Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tunceli Cemevi’nden Alevilerin Katili Yavuz Selim’e Övgü!

Alevilik

Tunceli Cemevi’nden Alevilerin Katili Yavuz Selim’e Övgü!

Tunceli Cemevi tarafından Başbakan Ahmet Davutoğlu’na verilen talepler listesinde bir skandala imza atıldı. 40 bin Kızılbaş Aleviyi katleden katil Yavuz Sultan Selim’den övgüyle bahsedildi! 

 

Dersimnews.com/ÖZEL HABER –  AKP Hükümeti’yle kurduğu yakın ilişkilerle bilinen Tunceli Cemevi‘nde skandallar bitmiyor. 23 Kasım Pazar günü Tunceli Cemevi’ni ziyaret eden Başbakan Ahmet Davutoğlu‘na sunulan 12 maddelik talepler listesinde Alevi katili Yavuz Sultan Selim’den övgüyle bahsedildi.

 

basbakan-davutoglu-cemevini-ziyareti

Skandalın başrolünde yine Cemevi başkanı Ali Ekber Yurt ve Hayrettin dede(!) vardı.

Alevi erkanına aykırı işleriyle tepkiler çeken Ali Ekbet Yurt‘un başkanlığını yaptığı Tunceli Cemevi, bu kez 40 bin Alevinin katili Osmanlı padişahı Yavuz Sultan Selim’i övdü.

ALEVİLERİN KATİLİ YAVUZ’A ÖVGÜ

Sözde Alevilerin taleplerinin olduğu listede Hükümete yalakalık olsun diye eli kanlı katil Yavuz Sultan Selim için “önemli şahsiyet ” ifadesi kullanıldı. Alevilerin katili Yavuz,  Alevilerin Pir olarak kabul ettiği Şah  İsmail Hatayi ile eşdeğer gösterildi. 

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dersim’e yaptığı ziyarette Cemevi yönetimi tarafından Davutoğlu’na aktarılan 12 maddelik “eşit yurttaşlık” bildirgesindeki maddeleri şunlar:

1. Eşit yurttaşlık, ötekileştirmeye son verilmesi.

2. Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması ve diğer ibadethanelerin yararlandığı tüm haklardan yararlanması.

3. Sivil demokratik bir anayasa istemi.

4. Özerk bir Diyanet oluşturulması.

5. Zorunlu din derslerinin zorunlu olmaktan çıkarılması.

6. Alevi dergâh ve türbelerinin Alevilere devredilmesi.

7. Alevi okullarının açılması ve Alevi akademilerinin kurulması.

8. 80 darbesinden sonra hız verilen Alevi köylerine cami yapılması ve imam atamalarının durdurulması.

9. Asimilasyon politikalarına son verilmesi.

10. Alevilerin kutsal saydığı mekânlara saygı gösterilmesi, bu bağlamda baraj, taşocağı, yol gibi kamu hizmetlerinin yapımında bu yerlerin hasar görmemesi için gerekli hasssiyetin gösterilmesi.

11. Aşure gününün resmi tatil ilan edilmesi.

12. 500 yıldır süren kırgınlıkların giderilmesi. Bu anlamda gerek Yavuz Sultan Selim, gerekse Şah İsmail Hatayi, Türk İslam tarihinin iki önemli şahsiyetidir. Eğer İstanbul’a yapılacak yeni köprünün adı Yavuz Sultan Selim olacaksa, Boğaz Köprüsü’nün adı da Şah İsmail Hatayi Köprüsü olarak değiştirilmeli ve böylece bu anlamsız kırgınlık giderilmelidir.

 

 ALEVİLER ZORUNLU DİN DERSİNE VE DİYANET’E KARŞI

Cemevi Başkanı Ali Ekber Yurt’un Başbakan Davutoğlu’na sunduğu talepler listesine baktığımızda Alevilerin talepleriyle çelişen isteklere yer verilmiş. Hükümete “yalakalık” olsun diye hazırlanan listede Alevilerin talepleri de adeta ters yüz edilmiş.

Zira Aleviler, Diyanet’in özerkleştirilmesini değil kaldırılmasını talep ediyor. Diyanet zaten özer bir kurum  ve Sünni inancına hizmet etmektedir.

Aleviler zorunlu din derslerinin de kaldırılmasını istiyor. AİHM’de bu yönder karar vermişti fakat Türkiye bu kararı uygulamıyor. 

Alevi dedeleri devletten maaş beklentisi içerisinde de değil. 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − ten =

More in Alevilik

To Top