağ turnası için sadece üreyen 12 çift ve 19 yavru kaydedilebildi.Araştırmada, en fazla turnaya ev sahipliği yaptığı için bu türün korunmasında en önemli bölgenin Sivas olduğu ortaya çıktı. Türle ilgili yapılan kültürel araştırmalar bunun bir tesadüf olmadığını gösteriyor. Alevi-Bektaşi kültürünün turnalar başta olmak üzere doğayı algılama ve yorumlama biçimleri bu bölgedeki turnaların hala yaşam sürmesini sağlıyor. Bir çok canlının yaşamını sürdürmesini sağlayan geleneksel kültürler ile zaten Anadolu’nun pek çok yerinde karşılaşıyoruz.

Turnalar ise başlı başına bir öneme sahip insan ile doğa arasında bir ayrım olmadığına dair.

Aşkın bir söylemi reddeden Alevi-Bektaşi geleneği, bu söylemin bütün öğelerini doğaya ve evrenin bütünlüğüne aktarıyor. Sürekli bir dönüşüm içerisinde olan evren bu dönüşüm ile birlikte çeşitleniyor. Kişi maddi ve ruhsal dünyayı ayırmadan her varlıkla kendini evrene katıyor, onunla özdeşleşiyor ve ona ait oluyor. Bu yüzden her varlığın kıyameti kendi kıyameti oluyor. Yine bu yüzden “medet” yani çare umarken beklentisi dışarıdan bir kurtarıcının gelmesi olmuyor. Medet diyen kişi, kendisine bir çağrı çıkarıyor.

Zaten doğa korumanın en önemli sorularından biri de bu değil mi? Kimi koruyoruz, kendimizi mi Turnayı mı?

Medet nerede? Bizde mi Turnada mı, yoksa tüm çeşitliliği ile varlıkların birliğinde mi?

 

turnalar

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + five =

More in Alevilik

To Top