Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevi Bektaşi Federasyonu, Başbakan’ın İftar Davetine Katılmayacak

Alevilik

Alevi Bektaşi Federasyonu, Başbakan’ın İftar Davetine Katılmayacak

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Başbakan ve cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın iftar davetine katılmayacaklarını açıkladı. 

abf-yonetimi
Dersimnews.com – Alevi Bektaşi Federasyon Gümüş, “Davete katılmayacağız, çünkü Gezi direnişi eylemlerinde öldürülen bütün Alevi gençlerin ölüm kararını veren ve ‘polise ben karar verdim’ diyen kişi, daveti yapan kişidir. 14 yaşındaki Berkin Elvan’ı terörist ilan ederek, annesini ve babasını yuhalattıran kişinin davetine katılmak, Ali İsmaillerin, Abdocanların, Ethemleri, Berkinlerin öldürülmelerine de onay vermek anlamına gelecektir.” dedi.

ABF Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Mülkiyeliler Birliği’nde Alevi dernekleri adına, başbakan ve cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın iftar davetine ilişkin basın açıklaması yaptı. Gümüş, “12 yıllık AKP dönemi, ayrımcılığın, eşitsizliğin, hukuksuzluğun arttığı, laiklik kırıntılarının bile yok edildiği, devletin tam anlamıyla bir AKP devleti olduğu, yalanın, rüşvetin ve yolsuzluğun neredeyse normalleştirildiği, siyasal İslamın her alanda öne çıktığı bir dönem oldu.” ifadesini kullandı.

Gümüş, çözüm istediklerini kaydederek, “Başbakan ve cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ise çözüm aramıyor, konu mankeni arıyor. Alevi Bektaşi Federasyonu konu mankeni olmayı, vitrin süsü olmayı reddediyor.” diye konuştu.

Basının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, ABF bileşenlerinden Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Müslüm Doğan, Alevi Kültür Dernekleri adına Sami Emiroğlu, Hüseyin Gazi Vakfı Bakanı Gülağ Öz, PSA 2 Temmuz Vakfı ve Serçeşme Cemevi adına Emel Sungur, Hacı Bekta Veli Derneği Başkanı Ali Rıza Yıldırım, ABF yöneticileri Necdet Saraç, Recai Aksu, Ali Yıldıırm, Hakverdi Çelik, Hıdır Çam, Haydar Şahin, Eyüp Tek, Fadime Türkyılmaz ve Alevi Dedesi Hüseyin Dedekargınoğlu katıldı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

6 + ten =

More in Alevilik

To Top