Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Okul Müdürü Din Dersini Dinlemeyen Alevi Öğrenci Dövdü

Alevilik

Okul Müdürü Din Dersini Dinlemeyen Alevi Öğrenci Dövdü

Çorum’da 13 yaşındaki A.R.Ç., din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde konuştuğu iddiasıyla okul müdürü Şeref Bilal tarafından feci şekilde dövüldü.
Dersimnews.com
Çorum’da 13 yaşındaki Alevi öğrenci okul müdürü tarafından hastanelik edildi. 

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre; Çorum’da 13 yaşındaki A.R.Ç., din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde konuştuğu iddiasıyla okul müdürü Şeref Bilal tarafından feci şekilde dövüldü.

Kulağından kan gelen A.R.Ç. hastaneye kaldırıldı. Baba Tanju Ç., Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulundu. Kadıkırı Köyü İlköğretim Okulu’nda din kültür ve ahlak bilgisi dersi sırasında A.R.Ç. adlı öğrenci arkadaşı T.K. ile konuştu. Bu sırada Ayşe İmli adlı öğretmen dersleri dinlemedikleri için öğrencileri okul müdürü Şeref Bilal’a şikâyet etti.

Okul Müdürü Şeref Bilal, A.R.Ç’yi feci şekilde dövdü. Okuldan eve döndükten sonra yaşadıklarını ailesine anlatan küçük çocuk, kulağından kan gelmesi üzerine ailesi tarafından hastaneye götürüldü. Öğrenciye hastanede “darp sonrası kanama” raporu verildi. Baba Tanju Ç., cumhuriyet savcılığına başvurarak şikâyetçi oldu.

‘Alevi Olduğu için Dövüldü’

Baba Tanju Ç., “Biz Aleviyiz. Çocuğum din dersini dinlemediği için dövüldü.Sorumluların cezalandırılmasını istiyorum” dedi. Olayın duyulması üzerine Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, İnsan Hakları Derneği (İHD) Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Alevi Kültür Dernekleri Genel Sekreteri Ali Doğan, Çorum’a giderek incelemelerde bulundu. Türkdoğan, “Son yıllarda Aleviler üzerindeki baskılar artmıştır. Din dersini dinlemediği için bir Alevi çocuğu dövülmüştür. Bu bir insan hakları ihlalidir. Bu olayın takipçisi olacağız” diye konuştu. Geçmez ise, “Bu saldırılar bir devlet politikasıdır. Zorunlu din dersleri kaldırılmalı, Alevi çocuklarına yönelik bu asimilasyon politikası son bulmalıdır” dedi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 + 7 =

More in Alevilik

To Top