Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

MİT’in Tehdit Listesine Göre Alevilik Örgüt Sayıldı

Alevilik

MİT’in Tehdit Listesine Göre Alevilik Örgüt Sayıldı

Alevilik’in, MİT’in 2010 tarihli tehdit listesinde ‘örgüt’ kategorisine sokulduğunu belirten Selmanpakoğlu’dan dikkat çeken açıklamalar…

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Genel Başkanı Mustafa Selmanpakoğlu , Alevilik , MİT ‘in 2010 tarihli tehdit listesinde ‘örgüt’ kategorisine sokuldu.” dedi. Ayrıca, AKP  iktidarı döneminde Sünnileşmiş bir Alevilik inşa edilmeye çalışıldığını söyledi.

 

Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı yöneticileri, 1514 yılında Yavuz Sultan Selim ile Şah İsmail rekabeti olarak anlamlandırılan Osmanlı-Safevi savaşın 500. yıldönümünü ‘Şah Hatayi Yılı’ ilan etmeleri sebebiyle Ankara’da basın toplantısı yaptı. Vakıf Genel Başkanı Mustafa Selmanpakoğlu yaptığı açıklamada, Osmanlı-Safevi savaşı üzerinden 500 yıl geçmesine rağmen Alevilerle ilgili değişen bir durumun olmadığına işaret etti.

 

“AKP DÖNEMİNDE, ALEVİLER VE ALEVİLİK ÜZERİNDEKİ TEHDİT ARTTI”

Geçmişte şeyhülislam fetvaları, padişah fermanlarıyla Alevilerin yok edilmeye çalışıldığını söyleyen Selmanpakoğlu, “2002 yılında iktidar olan AK P’nin 12 yıllık dönemi değerlendirdiğimizde Aleviler ve Alevilik üzerindeki tehdit arttı. Ayrımcı uygulamalar ağırlaştı. Ötekileştirici nefret söyleminin sıradanlaştığını görüyoruz.”

 

“Alevilere ve Aleviliğe karşı saldırgan politika ve söylemler öyle bir kerteye geldi ki” diyen Selmanpakoğlu, kamuoyuna yansıdığı gibi hükümet tarafından Alevilik’in, MİT’in 2010 tarihli tehdit listesinde ‘örgüt’ kategorisine sokulduğuna dikkat çekti. Selmanpakoğlu, “Bu durum, hayatın her alanında Alevilere yönelik çok açık bir tasfiye ve dışlamayı beraberinde getiriyor.” açıklamasını yaptı.
 
CİHAN
Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =

More in Alevilik

To Top