Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Elektrik Faturası Ödemeyen Cemevlerine Haciz

Alevilik

Elektrik Faturası Ödemeyen Cemevlerine Haciz

Ayrımcılık yapıldığı için iki ay önce federasyon düzeyinde faturaları ödememe kararı alan Cemevlerine haciz geldi!

Dersimnews.com – Türkiye’de Alevilere yönelik ayrımcılık her alanda kendini gösteriyor. Camilerin su ve elektrik paraları devlet bütçesinden karşılanırken Alevilerin ibadet merkezi olan Cemevlerinin elektrik ve su parasını Aleviler ödemek zorunda kalıyor.

Mollaköy Cemevi'nde Xızır Cemi 7

Cemevleri, devletin Alevilere ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle iki ay önce federasyon düzeyinde faturaları ödememe kararı almıştı. Ayrımcılık yapıldığı için iki ay önce federasyon düzeyinde faturaları ödememe kararı alan Cemevlerine haciz geldi!

Taraf gazetesinden Güler Yılmaz’ın haberine göre;  İbadethane olarak kabul edilmediği için elektrik, su ve yakıt faturalarından muaf tutulmayan cemevlerine, faturalarını ödemedikleri için haciz gelmeye başladı. Cemevleri, devletin Alevilere ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle iki ay önce federasyon düzeyinde faturaları ödememe kararı almıştı. İstanbul’daki Garip Dede Dergahı’nın Başkanı Celal Fırat, bundan sonra seri şekilde hacizlerin geleceğini belirterek “Biz de tepkimizi en sert şekilde göstereceğiz. Gerekirse vergi ödemeyecek, iş yerlerimizde kepenk kapatma eylemi yapacağız” dedi.

DİN DERSİ İÇİN…

Fırat, şunları söyledi: “Artık seri şekilde hacizler gelecek. Cenazeler Garip Dede dergahına geliyor. Vatandaş, cenazesini kaldıracak elektrik, su olmazsa ne yapacak. Biz vatandaşlık vazifemizi yerine getiriyorsak hükümet devlet de vatandaşın haklarını vermek zorunda. Ancak hacizler geldiği sürece biz de tepkimizi ortaya koymaya devam edeceğiz. Atacağımız başka adımlarla hissettireceğiz. Bunun arkası gelecek. Eğer vergi mükellefiysek, o zaman vergi ödemeyeceğiz. İş yerlerimizde kepenk kapatma eylemi yapacağız. Hükümet bizi zorlarsa her adımı atarız. Ayrıca zorunlu din derslerini protesto amacıyla 8 Şubat’ta Kadıköy’de miting yapacağız. 9 Şubat’ta ise okul boykotu var. Türkiye genelinde Alevi yurttaşlarımız bir günlüğüne çocuklarını okula göndermeyecek.”

Öte yandan yerel yönetimler konferansında alınan karar gereği HDP’li belediyeler, sınırları içinde bulunan cemevlerinin elektrik ve su faturalarını ödeyecek. HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Alevi Vakıfları Federasyonu, Alevi Dernekleri Federasyonu ve Alevi Federasyonu temsilcileriyle İstanbul Garip Dede dergahındaki buluşma sonrası yaptığı açıklamada cemevlerinin devlet tarafından ödenmeyen faturalarına dikkat çekmişti. Demirtaş, Diyanet’in camilerin faturalarını ödemelerine rağmen cemevleri ibadethane statüsüne girmediği için hacizlerin giderek arttığını söylemişti.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

twenty − eleven =

More in Alevilik

To Top